VIDEO Prvé kopce a hneď prekvapenie: Po stredajšej etape sa premiešalo celkové poradie

Kolumbijský cyklista Santiago Buitrago zvíťazili v 4. etape pretekov Paríž - NiceKolumbijský cyklista Santiago Buitrago zvíťazili v 4. etape pretekov Paríž - Nice Zdroj: Profimedia

PARÍŽ - Štvrtú etapu pretekov Paríž-Nice, v ktorej cyklistov prvýkrát preverili kopce, ovládol Kolumbijčan Santiago Buitrago.

V záverečnom stúpaní na Mont Brouilly sa vzdialil svojmu kolegovi z úniku Austrálčanovi Lukeovi Plappovi a s náskokom desiatich sekúnd vybojoval tretie víťazstvo vo WorldTour. Plapp sa aj tak dostal do čela priebežného poradia, ktoré vedie o 13 sekúnd pred Buitragom.

Tretí prešiel cieľom s odstupom 37 sekúnd Dán Mattias Skjelmosa, ktorý v súboji o poslednú cieľovú bonifikáciu porazil jedného z favoritov pretekov Remca Evenepoela. Belgický cyklista tesne predčil slovinského rivala Primoža Rogliča, trojnásobný víťaz Vuelty a minuloročný šampión Gira d'Italia bol na siedmom mieste o dve sekundy pomalší.

"Dnes som to naozaj nečakal. Ale prišiel som s fantastickou formou, a keď som videl, ako Roglič v stúpaní spomalil, rozhodol som sa to skúsiť. Nikdy nevieš, ako sa to vyvrbí," povedal Buitrago.

Evenepoel zhruba 30 kilometrov pred cieľom vybojoval šesťsekundovú bonifikáciu, ktorá ho priblížila žltému dresu, ale úspešný únik dvoch súperov jeho šanca na posun do čela pretekov zhatil.

"Taktika UAE bola trochu zvláštna, keď zrazu nechali tých chlapcov ísť," povedal Evenepoel na adresu tímu doterajšieho lídra Američana Brandona McNultyho. "Budeme si musieť sadnúť a dobre si premyslieť stratégiu. Nechcem to na nikoho hádzať, ale nikto z toho nemal radosť. Keď dvaja silní jazdci z ničoho ujdú o 40 sekúnd, to nikoho nepoteší," uviedol Belgičan, ktorý na priebežnej šiestej priečke stráca 30 sekúnd na Buitraga.

výsledky 4. etapy Paríž-Nice (Chalon-sur-Saône - Mont Brouilly, 183 km): 1. Santiago Buitrago (Kol./Bahrajn-Victorious) 4:25:52 h, 2. Luke Plapp (Aus./Jayco AlUla) +10 s, 3. Mattias Skjelmose (Dán./Lidl-Trek) +37, 4. Remco Evenepoel (Belg./Soudal-QuickStep) rovnaký čas, 5. Egan bernal (Kol./Inoes Grenadiers) +39, 6. Felix Gall (Rak./Decathlon AG2R La Mondiale), 7. Primož Roglič (Slovin./Bora-Hansgrohe), 8. Matteo Jorgenson (USA/Visma) všetci rovnaký čas, 9. Harold Tejada (Kol./Astana Qazaqstan) +43, 10. Brandon McNulty (USA/SAE Team Emirates) +46

celkové poradie: 1. Plapp 13:15:04 h, 2. Buitrago +13 s, 3. McNulty +27, 4. Joao Almeida (Port./SAE Team Emirates) +29, 5. Evenepoel +30, 6. Bernal +40

Viac o téme: Paríž - Nice Santiago Buitrago Mattias Skjelmose Luke Plapp
  • Zdroj: ČTK, TASR