Podčiarknutie katastrofálnej sezóny: Trenčín deklasoval Zlaté Moravce, ViOn opúšťa Niké ligu

Na snímke hráči FC ViOn Zlaté Moravce-VrábleNa snímke hráči FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

TRENČÍN - Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble po sezóne zostúpia do druhej najvyššej súťaže.

V sobotnom zápase 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy prehrali na pôde AS Trenčín hladko 0:4 a skončia tak v tabuľke s určitosťou na 12. mieste.

Päť kôl pred koncom súťaže strácajú v skupine o udržanie sa na dvojicu Michalovce - Košice už nedostihnuteľných 16 bodov. AS ukončil sériu siedmich zápasov bez víťazstva a pripísal si prvý triumf v nadstavbe, vďaka ktorému si upevnil ôsmu priečku.

Trenčania od úvodu dominovali a už do prestávky si vytvorili dvojgólový náskok. O oba presné zásahy sa postaral aktívny Ibrahim, najprv namieril presne spoza šestnástky a pred druhým gólom vybojoval penaltu, ktorú následne aj sám premenil. Hostia sa na domácu polovicu poriadne ani nedostali, raz trafili bočnú sieť, ale inak mal brankár Vozinha málo práce.

V druhom dejstve zvýšil na 3:0 Kupusovič, ktorý z rohu šestnástky napálil loptu presne do pravého horného rohu. Štvrtý gól mohol pridať Djerlek, no z dobrej pozície prestrelil bránu.  Triumf domácich spečatil až v 84. minúte Gajdoš.

5. kolo nadstavbovej časti Niké ligy - skupina o udržanie sa:

AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 4:0 (2:0)
Góly: 31. a 45.+1 Ibrahim (druhý z 11 m), 54. Kupusovič, 84. Gajdoš. Rozhodovali: Choreň – Kuba, Juhos, ŽK: Kuzma (Z. Moravce), 749 divákov.

AS Trenčín: Vozinha – Kmeť, Bondarenko, Skovajsa, Kozlovský – Bariš (72. Hájovský) – Djerlek (72. Emeka), Gajdoš (85. Ben Sallam) – Kupusovič (80. Akila), Ibrahim, Sunday (72. Uchegbu)

FC ViOn Zlaté Moravce: Richter – Suľa, Gono, R. Nagy, Jinjolava – Nonikašvili (59. Balič), Dramé (69. Moško) – Tabatadze (80. Majdan) – Balaj (69. M. Švec), Kuzma (59. Dulay), Mészáros

Bystrica prehrala s Michalovcami

V 5. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké lige Banská Bystrica prehrala s Michalovcami 0:1, keď znovu nastúpila bez zraneného kapitána Polievku. Zemplínčania neprehrali siedmy duel v rade a brankár Frelih neinkasoval už 520 minút.

V prvom polčase boli aktívnejší hostia, ale strelám Žofčáka, van Kessela a Arevala chýbala presnejšia muška. Po pol hodine sa navyše zranil michalovský kapitán Žofčák, ktorý v stredu oslávil 41. narodeniny.

Domáci mali do polčasu iba jednu šancu, osamotený Hlinka v päťke trestuhodne hlavičkoval vedľa bránky. Po zmene strán ubudlo príležitostí, o niečo viac ich mali Zemplínčania a napokon strelili gól v 84. minúte, keď sa z ľavej strany šestnástky presadil peknou obaľovačkou van Kessel.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 0:1 (0:0)
Gól: 84. van Kessel. Rozhodovali: Kráľovič – Ferenc, Roszbeck. ŽK: Hlinka - Magda, 1083 divákov.

Banská Bystrica: Trnovský - Mensah, Willwéber, Migaľa (46. Považanec) – Pišoja, Richtárech, Hlinka, Záhumenský (80. Hanes) – Slebodník (61. Marquinho), Depetris (61. Veselovský), Rymarenko

Michalovce: Frelih – Magda, Dzotsenidze, Volanakis, Bahi – Vaško, Karasjuk – Arevalo (87. L. Jánošík), Žofčák (36. L. Šimko), van Kessel – Niarchos (87. Bednár)

Hlasy po zápase:

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: "Z našej strany je to veľké sklamanie. Mrzí ma, že sme do zápasu nedali takú emóciu a nasadenie ako sme si predstavovali, akú sme mali v predchádzajúcich zápasoch. Neodkázali sme sa viac pobiť o výsledok a dostávať sa do šancí. Mali sme byť viac trpezliví. V situáciách, do ktorých sme sa chceli dostať, sme boli príliš zbrklí.

Gólových príležitostí na našej strane bolo veľmi málo, respektíve minimum. Hostia v bloku pracovali trpezlivo a hlavne v druhom polčase si vytvárali situácie, z ktorých hrozili. Aj to bol dôvod, prečo sme vyšli z tohto zápasu ako porazený tím."

František Straka, tréner Michaloviec: "Som rád, že sme toto náročné stretnutie dokázali zvládnuť. Bystričania sú nepríjemným súperom, rozobrali výborný Trenčín. My sme to hlavne zvládli po taktickej stránke. Zhustili sme stred ihriska a vyrážali sme do brejkových situácii. Už v prvom polčase sme mali niekoľko možností, ale zle sme ich riešili. Napokon prišla v druhom polčase jedna akcia, ktorá duel rozhodla.

Domácich sme nepustili do nejakých vyložených šancí, čo bol základ úspechu číslo 1. Vedeli sme, že Bystričania majú kraje veľmi silné, že budú chodiť odtiaľ centre. To sme eliminovali našimi obrancami. Som hrdý na mužstvo ako duel zvládlo odjazdiť takpovediac po zadku. Brali by sme aj bod, napokon máme tri, moji zverenci odviedli dobrú prácu."

Skalica vyrabovala Košice

Futbalisti MFK Skalica zvíťazil na FC Košice 2:1 v sobotňajšom zápase 5. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige. Upevnili si tým priebežné 9. miesto v celkovej tabuľke a dosiahli štvrtý zápas po sebe bez prehry. Košičania spadli na priebežnú 11. priečku znamenajúcu baráž o skóre za Michalovcami, ktoré zvíťazili v Banskej Bystrici 1:0.

Domáci začali aktívne a už po úvodnom výkope rozvinuli ofenzívnu akciu, po ktorej brankár Junas vyrazil technickú strelu Faška na roh. Brankár hostí podržal svoj tím aj v 25 minúte, keď zneškodnil strelu Fabiša z priameho kopu a krátko na to si poradil aj s pokusom Obouneta. Košičania mali v prvom polčase viac z hry, no od 27. minúty prehrávali.

Po Junasovom výkope sa lopta cez Smékala a Moronga dostala k Matejovovi, ktorý strelou z viac než 20 metrov prekonal Kiru - 0:1. V 44. minúte mohol Smékal potrestať chybu Kiru, no netrafil do priestoru bránky.

Ani v druhom dejstve nebola núdza o gólové príležitosti. V jeho úvode sa Košičania dostali do viacerých nádejných situácií, ale viackrát zlyhali vo finálnej fáze. Brankára hostí Junasa v 55. minúte neprekonal Faško a o desať minút Obounet trafil žŕdku jeho bránky. Konštrukciu trafili aj hostia, keď hlavičkoval Podhorin v 72. minúte.

V 81. minúte Jones fauloval v šestnástke Alvesa a Podhorin z penalty zvýšil na 0:2. Košičania sa gólu dočkali až v úvode nadstaveného času. Jones odčinil svoj faul, keď spracoval center, Černek ho nezastavil a krížnou strelou prekonal Junasa - 1:2. V závere pribudlo nervozity na oboch stranách, Košičania sa snažili o vyrovnanie, ale Skaličanov už nezaskočili.

Niké liga – 5. kolo nadstavbovej časti skupiny o udržanie sa:

FC Košice - MFK Skalica 1:2 (0:1)
Góly: 90.+1 Jones - 27. Matejov, 82. Podhorin (11 m). Rozhodovali: Očenáš - Pozor, Vorel, ŽK: Obounet, Faško, Iocenti - Matejov, Sobczyk, Nagy, Podhorin, Smékal, Junas 2582 divákov

Košice: Kira - Fabiš, Šindelář, Gorosito, Innocenti, Davis (77. Petrák) - Hočko, Faško, Gallovič (67. Jones) - Obounet, Medved

Skalica: Junas - Krčík, Hrádecký, Podhorin, Černek - Nagy (70. Ranko), Mášik - Morong (89. Gaži), Sobczyk (58. Haša), Matejov (58. Dani Alves) - Smékal

Hlasy:

Ján Kozák ml., tréner FC Košice: "Bol to pre nás smoliarsky zápas. Boli sme herne lepší než súper. Nezaslúžili sme si prehrať, ale aj taký je futbal. Hráči majú charakter aj kvalitu. Momentálne nám chýba trošku šťastia. Musíme pracovať ešte viac, aby sme zvládli ďalšie zápasy."

Pavol Majerník, tréner MFK Skalica: "Dnes môžeme byť spokojní iba s tromi bodmi. Po hernej stránke sme toho dnes ukázali málo. Boli sme efektívni, z dvoch šancí sme dali dva góly. Súper mal veľa šancí. Sú to pre nás dôležité tri body. Myslím si, že dnes prehralo lepšie mužstvo."

Viac o téme: AS Trenčín MFK Zemplín Michalovce FC ViOn Zlaté Moravce MFK Skalica MFK Dukla Banská Bystrica FC Košice Niké liga