Neuveriteľné rozuzlenie v Niké lige: Trenčín a Dukla plačú, všetkých šokoval Ružomberok

Na snímke zľava Michal Faško (Košice) a Róbert Polievka (Banská Bystrica)Na snímke zľava Michal Faško (Košice) a Róbert Polievka (Banská Bystrica) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

DUNAJSKÁ STREDA - Futbalisti Dunajskej Stredy, Podbrezovej a Ružomberka si po záverečnom 22. kole Niké Ligy zabezpečili miestenku v skupine o titul.

ŠK Slovan Bratislava sa stal víťazom základnej časti a do nadstavby pôjde s priepastným šestnásťbodovým náskokom pred Žilinou, tretia je Trnava. Ružomberok zdolal Podbrezovú 2:1, Banská Bystrica iba remizovala s Košicami 1:1.

Nečakaný postup Ružomberka do prvej šestky

Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v záverečnom 22. kole základnej časti Niké ligy nad FK Železiarne Podbrezová 2:1 a zo šiesteho miesta postúpili do skupiny o titul. V nej si zahrá aj piata Podbrezová.

V 21. minúte potiahol akciu po ľavej strane Selecký, pred bránou našiel Chriena, ktorý skóroval hlavičkou od brvna. Potom "železiari" zvýšili ofenzívne obrátky, no ich snaha o vyrovnanie nepriniesla gól ani vyloženú tutovku.

Po zmene strán sa hra viac-menej prelievala z jednej strany na druhú. V 79. minúte videl červenú kartu Mrva za faul na Gereca a z následného priameho kopu Selecký prvým gólom v Niké lige zvýšil na 2:0. V 90. minúte vykresal nádej pre hostí Bartoš, keď po rohovom kope hlavou znížil.

MFK Ružomberok - FK Železiarne Podbrezová 2:1 (1:0)
Góly: 21. Chrien, 81. Selecký - 90. Bartoš. Rozhodovali: Ziemba - Vorel, Vass. ŽK: Maslo, Chrien, Múdry, Boďa - Bartoš, Ridman, ČK: 79. Mrva, 1357 divákov.

Ružomberok: Frühwald - Gabriel, Malý, Mojžiš (27. Maslo) - Luterán, Lavrinčík (82. Múdry), Zsigmund, Selecký - Hladík (82. Šefčík), Chrien (82. Boďa), Tučný (56. Gerec)

Podbrezová: Rehák - Bartoš, Bakaľa, Mielke - Kováčik, Chyla (59. Markovič), Š. Faško (82. Okonula), Ridwan (82. Kapongo) - Assinor, Masaryk (59. Yirajang), Talakov (59. Mrva)

Ondřej Smetana, Ružomberok: "Musím zagratulovať celému tímu k víťazstvu a postupu. Podbrezová hrala kvalite. Pre nás sa zápas paradoxne zmenil po strelenom góle. Po tom, ako sa to u nás stáva, sme trochu spadli. Plus k tomu prišlo zranenie Mojžiša a museli sme to vzadu preskupiť, trochu zmeniť.

Od tej doby sme dovolili súperovi mať väčšie ihrisko, pričom náš celý blok sa posunul nižšie. Keď Podbrezová mala viac priestoru na kombináciu, bolo to pre nás ťažšie. Potom nás zachránila aktivita Gereca a druhý gól. Inak by sme neboli postúpili. Som rád, že sme splnili náš krátkodobý cieľ. Teraz je pred nami možno ešte väčšia výzva.

Spojená tiež s prácou ďalej mužstvo posúvať. Som rád, že to bude s kvalitnými súpermi, pod väčším tlakom. Je to pre nás záväzok - ešte lepšie a kvalitnejšie pracovať a dotiahnuť sa na tímy pred nami."

Roman Skuhravý, Banská Bystrica: "Posledné stretnutie sme chceli úspešne dotiahnuť vlastnými silami a s plným rešpektom k súperovi. Anomálie, ktoré nás postretávali behom týždňa, neboli vôbec jednoduché. Do stredy sme s kolegami skladali zostavu. Boli dve možnosti, buď skúsiť domácich eliminovať silovo, alebo sa aj na ťažkom teréne pokúsiť ich prehrať. Zvolili sme druhú variantu.

Ružomberok, po príchode nového trénera, má za sebou úžasnú cestu s jasným rukopisom. A to je bezpečná obrana, pričom trpezlivo si dokážu počkať na svoju šancu. To sa im podarilo aj teraz. My sme sa celý zápas snažili o to, aby sme boli úspešní, aby sme dali gól. V každom prípade je to pre mňa najveselšia prehra.

Dovolím si povedať, že sme zaslúžene v prvej šestke. Veľmi si to vážim a gratulujem Ružomberku k veľkej stíhacej jazde. Po zimnej prestávke asi takmer nikto nepredpokladal, že by sa mohli dotiahnuť takto hore."

Sklamanie v Banskej Bystrici

V 22. kole futbalovej Niké ligy remizovala Banská Bystrica s Košicami 1:1 a nepostúpila tak do nadstavbovej časti o titul. Po základnej časti skončila na ôsmom mieste. Hostia z východu republiky bodovali v treťom dueli v sérii a obsadili 10. priečku.

Bystričania mali v prvom polčase viac šancí a v štvrtej minúte išli do vedenia po priamom kope Rymarenka z takmer 25 metrov, keď tečovaná lopta zaplachtila pod brvnom. Mohlo byť aj 2:0, Polievka pokoril Figueireda, ale arbitri posúdili, že dostal prihrávku do ofsajdu. Na opačnej strane tvrdou strelou preveril Faško brankára Hrušku.

Pred prestávkou mal dve šance Rymarenko, najmä jeho nožničky volali po góle. V druhom dejstve hostia viac hrozili, najmä Medved, vyrovnať sa im podarilo z brejku, keď Jones unikol cez Považanca a ako na podnose pripravil koncovku Qosemu. V závere Banskobystričania vyvinuli tlak, ale víťazný gól nezaknihovali. Naopak, mohli prehrať, ak by v päťke po brejku nespálil tutovku Jones.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 1:1 (1:0)
Góly: 4. Rymerenko – 82. Qose. Rozhodovali: Kišš – Zemko, Halíček, ŽK: Godál – Hočko, 1683 divákov.

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Godál, Willwéber – Pišoja, B. Ľupták (86. Depetris), Hlinka, Záhumenský - Marquinho (75. Považanec), Polievka, Rymarenko

Košice: Figueiredo – Fabiš, Šindelář, Kružliak, Innocenti, Davis – M. Faško (90+7 Gorosito), Hočko (72. Jones), Gallovič – Medved, Obounet (73. Qose)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: "V prvom polčase sme ukázali po futbalovej stránke, kde by sme sa chceli dostať. Tlačili sme sa do šancí, išli sme do vedenia. Boli sme aj naďalej aktívni, vytvorili sme si ďalšie príležitosti, chlapci ukázali, že chcú zabojovať o prvú šestku v tabuľke. Mrzí ma, že v druhom polčase sme boli menej aktívni, hostia prevzali iniciatívu.

Po našej štandardnej situácii sme napokon v závere dostali gól a s tým sa už potom ťažko niečo robí, keďže hostia dobre bránili, boli súbojoví a v závere sme sa už ťažko dostávali do šestnástky. V tomto poslednom zápase sme si umiestnenie v prvej šestke tabuľky my sami neuhrali, takže vládne sklamanie, no ideme ďalej. Zabojujeme o siedmu priečku."

Ján Kozák ml., tréner Košíc: "Bol to zaujímavý a kvalitný zápas. Vedeli sme pred zápasom, že Bystrica musí vyhrať, takže náš zámer bol, aby sme nejaký čas udržali výsledok 0:0, aby domáci znervózneli. Avšak prišiel dosť skoro rýchly gól súpera, takže nastala v našich radoch určitá panika. Vydiskutovali sme si to však cez polčas, lebo bolo ešte skoro na nejaké zmeny.

Banská Bystrica mohla v prvom polčase rozhodnúť zápas, to sa nestalo, aj keď i my sme mali do prestávky nejaké gólové príležitosti. Väčšiu časť druhého polčasu sme už boli lepším mužstvom, mali sme tam viaceré príležitostí na vyrovnanie, napokon sa nám podarilo vyrovnať a v závere sme mohli aj rozhodnúť zápas v náš prospech, no myslím si, že to by nebolo spravodlivé.

Ako sme mohli tento zápas prehrať, tak sme ho mohli aj vyhrať. Bod berieme. Bystrica smúti, no ja sa teším na ďalšie vzájomné zápasy s ňou, ktoré budú mať náboj a kvalitu."

Trenčín nedokázal vyhrať v Skalici

Futbalisti AS Trenčín remizovali v sobotňajšom stretnutí záverečného 22. kola základnej časti futbalovej Niké Ligy na ihrisku MFK Skalica 0:0. Hostia potrebovali na postup do skupiny o titul zvíťaziť, nepodarilo sa im to a obsadili 7. miesto. Predstavia sa tak v skupine o udržanie sa, rovnako ako Skalica, ktorá skončila na 9. priečke.

Trenčania mohli streliť prvý gól v 13. minúte stretnutia, keď sa lopta dostala ku Gongovi v šestnástke. Nigérijský hráč však prestrelil bránku Skalice. Po polhodine hry vystrelil z diaľky Kmeť, no brankár Luksch predviedol veľmi dobrý zákrok a udržal nerozhodný stav.

Po prestávke domáci zahrozili po štandardnej situácii. Nagyho center však minul ľavú žrď bránky. V 72. minúte sa nepresadil ani Gajdoš a diváci stále čakali na prvý gól. Krátko na to rozvlnil sieť Emeka, ale presný zásah neplatil pre ofsajd. Trenčania v závere ešte vyvinuli tlak, no neprekonali Lukscha.

Niké liga – 22. kolo:
MFK Skalica – AS Trenčín 0:0
ŽK: Morong (Skalica). Rozhodovali: Kráľovič – Roszbeck, Pacák, 1048 divákov.

Skalica: Luksch – Hrádecký, Ranko, Podhorin, Černek – Nagy, Hollý (89. Mášik) – Morong, Haša (90.+2 Baumgartner), Gaži (61. Matejov) – Smékal

Trenčín: Kukučka – Kmeť, Bondarenko, Stojsavljevič, Kozlovský – Bariš – Gong (74. Uchegbu), Ibrahim, Gajdoš, Eynel (88. Sunday) – Kupusovič (74. Emeka)

DAC aj Žilina v skupine o titul

Dunajská Streda a Žilina sa rozišli remízou 1:1 v poslednom kole základnej časti Niké ligy. V sobotňajšom zápase mali navrch mladí Žilinčania, ktorí viedli gólom Sauera zo 6. minúty, v druhom polčase vyrovnal Ramadan. DAC aj Žilina budú ďalej účinkovať v skupine o titul.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - MŠK Žilina 1:1 (0:1)
Góly: 57. Ramadan - 6. Sauer. Rozhodovali: Ruc - Štrbo, Košecký, ŽK: Trusa - Sauer, 4988 divákov.

DAC: Popovič - Gruszkowski, Kacharaba, Csinger, Andzouana (73. Mendez) - Charatin (46. Vitális), Dimun, Ramadan (86. Herc) - Yapi (63. Goure), Trusa, Gavrič (46. Jürgens)

Žilina: Belaník - Minárik, Hubočan, Ndjeungoue - Essomba (79. Hranica), Gidi, Sauer, Ďatko (61. Javorček) - Bile, Jambor, Iľko (73. Adang)

Jaroslav Hynek, Žilina: "Dnes sme na skvelom ihrisku podali dobrý výkon, asi najlepší po zmenách v kádri. Musím hráčov pochváliť. Výkon, ktorý sme chceli vidieť, sa v zápase dostavil. V prvom polčase sme mohli rozhodnúť, ale nestalo sa to.

Mali sme viac šancí a dali sme jeden gól. V druhom polčase súper vyrovnal a potom sme dávali pozor nato, aby sme zápas zvládli. Dnes efektivita nebola taká, ako sme si to priali. A zápas sa skončil nerozhodným výsledkom. Hráčov musím pochváliť zato, aký výkon podali."

Xisco Munoz, tréner DAC: "Po dnešnom zápase som spokojný. Keď som prišiel a podpísal som zmluvu, mali sme pred sebou osem duelov a ťažký žreb. Možnosť spraviť chybu bola minimálna. Vieme, že veľa vecí musíme ešte zlepšiť, ťažký týždeň to potvrdil. Na mužstve bol veľký tlak. Počas prípravy sme sa s tým snažili pracovať.

Ak si pozriete ďalšie výsledky, nie je jednoduché hrať, keď musíte víťaziť. Nie je jednoduché hrať pod tlakom. Prvý polčas bol jeden z najhorších v ligovej súťaži. V druhom polčase chlapci našli silu, vytvorili sme si viac šancí a hrali sme to, čo trénujeme. Máme za sebou ťažký týždeň, za šesť dní sme odohrali tri zápasy.

Hráči ustáli tlak, za čo im ďakujem. V stredu v pohári sme podali výborný výkon, ale doplatili sme na nevyužité šance. Dnes sme sa dostali do top šestky a zvládli sme to, skončili sme štvrtý. Z ôsmich zápasoch sme prehrali len jeden, na Slovane. Toto je výsledok výbornej práce ľudí v trénerskom štábe a hráčov."

Michalovce vyhrali prvýkrát v sezóne

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce zaznamenali prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne Niké ligy. V sobotňajšom stretnutí záverečného 22. kola základnej časti zdolali FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 4:1. Michalovčania sa na predposlednom 11. mieste odpútali od ViOnu na rozdiel šiestich bodov. Zlatomoravčania uzavreli ZČ bez jedinej výhry a nazbierali iba štyri body.

Hostia sa ujali vedenia v 20. minúte, keď sa z priameho kopu presadil Jinjolava. Do prestávky však dokázal vyrovnať skúsený Žofčák a 40-ročný stredopoliar vypracoval v 57. minúte aj víťazný gól Marcinovi. Konečný stav ešte upravili legionári Niarchos a van Kessel.

Niké liga - 22. kolo:
MFK Zemplín Michalovce - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 4:1 (1:1)
Góly: 43. Žofčák, 57. Marcin, 64. Niarchos, 75. van Kessel – 20. Jinjolava, ŽK: Žofčák, Danko - Balič, Moško. ČK: 88. Volanakis (Michalovce). Rozhodovali: Gemzický – Poláček, Hrmo, 1461 divákov.

Michalovce: Frelih – Magda, Dzotsenidze, Volanakis, Bahi (63. Veremiejev) – S. Danko, Bednár – van Kessel (85. Jánošík), Žofčák (78. Vaško), Marcin (78. Ramos) – Niarchos (85. Adekunle)

Zlaté Moravce: P. Lukáč (46. Chropovský) – Majdan (61. Dulay), Moško, R. Nagy, Čonka – Balić (75. Brenkus), Mondek – Jinjolava (61. Tabatadze), Kuzma, Mészáros – Balaj

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 12

Viac o téme: AS Trenčín MŠK Žilina MFK Ružomberok FC DAC 1904 Dunajská Streda MFK Skalica MFK Dukla Banská Bystrica FK Železiarne Podbrezová FC Košice