VIDEO+FOTO Unikátne a nádherné: Hokejisti zabojujú v Česku o tieto cenné kovy

Medaily na MS v hokeji 2024Medaily na MS v hokeji 2024 Zdroj: Majstrovstvá sveta IIHF v ľadovom hokeji 2024

PRAHA - Hokejisti na MS v hokeji 2024, ktoré sa uskutočnia v českých mestách Praha a Ostrava, zabojujú o medaily z krištáľového skla s kovovou obručou, z ktorých každá váži 250 gramov.

Ich podobu odhalili dnes na tlačovej konferencii organizátori šampionátu. Nadväzujú tak na minulé MS v Česku pred deviatimi rokmi, keď boli medaily v tvare puku tvorené kombináciou galvanizovaného kovu a českého krištáľu.

Aj pre tohtoročný turnaj má kruhový tvar evokovať puk, telo medaily s vybrúsenými ostrými rezmi potom rozbrúsený ľad. Obruč je vysustrúžená z nerezovej ocele a odkazuje na mantinely, ktoré hraciu plochu ohraničujú. Dizajn stuhy bol navrhnutý v typickej českej trikolóre - červenej, modrej a bielej farbe, ktorá je však viditeľná len pri pohľade na kompletnú sadu.

"Medaily symbolizujú ľad - ľadovú plochu ako dejisko zápasu. Sklo pre nás bolo jasnou voľbou. Do medailí sa mal podľa zadania prepísať hokej a tiež hostiteľská krajina. Myslím, že české sklo je signifikantným materiálom pre našu krajinu a má veľké meno.

Sama som dizajnérkou skla, takže to bolo jasné. Chcela som, aby bol dizajn jednoduchý a minimalistický, aby sa v ňom objavilo tradičné remeslo - jednoducho povedané čistá krásna vec," uviedla autorka a dizajnérka medailí Kateřina Handlová.

Všetci sú spokojní a nadšení

"Oslovili sme výberovým konaním niekoľko dodávateľov, ale som veľmi rád za to, ako sme sa rozhodli a ako to dopadlo. Chceli sme využiť jeden unikátny český materiál, ktorým je sklo - rovnako ako tomu bolo v roku 2015. České sklárstvo patrí k absolútnym špičkám v oblasti.

Tento rok sú medaily spracované inak ako vtedy, ale sme veľmi radi za výsledok, aký je. Sme spokojní. Aj podľa toho konečného výsledku si myslím, že sme sa rozhodli správne," ocenil prezident pražského organizačného výboru MS Petr Bříza.

Popri požiadavkách na dizajn museli medaily zodpovedať reguláciám Medzinárodnej hokejovej federácie. "Podľa nich musia mať jednotlivé konkrétne prvky. Boli by sme, samozrejme, radi, keby jedna z tých sád patrila po turnaji českým hokejistom, ale to už my neovplyvníme," doplnil Bříza, ktorý je zároveň prvým podpredsedom IIHF.

Medaily na MS v Galéria fotiek (15) Zdroj: Majstrovstvá sveta IIHF v ľadovom hokeji 2024

"Ľadové" medaily ocenil v úlohe veľvyslanca aj Jiří Šlégr, olympijský víťaz z Nagana, majster sveta a víťaz Stanleyho pohára.

"Medaily sa mi naozaj veľmi páčia, je to krásna práca. Verím, že chlapci budú mať obrovskú chuť niektorú z tých medailí získať. Pre mňa osobne to bol vždy nádherný pocit, nech bola tá medaila akákoľvek. Samozrejme, zlatá má svoje špecifiká.

Keď sa vrátim do roku 2004, keď sme hrali prvýkrát v O2 aréne pred vypredaným publikom a medailu sme nezískali, bolo mi to strašne ľúto. Verím, že tentoraz sa to podarí a urobíme si radosť," želal si bývalý vynikajúci obranca.

Šampionát sa odohrá od piatka 10. mája do nedele 26. mája, keď sa rozhodne o držiteľoch jednotlivých cenných kovov.