Futbalová mafia v Česku: Vysokopostavený funkcionár zväzu mal manipulovať zápasy

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PLZEŇ - Tri nepodmienečné tresty navrhol dnes na plzenskom okresnom súde prokurátor Ján Scholle v rozsiahlom prípade korupcie a ovplyvňovania zápasov v českom futbale.

Pre bývalého podpredsedu Futbalovej asociácie ČR Romana Berbra požaduje sedem rokov väzenia, peňažný trest 5,55 milióna korún a zákaz činnosti. Bývalému športovému riaditeľovi tímu Slavoj Vyšehrad Romanovi Rogozovi navrhuje 7,5 roka väzenia a peňažný trest a niekdajšiemu hráčovi a funkcionárovi Michalovi Kánkovi šesť rokov a osem mesiacov väzenia a peňažný trest. Všetky tresty by si mali obžalovaní odpykať vo väznici s ostrahou.

Okresný súd po 11 mesiacoch od začatia procesu s 21 ľuďmi z futbalového prostredia a Slavojom Vyšehrad ukončil dokazovanie a začal záverečné reči. Ako prvý prehovoril prokurátor. Rozsudok sa očakáva 18. júna.

Súd už vlani prijal dohody o vine a treste, ktoré so Schollom uzavreli štyria obžalovaní - bývalý rozhodca Tomáš Grímm a Marek Janoch, bývalý delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský. Všetci dostali podmienečné a finančné tresty a zákazy činnosti. Podmienečné tresty, pokuty a zákazy činnosti navrhuje prokurátor aj zvyšným obžalovaným rozhodcom, delegátom či funkcionárom alebo hráčom.

Pôsobili ako členovia organizovanej zločineckej skupiny

Nepodmienečné tresty navrhol Scholle hlavným obžalovaným, ktorých viní okrem ovplyvňovania zápasov aj z toho, že pôsobili ako členovia organizovanej zločineckej skupiny. Okrem Berbra, Káníka a Rogoza bol podľa neho členom tejto skupiny aj Grímm, ten ale dostal podmienečný trest, pretože v prípade od začiatku vystupuje ako spolupracujúci obvinený.

"Mám za to, že sme preukázali, že išlo o organizovanú skupinu, to je sám o sebe trestný čin. Tá skupina bola celkom jasne zameraná. Obžalovaní celkom jasne vedeli, čo je vo futbale možné dosiahnuť a akým spôsobom. A som presvedčený, že táto organizovaná skupina bola väčšia a zahŕňala viac osôb," uviedol Scholle, ktorý skupinu prirovnal k futbalovej mafii.

Berbrova pozícia v tejto skupine podľa žalobcu vyplýva z jeho prisvojeného mocenského postavenia. Hoci mnohí ľudia vo futbale považovali Berbra za svojho nadriadeného, podľa prokurátora bol len členom kolektívneho orgánu, nemal oficiálne určenú osobitnú právomoc napríklad nad rozhodcami.

"Neformálne týmito právomocami disponoval, lebo si ich svojimi schopnosťami získal, ale to nie je trestné, to je vec politickej obratnosti. Postavenie mal pevné, moc veľkú, najmä postavenie, ktoré si vybudoval. Nikto mu neberie jeho profesionálne zručnosti. Je ale rozdiel medzi využitím tejto moci a jej zneužitím. Kto si prisvojuje väčšiu právomoc, ako je mu udelená, musí niesť aj väčšiu zodpovednosť," uviedol Scholle na adresu Berbra.

Oproti podanej obžalobe mierne upravil časť obvinení. V jednom prípade sa podľa neho nepodarilo preukázať, že Berbr vopred vedel o ponuke úplatku od Rogoza. Z toho dôvodu aj žalobca znížil navrhovaný peňažný trest pre Berbra. Sedem rokov väzenia ale zostalo ako v obžalobe.

Kánkovi naopak prokurátor oproti podanej obžalobe návrh trestu zvýšil z pôvodných štyroch rokov väzenia, keďže Kánk na súde poprel skutky, ktoré pôvodne v prípravnom konaní priznal. "Navrhol som citeľné zvýšenie trestu, lebo už nebolo možné zohľadniť ako poľahčujúcu okolnosť uznanie trestnej činnosti," povedal Scholle. Pokutu pre Kánka navrhol podľa serveru isport.cz vo výške 504.000 korún.

Rogozovi v obžalobe pôvodne navrhoval sedemročný trest, ale keďže toho medzičasom odsúdil v inej trestnej veci pražský súd, navrhol teraz prokurátor súhrnný trest 7,5 roka. Rogoz by tiež mal podľa obžaloby zaplatiť pokutu 350.000 korún.

Pri úvahách o obžalovaných a návrhoch trestov bolo pre Scholleho podľa jeho slov irelevantné rozhodnutie a závery futbalovej etickej komisie, nezáležalo ani na tom, aké boli napokon výsledky ovplyvnených stretnutí, irelevantné sú tiež už uzavreté dohody o vine a treste.

"Dohody uzavreté s jednotlivými obžalovanými nemajú žiadny dopad na posudzovanie ostatných obžalovaných. Skutočnosť, že uzavreli dohodu a vyhlásili vinu, nie je vo vzťahu k ostatným obžalovaným nijako záväzná," povedal Scholle. Podľa svojich slov uzavrel štyri dohody, viacero návrhov od ďalších obžalovaných ale zamietol, pretože nebol presvedčený o úprimnosti ich vyhlásenia.

Zmanilupované boli zápasy v druhej a tretej lige

Podľa obžaloby stál Berbr na čele organizovanej zločineckej skupiny, ktorá sa v rokoch 2019 a 2020 podieľala na zmanipulovaní desiatich zápasov druhej a tretej ligy.

Berbr podľa spisu využíval svoje dominantné postavenie v FAČR a ovplyvňoval nasadzovanie rozhodcov na stretnutie Vyšehradu podľa požiadaviek vtedajšieho športového riaditeľa klubu Rogoza.

Vybraní rozhodcovia a delegáti, ale aj jeden hráč a funkcionár konkurenčných klubov, potom za úplatok pomáhali Slavoju k výhre, hovorí obžaloba.

Viac o téme: Futbalová asociácia Českej republiky Roman Berbr
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy