Manko zmazané, nič navyše už ale neprišlo: Drámu Arsenalu s Portom rozhodovali penalty

Gabriel zakončuje na bránu PortaGabriel zakončuje na bránu Porta Zdroj: SITA/AP/Zac Goodwin/PA

LONDÝN - Futbalisti Arsenalu zdolali doma po výsledku 1: 0 po predĺžení a 4:2 na penalty Porto a po 14 rokoch sú vo štvrťfinále Ligy majstrov.

Arsenal postúpil medzi najlepších osem tímov Ligy majstrov prvýkrát od roku 2010, keď oslavoval rovnako na úkor dnešného súpera. Porto neprešlo cez akýkoľvek anglický tím po ôsmy raz v rade a končí v rovnakej fáze súťaže ako vlani.

Liga majstrov pozná po dnešku šesť štvrťfinalistov. Piatkový žreb sa bude určite týkať aj Realu Madrid, Paríž St. Germain, Bayernu Mníchov a obhajcov titulu Manchestru City.

Bukayo Saka a Nico Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Zac Goodwin/PA

Arsenal zmazal manko 0:1 z úvodného duelu v 41. min. Ödegaard našiel kolmicou za obranou Trossarda a ten sa trafil obstrelom na zadnú tyč. Belgický krídelník skóroval aj pri svojom treťom domácom štarte v sezóne milionárskej súťaže.

Vyrovnaný priebeh druhého polčasu gól nepriniesol a Porto prehralo na ihrisku Arsenalu aj štvrtýkrát bez streleného gólu v základnej hracej dobe. Ani na 22. pokus navyše nezvíťazilo na anglickej pôde (19 porážok, tri remízy).

Penaltová lotéria

Premiérové predĺženie v tejto sezóne súťaže ponúklo nervózny priebeh, a tak musel rozhodnúť až penaltový rozstrel, prvý vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov od finále 2016 medzi Atléticom a Realom.

V ňom uspeli všetci štyria strelci Arsenalu Ödegaard, Havertz, Saka a Rice. Na druhej strane skórovali iba Pepe Cossa a Grujič. V druhej sérii poslal Wendell svoj pokus do tyče a na záver brankár Raya vychytal Galena, ktorý jedinžm gólom rozhodol úvodný duel v Porte.

"Kanonieri" odvrátili scenár z minulej sezóny Európskej ligy, v ktorej vypadli v osemfinále na penalty rovnako doma s iným portugalským celkom Sportingom Lisabon.