VIDEO Veľké zápasy = nečakaní hrdinovia: Bostonská séria je ta-tam po úžasnom závere zápasu

Dean Wade z Clevelandu CavaliersDean Wade z Clevelandu Cavaliers Zdroj: SITA/AP/Sue Ogrocki

CLEVELAND - Basketbalisti Clevelandu vyhrali nad Bostonom Celtics 105:104. V záverečnej štvrtine ich k tomu potiahol Dean Wade, ktorý premenil päť trojok a celkovo mal na konte 20 bodov. Jeho tím ukončil víťaznú sériu hostí na čísle jedenásť. V drese domácich pritom nenastúpila hviezda Donovan Mitchell.

V sezóne prehrali iba trinásty raz a naďalej jasne vládnu celej súťaži. Obhajcovia titulu z Denveru prišli o šancu dotiahnuť sa na prvé miesto Západnej konferencie, keď podľahli Phoenixu 107:117 po predĺžení. Hviezdou utorkového večera bol turecký pivot Alperen Sengun, ktorý osobným rekordom v podobe 45 bodov a 16 doskokov doviedol Houston k víťazstvu 114:101 nad San Antoniom.

Dole o 22 bodov? Čo tam po tom, zmažeme...

Boston viedol nad Clevelandom už o 22 bodov a zdalo sa, že bude pokračovať vo svojej víťaznej sérii, ktorá bola v tejto sezóne NBA najdlhšia. Lenže nezvládol poslednú štvrtinu, v ktorej Cavaliers predviedli najväčší obrat v histórii klubu. Hlavnú zásluhu na tom mal náhradník Dean Wade, ktorý dal v záverečných deviatich minútach 20 bodov vrátane víťazného koša. "Obruč koša zrazu vyzerala veľká ako bazén," povedal Wade.

Záverečná štvrtina v Clevelande stojí za pozretie

Za stavu 93:71 predviedli domáci pod jeho taktovkou šnúru 23:4 a vrátili sa do hry. Dve a pol minúty pred koncom už viedli. Boston sa ešte spamätal a zásluhou koša Kristapsa Porzingisa s faulom sa znovu ujal vedenia 37 sekúnd pred koncom. Zápas rozhodol Wade, ktorý zasmečoval loptu rovno z doskoku neúspešného nájazdu spoluhráča a zariadil Clevelandu cenné víťazstvo.

Jayson Tatum mal síce na druhej strane ešte poslednú strelu, ale neuspel. Rovnako ako tréner Bostonu s následnou výzvou k rozhodcom, aby pri videu skontrolovali možný faul. Tatum však sám inicioval kontakt s obrancom a rozhodcovia neodpískali faul ani po zhliadnutí záznamu.

"Klobúk dole pred Wadeom. Ale tento zápas sme mali vyhrať. Nemôžeme nechať súpera, aby sa takto vrátil do zápasu. Dnes sme to prehrali v hlave. Ten zápas sme mali v rukách, ale nezvládli sme ho. To sa nesmie stávať," povedal bostonský strelec Jaylen Brown.

Nugetky potopila príšerná druhá štvrtina

Denver nezvládol proti Phoenixu druhú štvrtinu, ktorú prehral o 19 bodov, ale napriek manku 22 bodov nakoniec siahal po víťazstve. Kevin Durant však v závere trojkou vyrovnal na 102:102 a poslal stretnutie do predĺženia. V ňom Phoenix zásluhou Duranta a Bradleyho Beala dominoval a vyhral ho 15:5. Durant nazbieral 35 bodov, jeho spoluhráč Grayson Allen trafil osem trojok a dal 28 bodov. Denveru nepomohlo ani 25 bodov a 16 doskokov Nikolu Jokiča.

Kevin Durant demonštroval schopnosti chladného strelca

Sengun pri víťazstve Houstone nad San Antoniom preľstil vychádzajúcu hviezdu Victora Wembanyamu nielen v útoku, ale aj v obrane, keď francúzsky talent dal len 10 bodov. Turecký basketbalista sa stal iba piatym hráčom od roku 1973, kedy sa začali počítať do štatistík zisky lôpt, ktorý v zápase nazbieral aspoň 45 bodov, 15 doskokov a päť ziskov.

Sengun hviezdou NBA večera

Najhorší domáci večer torontskej histórie

Dokonca 10 trojok zo 14 pokusov trafil Trey Murphy a 34 bodmi pomohol New Orleans k jasnej výhre 139:98 nad Torontom, ktoré v oslabenej zostave utrpelo najhoršiu domácu porážku v histórii klubu. Murphy je iba piatym hráčom v sezóne, ktorý sa dostal v zápase na dvojciferný počet trojok.

Luka Dončič si pripísal 14. triple-double v sezóne za 39 bodov, 11 asistencií a 10 doskokov, ale Dallas podľahol Indiane 120:137. Pre slovinskú hviezdu to bol štvrtý triple-double za sebou s aspoň 30 bodmi.

Pacers uspeli vďaka kolektívnemu výkonu, keď deväť hráčov nastrieľalo dvojciferný počet bodov. "Silný káder nám pomáha celú sezónu. Každý môže dať 20 bodov a to je veľký luxus," povedal Myles Turner, ktorý bol s 20 bodmi najlepším strelcom Indiany.

Miami zvíťazilo nad Detroitom 118:110 s 26 bodmi Jimmyho Butlera a Bamom Adebayom i Duncanom Robinsonom, ktorí mali obaja po osemnásť. Za hostí bol najproduktívnejší Cade Cunningham. Ich tím má momentálne najhorší pomer zápasov 9-52 spolu s Washingtonom.