VIDEO Dážď, sneh, desiatky odstúpení: Slávnu klasiku rozhodol útok 300 metrov pred páskou

Britský cyklista Stephen Williams vyhral 88. ročník klasiky Valónsky šípBritský cyklista Stephen Williams vyhral 88. ročník klasiky Valónsky šíp Zdroj: SITA/AP/Geert Vanden Wijngaert

HUY - Britský cyklista Stephen Williams vyhral 88. ročník klasiky Valónsky šíp. Jazdec stajne Izrael-Premier Tech sa presadil v záverečnom stúpaní do cieľa a 198,6 km dlhú trasu zo Charleroi do mesta Huy zvládol za 4:40:24 hodiny.

Druhý finišoval Francúz Kevin Vauquelin (Arkea-B&B Hotels) a tretí skončil domáci Belgičan Maxim van Gils (Lotto Dstny).

Tradičná belgická klasika odštartovala v Charleroi v celkom priaznivo počasí, no podmienky sa čoskoro výrazne zmenili, teplota klesla k šiestim stupňom a pretekárov zmáčal dážď. Chvíľami dokonca snežilo. Náročné podmienky i trať znamenali, že sa pelotón potrhal, množstvo pretekárov odstúpilo a do cieľa nakoniec prišlo len 44 zo 175 cyklistov.

Do úvodného úniku sa dostalo šesť pretekárov a ich snaha trvala až do méty 70 km pred cieľom, keď už poriadne zredukovaný pelotón dostihol posledných z nich. V druhej polovici museli cyklisti zvládnuť štyrikrát slávny kopec Mur de Huy dlhý len 1,3 km, no s priemerným sklonom až 9,8%. Posledný prejazd bol zároveň cieľový. Útočilo sa aj na ďalších kopcoch a dobrý pokus predviedol 60 km pred cieľom Sören Kragh Andersen, ktorý si vytvoril minútový náskok.

Sólová jazda na čele ho však veľmi vyčerpala a 15 km pred páskou zvesil nohy. V závere sa už neútočilo a zdalo sa, že o triumf sa bude špurtovať. Williams však vyštartoval v kopci asi 300 m pred páskou a svojím nástupom všetkých zaskočil. Stal sa tak prvým britským víťazom v histórii pretekov.

"Je to skvelé víťazstvo na Mur de Huy a som veľmi šťastný. Ale bol to naozaj tvrdý deň v ťažkom počasí. Veľmi mi pomohli tímoví kolegovia. V závere všetci trochu spomalili a ja som videl, že to môžem využiť a spravil som si náskok. Je to výnimočný triumf," povedal v televíznom rozhovore.