VIDEO Hra nervov v Canmore: O držiteľke veľkého glóbusu rozhodli posledné preteky v sezóne

Talianska biatlonistka Lisa Vittozziová sa stala premiérovo v kariére celkovou víťazkou Svetového poháraTalianska biatlonistka Lisa Vittozziová sa stala premiérovo v kariére celkovou víťazkou Svetového pohára Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

CANMORE - Talianska biatlonistka Lisa Vittozziová sa stala premiérovo v kariére celkovou víťazkou Svetového pohára.

Zisk veľkého glóbusu spečatila 21. miestom v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v kanadskom stredisku Canmore. Z triumfu sa tešila Francúzka Lou Jeanmonnotová, ktorá získala malý glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny a v celkovom poradí sa posunula na konečné druhé miesto.

Dvadsaťdeväťročná Vittozziová si tak vylepšila svoje kariérové maximum, ktorým bolo celkovo druhé miesto v sezóne 2018/19. V nedeľu síce skončila mimo najlepšej dvadsiatky, ale pred Jeanmonnotovou mala nakoniec k dobru 23 bodov. Francúzka dosiahla štvrté víťazsto v sezóne i kariére. Na tretie miesto klesla Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová.

V nedeľu Jeanmonnotová skončila prvá pred Nemkou Janinou Hettichovou-Walzovou (+11,9 s) a tretia bola ďalšia Francúzka Gilonne Guigonnatová (+15,8 s). Jeanmonnotová vďaka víťazstvu skončila prvá v poradí "masáku". Celkovo druhá v pretekoch s hromadným štartom bola jej krajanka Julia Simonová a tretia priečka patrí Švajčiarke Lene Häckiovej-Grossovej.

Najväčšiu pozornosť súboj o veľký glóbus medzi Vittozziovou a Tandrevoldovou. Nórka strácal 61 bodov, potrebovala skončiť na prvom alebo druhom mieste a dúfať v zaváhanie Talianky. Vittozziová vedela, že keď skončí do 11. miesta prvenstvo má zaistené.

Po prvej streľbe viedla Simonová, Vittozziová urobila dve chyby a bola na 27. priečke, Tandrevoldová minula raz a patrilo jej 19. miesto. Po druhej ležke zostala na čele Simonová, ale tesne za ňou bola Juni Arnekleivová. Tandrevoldová neminula ani raz a posunula sa na 13. pozíciu, Talianka bola tiež stopercentná a patrila jej 20. pozícia.

Na prvej stojke sa situácia zmenila, Jeanmonnotová pridala tretiu nulu a bola prvá. Hettichová-Walzová bola tesne za ňou, ďalšie biatlonistky strácali viac ako dvadsať sekúnd. Tandrevoldová musela absolvovať jeden trestný okruh a bola deviata, Vittozziová rovnako raz minula. patrilo jej 16. miesto.

V záverečnej streľbe Jeanmonnotová raz chybovala, ale zostala prvá. Tandrevoldová raz minula, posunula sa na ôsme miesto. Nórka však potrebovala skončiť na najhoršom druhom mieste. Vittozziová urobila dve chyby a klesla na 21. priečku. Jeanmonnotová si už triumf nenechala vziať. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

záverečné 9. kolo v kanadskom Canmore:

preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km: 1. Lou Jeanmonnotová (Fr.) 32:55,0 min (1), 2. Janina Hettichová-Walzová (Nem.) +11,9 (1), 3. Gilonne Guigonnatová +15,8 (0), 4. Justine Braisazová-Bouchetová (obe Fr.) +22,1 (4), 5. Anna Gandlerová (Rak.) +25,6 (1), 6. Hanna Öbergová (Švéd.) +31,2 (2), 7. Julia Simonová (Fr.) +41,5 (3), 8. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +50,2 (3), 9. Amy Basergová +58,9 (1), 10. Lena Häckiová-Grossová (obe Švajč.) +1:13,2 (4)

celkové poradie SP (21): 1. Lisa Vittozziová (Tal.) 1091, 2. Jeanmonnotová 1068, 3. Tandrevoldová 1044, 4. Braisazová-Bouchetová 1025, 5. Simonová 994, 6. Häckiová-Grossová 853, ..., 70. Ema KAPUSTOVÁ 31, 75. Zuzana REMEŇOVÁ (obe SR) 19

poradie v pretekoch s hromadným štartom (4): 1. Jeanmonnotová 252, 2. Simonová 241, 3. Häckiová-Grossová 205

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6

Viac o téme: Lisa Vittozziová Ingrid Landmark Tandrevoldová Canmore Lou Jeanmonnotová Lena Häckiová-Grossová Janina Hettichová-Walzová Gilonne Guigonnatová