Sezóna ako z knihy kúziel Harryho Pottera: Neskutočný Leverkusen opäť všetkých posadil na zadok

Xabi Alonso oslavuje s tímom postup do finále Európskej ligyXabi Alonso oslavuje s tímom postup do finále Európskej ligy Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

LEVERKUSEN - Tréner futbalistov Leverkusenu Xabi Alonso po postupe do finále Európskej ligy vyhlásil, že jeho tím si zaslúži zvíťaziť aj vo zvyšných dvoch súťažiach, v ktorých je stále v hre.

Už istí bundesligoví šampióni vo štvrtok po úvodnom triumfe 2:0 remizovali v odvete semifinále doma s AS Rím 2:2 a v závere sezóny ich čaká nielen súboj o európsku trofej v Dubline proti Bergamu, ale aj vyvrcholenie Nemeckého pohára proti druholigovému Kaiserslauternu.

Tím s českými reprezentantmi Matějom Kovářom, Adamom Hložekom a Patrikom Schickom navyše neprehral už 49. súťažné stretnutie v rade a prekonal 59 rokov starý európsky rekord Benficy Lisabon.

Leverkusen naposledy utrpel porážku takmer pred rokom - 27. mája 2023 v záverečnom bundesligovom dueli minulej sezóny s VfL Bochum 0:3. Odvtedy premožiteľa nenašiel a sériu často zachraňoval v "hodine dvanástej" - až 17 gólov dal počas svojej šnúry v nadstavenom čase, 12 z nich zmenilo prehru na remízu alebo remízu na víťazstvo.

Oslavy Leverkusenu po postupe Galéria fotiek (8) Oslavy Leverkusenu po postupe do finále Európskej ligy Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Proti AS Rím odvrátil vo štvrtok prehru vyrovnávajúcim gólom v 97. minúte Josip Stanišič a pripomenul tak nezlomnú vôľu tímu z uplynulého obdobia - Robert Andrich vyrovnal na 2:2 v lige proti Stuttgartu v 96. minúte, Stanišič v Dortmunde na 1:1 v 97. minúte, Jeremie Frimpong v EL proti West Hamu na 1:1 v 89. minúte a Patrik Schick proti Karabachu na 2:2 v 92. minúte.

"Videl som na hráčoch, že strašne chcú uspieť, po druhom góle súpera ukázali skvelý charakter," ocenil Alonso na tlačovej konferencii. "Výsledkom je, že máme stále šancu na tri trofeje. A moji chlapci si zaslúžia všetky," pridal španielsky majster sveta z roku 2010 a dvojnásobný majster Európy.

Bayer zachránil zápas po niekoľkýkrát v sezóne v úplnom závere. Stanišičova trefa bola sedemnástym gólom, ktorý Leverkusen strelil v 90. minúte alebo v nadstavení.

"Naša túžba neprehrať a nikdy sa nevzdať je neuveriteľná," reagoval stredopoliar Granit Xhaka na ďalší zápas Bayeru s infarktovou koncovkou. "Vyrovnať z 0:2 proti takémuto silnému tímu je dôkaz, že máme ohromný charakter. Sme vo finále, sme na ceste k splneniu nášho sna a urobíme všetko pre to, aby sme trofej priniesli do Leverkusenu."

Je to jeden z najväčších momentov kariéry

"Rozhodne je to jeden z najväčších momentov kariéry. Myslím, že by sme neriešili, keby sme postúpili aj po prehre 1:2, pretože sme túžili hlavne po finále. Takto je to ale ešte oveľa lepšie," povedal televízii RTL chorvátsky obranca, ktorý je v klubu na hosťovaní z Bayernu Mníchov.

Josip Stanišič a jeho Galéria fotiek (8) Josip Stanišič a jeho gólová radosť Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

V základnej zostave Leverkusenu prekvapivo chýbal Florian Wirtz. Najväčšia hviezda tímu sa kvôli zdravotným problémom dostala na ihrisko až z lavičky po druhom góle AS.

"Florian utrpel menšie zranenie pred troma týždňami proti Dortmundu a stále sa plne nezotavil. Chcel ale pomôcť tímu, čo sa mu tiež podarilo. Takýto hráč je platný, aj keď je pripravený napríklad len na 70 percent," uviedol Alonso.

Leverkusen vrátil AS minuloročné vyradenie v semifinále súťaže a prešiel do tretieho európskeho finále v klubovej histórii. V roku 1988 ovládol vtedajší Pohár UEFA, o 14 rokov neskôr nestačil v Lige majstrov na Real Madrid. S Bergamom sa stretne 22. mája, o tri dni neskôr zakončí sezónu v Berlíne proti Kaiserslauternu.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8

Viac o téme: UEFA Xabi Alonso Európska liga AS Rím Daniele De Rossi Bayer Leverkusen Florian Wirtz Josip Stanišič
  • Zdroj: ČTK, TASR