VIDEO Bieda a mizéria v najhorší čas: Fehérváryho bod bol málo, neuspeli ani Slafkovský a Nemec

Martin Fehérváry v súboji proti útočníkovi Ottawy Drakeovi BathersonoviMartin Fehérváry v súboji proti útočníkovi Ottawy Drakeovi Bathersonovi Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

WASHINGTON - Slovenský hokejista Martin Fehérváry zaznamenal asistenciu v nočnom zápase zámorskej NHL. Jeho tím Washington Capitals však prehral doma s Ottawou 2:3 po predĺžení. Capitals prehrali šiesty zápas po sebe a v súboji o druhú divokú kartu vo Východnej konferencii sú o bod za Detroitom. V utorok odohrajú na jeho ľade vzájomný zápas.

Ottawa ukončila sériu troch prehier, o jej triumfe rozhodol desiatym gólom v sezóne Jake Sanderson. Americký obranca skóroval v 41. sekunde extra času strelou zápästím od modrej čiary, keď brankárovi Charliemu Lindgrenovi tienil vo výhľade okrem Bradyho Tkachuka aj spoluhráč Connor McMichael.

Komplikácia v boji o play-off

"Na striedačke sme si hovorili, že súper možno odvolá v predĺžení brankára, preto som sa snažil podržať puk. Brady trochu bránil vo výhľade brankárovi, tak som spoza neho vystrelil a brankár puk nevidel," opísal Sanderson rozhodujúci moment. Ridly Greig prispel k triumfu gólom a asistenciou.

Capitals si skomplikovali situáciu v boji o play-off. "Potrebujeme hrať lepšie. Príliš často strácame puky, robíme príliš veľa chýb a dávame súperom viac života, ako by si zaslúžili alebo potrebovali," povedal pre nhl.com domáci zadák John Carlson.

Obranca John Carlson s Galéria fotiek (32) Obranca John Carlson s rodinou pri príležitosti 1 000 odohraných zápasov v NHL Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

Fehérváry asistoval pri zásahu Alexeja Protasa na 2:1, slovenský obranca odohral 24:04 minút a bol druhý najvyťažovanejší korčuliar tímu po Carlsonovi (28:58). Pripísal si aj plusový bod, predviedol aj dva bodyčeky a zblokoval štyri strely. S 12 asistenciami si vylepšil svoje osobné sezónne maximum. Zápas po prvej tretine opustil pre zranenie hornej časti tela jeho spoluhráč Rasmus Sandin.

Nemcovo vylúčenie vyšlo New Jersey veľmi draho

Obranca Šimon Nemec odohral v drese New Jersey 20:29 minút, prezentoval sa aj strelou a dvoma blokmi, no "diabli" prehrali doma s Nashvillom 2:3 po nájazdoch. Ako jediný v nich uspel Ryan O’Reilly, ktorý v riadnom hracom čase dvakrát asistoval. Dve asistencie zaznamenal aj Filip Forsberg. Duel poslal do predĺženia Luke Evangelista, ktorý v presilovej hre potrestal Nemcovo vylúčenie za zdržovanie hry. Slovák sa previnil vyhodením puku mimo ľad.

Brankár "predátorov" Juuse Saros pomohol k víťazstvu 23 úspešnými zákrokmi, v rozstrele zneškodnil všetky tri nájazdy. "Bol to boj. Som hrdý na môj tím a na jeho odolnosť," pochvaľoval si tréner hostí Andrew Brunette. Devils prehrali štvrtý zápas z uplynulých piatich a na Detroit strácajú už päť bodov. V bránke New Jersey začal Fín Kaapo Kähkönen, ktorý inkasoval jeden gól z piatich striel, potom však utrpel zranenie a prenechal miesto Jakeovi Allenovi. Ten predviedol 29 zákrokov.

Žiariaci Panarin pred očami Slafkovského

V akcii bol aj Juraj Slafkovský, slovenský útočník odohral 18:31 minút na ľade New Yorku Rangers, jeho Montreal prehral 2:5. V drese domácich zaznamenal Artemij Panarin gól a tri asistencie a bodoval v deviatom zápase za sebou.

"Toto je jeho životná sezóna, no úžasné sú aj jeho štatistiky za uplynulých sedem či osem rokov. Možno len osem hráčov v lige má takú produktivitu ako on. Podáva konzistentné výkony," uviedol na adresu Panarina tréner "jazdcov" Peter Laviolette. Mika Zibanejad sa podieľal na triumfe dvomi gólmi a asistenciou, Alexis Lafreniere mal bilanciu 1+1.

Chris Kreider (vľavo) kraľuje Galéria fotiek (32) Chris Kreider (vľavo) kraľuje pred bránou Caydena Primeaua Zdroj: SITA/AP/Mary Altaffer

"Jazdci" vedú ligu so 110 bodmi a 53. víťazstvom vyrovnali svoj klubový rekord zo sezóny 2014/2015. V noci na stredu ho môžu prekonať v derby proti NY Islanders. Slafkovský si pripísal aj štyri strelecké pokusy a inkasoval menší trest za podrazenie. Na trestnej lavici pobudol iba 10 sekúnd, jeho vylúčenie potrestal v presilovke Zibanejad, ktorý vyrovnal na priebežných 1:1. Pri oboch góloch "Habs" asistoval Mike Matheson.

Play-off konečne aj v Hockeytowne?

Detroit vyhral v dôležitom súboji o play-off NHL doma nad Buffalom 3:1 a poskočil tak na poslednú postupovú priečku vo Východnej konferencii o bod pred Pittsburgh, Philadelphiu a Washington. Buffalo stráca na svojho súpera už päť bodov a odohralo o zápas viac. Red Wings mali parádny vstup do zápasu, keď všetky tri góly zaznamenali za necelých osem minút - postupne skórovali Lucas Raymond, Patrick Kane a Dylan Larkin.

Alex DeBrincat v šanci Galéria fotiek (32) Alex DeBrincat v šanci pred Ukkom-Pekkom Luukkonenom Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Za hostí už iba skorigoval v 14. minúte Tage Thompson. V bránke domácich sa 38 zákrokmi blysol Alex Lyon. "Uzavrieť zápas tak skoro je náročné, najmä proti tímom ako Buffalo. Myslím si, že Lyon bol náš najlepší hráč v tretej tretine. Súper mal niekoľko výborných šancí, no brankár nás podržal," pochválil Lyona tréner "červených krídel" Derek Lalonde.

Prvé víťazstvo v NHL pre top brankársky prospekt

Švédsky brankár Jesper Wallstedt sa tešil z prvého víťazstva v NHL. Proti domácemu Chicagu zneškodnil všetkých 24 striel súpera a čistým kontom pomohol k triumfu Minnesoty 4:0. Kirill Kaprizov sa pod výhru podpísal dvomi gólmi a asistenciou, v tretej sezóne za sebou tak pokoril 40-gólovú hranicu. Wallstedt je druhý nováčik v histórii Wild, ktorý vychytal nulu vo svojom druhom zápase. Napodobnil zápis Josha Hardinga z ročníka 2005/2006.

"Je to niečo neskutočné. Teší ma, že práca, ktorú vynakladám každý jeden deň, sa vypláca. Chalani predo mnou hrali úžasne," vyznal sa Wallstedt.

Čistý štít si udržal aj Frederik Andersen, ktorý 23 zákrokmi pomohol k víťazstvu Caroliny nad Columbusom 3:0. Dosiahol tretie čisté konto v sezóne a 27. v profiligovej kariére. Teuvo Teräväinen prispel k úspechu gólom a asistenciou. Hurricanes vyhrali štvrtý zápas z uplynulých piatich.

Blues neskladajú zbrane a dúfajú vo vyraďovačku

Hráči St. Louis živia nádej na play-off, na ľade Anaheimu zvíťazili 6:5 po nájazdoch a v Západnej konferencii strácajú päť bodov na Vegas, ktorý si drží druhú divokú kartu. Robert Thomas zaznamenal v drese Blues gól a tri asistencie, Jordan Kyrou uspel ako jediný v rozstrele a v riadnom hracom čase trikrát asistoval.

Colton Parayko pri puku Galéria fotiek (32) Colton Parayko pri puku Zdroj: SITA/AP/Yannick Peterhans

Dallas uspel na ľade Colorada 7:4 a upevnil si pozíciu na čele Centrálnej divízie. Pred súperom má momentálne päťbodový náskok. Wyatt Johnston a Jamie Benn si v drese Stars pripísali zhodne gól a dve asistencie, Matt Duchene zaznamenal gól a asistenciu, Tyler Seguin dvakrát skóroval a Thomas Harley nazbieral tri asistencie.

"Hviezdy" naplno žiaria, vyhrali deviaty z uplynulých desiatich duelov. V drese domácich Nathan MacKinnon dvakrát asistoval a v sezóne má na konte 133 bodov (48+85), o tri menej ako líder produktivity Nikita Kučerov z Tampy Bay.

Výsledky NHL:

Detroit Red Wings – Buffalo Sabres 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
Góly: 1. Raymond, 5. Kane (Petry), 8. Larkin (Raymond, Perron) – 14. Thompson (Benson, Tuch). Brankári: Lyon - Luukkonen, strely na bránku: 24:38.

Chicago Blackhawks – Minnesota Wild 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Góly: 22. Kaprizov (Boldy, Eriksson Ek), 33. Rossi (Zuccarello, Kaprizov), 39. Gaudreau (Bogosian, Chusnutdinov), 49. Kaprizov (Faber). Brankári: Söderblom - Wallstedt, strely na bránku: 24:37.

Carolina Hurricanes – Columbus Blue Jackets 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 1. Svečnikov (Martinook, Skjei), 12. Aho (Guentzel, Teräväinen), 54. Teräväinen (Slavin). Brankári: Andersen - Subban, strely na bránku: 35:23.

Washington Capitals – Ottawa Senators 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 5. Pacioretty (Lapierre), 38. Protas (van Riemsdyk, FEHÉRVÁRY) – 26. Kastelic (Chychrun, Kelly), 53. Greig (Pinto, Brännström), 61. Sanderson. Brankári: Lindgren - Korpisalo, strely na bránku: 22:21.

San Jose Sharks – Arizona Coyotes 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)
Góly: 5. Thrun (Granlund, Zetterlund), 32. Kunin (Thrun, Graf) – 4. Crouse (Maccelli, Cooley), 12. O'Brien, 45. Guenther (Kerfoot, Crouse), 55. Keller (Schmaltz), 57. Schmaltz (Keller, Durzi). Brankári: Blackwood - Ingram, strely na bránku: 27:28.

New York Rangers – Montreal Canadiens 5:2 (0:1, 1:0, 4:1)
Góly: 33. Zibanejad (Panarin, Fox), 44. Kreider (Panarin, Zibanejad), 47. Panarin (Lafreniere, Schneider), 57. Zibanejad (Vesey), 59. Lafreniere (Panarin, Miller) – 20. Caufield (Savard, Matheson), 53. Newhook (Matheson). Brankári: Šesťorkin - Primeau, strely na bránku: 46:28.

New Jersey Devils – Nashville Predators 2:3 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 2. J. Hughes (L. Hughes, Bratt), 43. Tierney (Nosek) – 9. Josi (Forsberg, O'Reilly), 53. Evangelista (O'Reilly, Forsberg), rozh. nájazd O'Reilly. Brankári: Kähkönen (9. Allen) - Saros, strely na bránku: 25:35.

Anaheim Ducks – St. Louis Blues 5:6 pp a sn (1:2, 1:2, 3:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 3. Nesterenko (Lindström, Lundeström), 24. Vatrano (Killorn, Zegras), 42. Carlsson (Lundeström, Terry), 49. Vatrano (Zegras, Strome), 57. Carlsson (Killorn, Fowler) – 1. Bolduc (Thomas, Parayko), 13. Kessel (Thomas, Schenn), 34. Thomas (Krug, Kyrou), 36. Bučnevič (Kyrou, Perunovich), 43. Schenn (Kyrou, Thomas), rozh. nájazd Kyrou. Brankári: Dostál - Binnington, strely na bránku: 38:31.

Colorado Avalanche – Dallas Stars 4:7 (1:2, 2:3, 1:2)
Góly: 2. Walker (Duhaime, Colton), 25. Lehkonen (MacKinnon, Makar), 40. Duhaime (MacKinnon, Mittelstadt), 51. Drouin (Toews) – 18. Duchene (Tanev), 20. Benn (Lindell, Johnston), 32. Hintz (Pavelski, Harley), 33. Seguin (Duchene, Harley), 38. Marchment (Harley, Johnston), 56. Johnston (Benn, Stankoven), 60. Seguin (Benn). Brankári: Georgiev - Oettinger, strely na bránku: 38:37.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 32

Viac o téme: Washington Capitals New York Rangers Detroit Red Wings Ottawa Senators Dallas Stars Buffalo Sabres Montreal Canadiens New Jersey Devils Colorado Avalanche Nashville Predators Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Martin Fehérváry Šimon Nemec Juraj Slafkovský