VIDEO Boj o play-off vrcholí: Černák sa vrátil do akcie, Crosby vyrovnal Gretzkého rekord

Obranca Tampy Bay Erik ČernákObranca Tampy Bay Erik Černák Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

TAMPA - Hokejisti Tampy Bay prehrali v noci na utorok v zámorskej NHL s Detroitom 2:4 a ukončili deväťzápasovú bodovú šnúru.

Slovenský obranca Erik Černák sa po treste za vynechanie tímového mítingu vrátil do zostavy Lightning, počas 18:15 minút na ľade si pripísal plusový bod a rozdal šesť bodyčekov.

Pittsburgh uspel na ľade New Yorku Rangers 5:2 aj vďaka dvom gólom a asistencii Sidneyho Crosbyho, kapitán Penguins už 19. sezónu v rade dokončí s priemerom aspoň bod na zápas, čím vyrovnal ligový rekord Wayna Gretzkého.

Detroit zlomil zápas až v závere

Víťazný gól Red Wings strelil 2:40 min pred koncom David Perron po dorážke strely Moritza Seidera hneď po buly, hostia potom spečatili triumf gólom do prázdnej bránky. "Potrebujeme zbierať body. Pred vhadzovaním sme sa rozprávali o tom, ako by sme to mohli vyriešiť. Som rád, že som sa dostal k odrazenému puku a mohol som skórovať," uviedol Perron.

Jeho spoluhráči Dylan Larkin a J.T. Compher zaznamenali po dve asistencie. Detroit zastavil štvorzápasovú sériu prehier a bodovo sa vyrovnal Washingtonu, ktorý si drží vo Východnej konferencii druhú voľnú kartu do play-off. Odohral však o dva zápasy viac ako súper.

Hokejista Detroitu Red Wings Galéria fotiek (9) Tešiaci sa David Perron Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Odohral však o dva zápasy viac ako súper. Oba tímy strácajú bod na Philadelphiu. Tampa nebodovala prvýkrát po deviatich stretnutiach, pred Detroitom a Washingtonom má sedembodový náskok.

"Neprehrali sme v riadnom hracom čase od prvého marcového týždňa a už je apríl. Prišlo to teraz, ale na chlapcov sa nemôžem hnevať," povedal pre zámorské médiá tréner Lightning Jon Cooper. Jeho zverenec Nikita Kučerov mal asistenciu a so 127 bodmi (42+85) sa vyrovnal lídrovi produktivity Nathanovi MacKinnonovi z Colorada (47+80).

Významný míľnik pre Crosbyho

Crosby potiahol tromi bodmi (2+1) Pittsburgh za triumfom nad domácimi Rangers. Na tohtosezónnom konte má 82 bodov (37+45), takže s určitosťou bude mať v tomto ročníku aspoň bod na zápas. "Je to skvelé. Samozrejme, vedel som, že sa to blíži, ale nechcel som o tom hovoriť. Byť v takejto spoločnosti je celkom fajn," povedal Crosby po vyrovnaní rekordného zápisu Gretzkého.

Igor Šesťorkin a Sidney Galéria fotiek (9) Igor Šesťorkin a Sidney Crosby Zdroj: SITA/AP/Peter K. Afriyie

Odvtedy, čo ho Penguins draftovali v roku 2005 z prvého miesta, odohral všetky sezóny s bilanciou aspoň bod na zápas. Rekord vyrovnal gólom do prázdnej bránky, predtým zblokoval strelu Artemija Panarina. Jeho spoluhráč Bryan Rust pomohol k víťazstvu dvomi gólmi. Hosťom pre chorobu chýbali brankár Tristan Jarry a obranca John Ludvig.

Rangers ukončili päťzápasovú šnúru víťazstiev, ale stále sú líder súťaže o bod pred Dallasom. Panarin mal asistenciu a posunul sa pred Marka Messiera na tretie miesto s najväčším bodovým ziskom v jednej sezóne v histórii Rangers. Na konte má 108 bodov (44+64) v 75 zápasoch. Na čele tejto štatistiky je Jaromír Jágr (123 bodov v sezóne 2005/06).

Gólové maximum pre Matthewsa

Líder tabuľky strelcov Auston Matthews strelil už 61. a 62 gól v sezóne, pridal aj jednu asistenciu a výrazne sa tak podieľal na triumfe Toronta nad Floridou 6:4. So 62 presnými zásahmi v jednom ročníku si zlepšil osobné maximum.

Domáci viedli po dvoch tretinách už 5:1 a vyhnali z bránky súpera Sergeja Bobrovského, ale "panteri" duel zdramatizovali tromi gólmi za sebou. Definitívu dal potom Torontu až gól Matthewsa do prázdnej bránky 46 sekúnd pred treťou sirénou. "Florida má dobrý tím a keď sme im dali v tretej časti viac priestoru, hneď to využili," vyhlásil Matthews, ktorý zaznamenal už svoj 17. viacgólový duel v sezóne, čo je najviac za uplynulých 30 rokov.

Auston Matthews (Toronto) oslavuje Galéria fotiek (9) Auston Matthews (Toronto) oslavuje gól so spoluhráčom Jakeom McCabeom Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

Naposledy dosiahol viac Alexander Mogiľnyj (24 v ročníku 1992/93). Nicholas Robertson a Matthew Knies prispeli k tretiemu triumfu Maple Leafs za sebou zhodne gólom a asistenciou. V drese Floridy si Vladimir Tarasenko pripísal tri body (1+2), jeho spoluhráč Carter Verhaeghe sa zranil v tretej tretine.

Islanders živia nádej na play-off

Dôležitý triumf vybojovali hráči New Yorku Islanders, ktorí zvíťazili vo Philadelphii 4:3 po predĺžení. Autorom víťazného gólu hostí bol v druhej minúte extra času Brock Nelson. Islanders živia nádej na play-off, na Washington, ktorý má zápas k dobru, strácajú tri body.

Flyers vďaka zisku bodu predstihli Capitals a vrátili sa na tretiu priečku v Metropolitnej divízii. Aspoň bod im zariadil 10 sekúnd pred koncom tretej tretiny v hre bez brankára Morgan Frost. "Takýto niekedy býva hokej. Škoda, že sme im dovolili uchmatnúť ten bod, ešteže sme v predĺžení na to dokázali zareagovať," uviedol Anders Lee, kapitán Islanders. Philadelphia prehrala piaty duel za sebou.

Ivan Fedotov debutoval v Galéria fotiek (9) Ivan Fedotov debutoval v bránke Philadelphie Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

V jej drese debutoval 27-ročný ruský brankár Ivan Fedotov, ktorý prišiel do tímu iba v piatok po ukončení kontraktu s CSKA Moskva. Na začiatku druhej tretiny nahradil v bránke Samuela Erssona a z 21 striel inkasoval dvakrát:

"Nie som už mladý chlapec, mám nejaké skúsenosti a viem, ako to funguje. Je mi jedno, či hrám od prvej minúty alebo nastúpim počas zápasu. Potrebujem chytať, takže na tom nezáleží. Chcem len pomôcť tímu, dodať mu energiu a emócie."

Tatar stále mimo zostavy Seattlu

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa opäť nezmestil do zostavy Seattlu, ktorý zvíťazil v San Jose 4:2. Oliver Bjorkstrand prispel k výhre gólom a asistenciou, Eeli Tolvanen a Jaden Schwartz mali po dve asistencie.

Prvý gól v sezóne za Seattle dal Shane Wright, štvorka draftu 2022. Odohral svoj prvý zápas od 13. novembra, klub ho povolal z farmárskeho tímu Coachella Valley (AHL). "Mal som jasný pocit, že sem patrím," uviedol autor víťazného zásahu Wright, ktorý pred necelými dvoma rokmi skončil v drafte za dvoma Slovákmi Jurajom Slafkovským, Šimonom Nemcom a Loganom Cooleym.

Shane Wright oslavuje prvý Galéria fotiek (9) Shane Wright oslavuje prvý gól v tejto sezóne Zdroj: SITA/AP/Jeff Chiu

St. Louis Blues živia šancu na prienik do play-off vďaka víťazstvu 3:2 po predĺžení nad Edmontonom. Na Los Angeles na poslednej postupovej priečke v Západnej konferencii strácajú tri body, no Kings majú zápas k dobru. O zisku extra bodu v prospech "bluesmanov" rozhodol Brandon Saad, ktorý naskočil zo striedačky a dostal sa do brejku. "Bol to šťastný odraz od hokejky súpera a bol z toho únik," vyhlásil Saad. Edmonton tak ukončil šnúru troch víťazstiev.

Brayden Schenn odohral za domácich svoj 500. zápas a dal dva góly, brankár Jordan Binnington mal 36 úspešných zákrokov. "Olejárom" neuznali dva góly - v prvej tretine za hru vysokou hokejkou a v druhej pre nedovolené bránenie brankára.

Winnipeg sa vracia do hry

Winnipeg prerušil svoju šesťzápasovú sériu prehier, keď doma zdolal Los Angeles 4:3. Cole Perfetti, zdravý náhradník v predchádzajúcich dvoch dueloch, k tomu prispel dvoma gólmi a asistenciou. Víťazný zásah si pripísal v 54. minúte tesne po skončení presilovky, chvíľku predtým mal po brejku v oslabení veľkú šancu hostí Trevor Lewis.

"Naozaj zabolí, keď rozhodne takýto moment. Mohli sme vyhrávať a o desať sekúnd neskôr padne gól na druhej strane. Nemôžeme však vešať hlavy, dáme sa dokopy a pripravíme sa na ďalší zápas," povedal pre nhl.com Jim Hiller, tréner Los Angeles.

Jeho tím prehral tretíkrát za sebou. Kyle Connor mal za Jets tri asistencie. Perfetti nemal hrať ani v noci na utorok, ale v zostave nahradil chorého Tylera Toffoliho. Nino Niederreiter z Winnipegu nedohral duel pre zranenie.

Alex Nylander sa dvoma gólmi podieľal na víťazstve Columbusu nad Coloradom 4:1. Hostia mali výraznú streleckú prevahu (46:25), ale domácich 45 zákrokmi podržal brankár Daniil Tarasov. "Mal skvelý zápas, ale určite sme mohli streliť viac ako jeden gól, keďže sme vyslali takmer 50 striel," povedal útočník "lavín" Mikko Rantanen.

NHL - sumáre:

Columbus Blue Jackets – Colorado Avalanche 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Góly: 30. Marčenko (Gudbranson, Gaudreau), 35. Nylander (Voronkov, Provorov), 39. Nylander (Bean, Gudbranson), 59. Sillinger (Texier, Marčenko) – 45. Wagner (Walker, Lehkonen). Brankári: Tarasov - Annunen, strely na bránku: 25:46

New York Rangers – Pittsburgh Penguins 2:5 (0:2, 0:0, 2:3)
Góly: 51. Kakko (Fox, Panarin), 57. Roslovic (Zibanejad) – 1. Rust (Crosby, Smith), 11. Crosby (Joseph, Letang), 50. Bemström (Puljujärvi), 58. Rust (Carter, Letang), 60. Crosby. Brankári: Šesťorkin - Nedeljkovic, strely na bránku: 30:20

Philadelphia Flyers – New York Islanders 3:4 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 5. Cates, 21. Sanheim, 60. Frost (Drysdale, Konecny) – 13. Martin (MacLean), 13. Horvat (Barzal, Cizikas), 38. Lee (Romanov), 62. Nelson (Palmieri). Brankári: Ersson (21. Fedotov) - Varlamov, strely na bránku: 33:27

Tampa Bay Lightning – Detroit Red Wings 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 29. Cirelli (Hagel), 46. Stamkos (Point, Kučerov) – 21. Kane (Larkin, DeBrincat), 44. Fabbri (Compher), 58. Perron (Seider, Compher), 59. Raymond (Larkin). Brankári: Vasilevskij - Lyon, strely na bránku: 36:32

Toronto Maple Leafs – Florida Panthers 6:4 (2:0, 3:1, 1:3)
Góly: 14. Robertson (Knies), 15. Matthews (Brodie), 22. Bertuzzi (Matthews, Domi), 29. Kämpf, 35. Knies (Holmberg, Robertson), 60. Matthews – 21. Montour (Verhaeghe), 43. Tarasenko (Mikkola, Luostarinen), 52. Reinhart (Tarasenko, Barkov), 59. Bennett (Tarasenko, Tkachuk). Brankári: Samsonov - Bobrovskij (41. Stolarz), strely na bránku: 23:30

St. Louis Blues – Edmonton Oilers 3:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 29. Schenn (Faulk, Hayes), 42. Schenn (Kapanen, Hayes), 63. Saad – 8. Ekholm (Brown, Carrick), 55. Draisaitl (McDavid, Ekholm). Brankári: Binnington - Skinner, strely na bránku: 29:38

Winnipeg Jets – Los Angeles Kings 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Góly: 12. Perfetti (DeMelo, Connor), 32. Monahan (Morrissey, Connor), 37. Morrissey (Perfetti, Connor), 54. Perfetti (Pionk, Schmidt) – 13. Arvidsson (Moore, Doughty), 26. Fiala (Gavrikov), 34. Kopitar (Kempe, Gavrikov). Brankári: Brossoit - Talbot, strely na bránku: 32:38

San Jose Sharks – Seattle Kraken 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
Góly: 15. Zetterlund (Granlund, Eklund), 26. Kostin (Vlasic, Zetterlund) – 1. Beniers (Bjorkstrand, Tolvanen), 12. Bjorkstrand (Tolvanen), 18. Wright (Eberle, Schwartz), 60. McCann (Schwartz, Dunn). Brankári: Blackwood - Grubauer, strely na bránku: 26:32