MS V HOKEJI 2024 Švajčiarsko potvrdilo úlohu favorita: Nóri totálne zbabrali 2. tretinu

Švajčiarsky hokejista Sven Andrighetto (druhý zľava) sa teší so spoluhráčmi z úvodného gólu v zápase základnej A-skupiny  Švajčiarsko - Nórsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji Švajčiarsky hokejista Sven Andrighetto (druhý zľava) sa teší so spoluhráčmi z úvodného gólu v zápase základnej A-skupiny Švajčiarsko - Nórsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

PRAHA - Švajčiarski hokejisti vyhrali v piatok v otváracom zápase A-skupiny 87. MS nad Nórskom 5:2.

Severenia dokázali ešte v prvej tretine odpovedať na Andrighettov úvodný gól turnaja, ale v ďalšom priebehu už mal po každej stránke navrch favorit.

Nóri nastúpia na svoj druhý zápas v sobotu o 20.20 proti domácemu Česku, o 24 hodín neskôr je na programe úvodné buly zápasu Švajčiarsko - Rakúsko.

A-skupina:
Švajčiarsko - Nórsko 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Góly: 12. Andrighetto (Niederreiter, Loeffel), 25. Loeffel (Siegenthaler, Jäger), 29. Senteler (Josi, Simion), 34. Sherwey (Haas), 52. Niederreiter (Ambühl, Kurashew) - 15. Vikingstad (Thoresen, Johannesen), 59. Brandsegg-Nygard (Thoresen, Zucarello). Rozhodcovia: Brander (Fín.), Holm (Švéd.) - Gustafson USA), Hofer (Nem.), vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 16.617 divákov.

Švajčiarsko: Genoni - Glauser, Josi, Loeffel, Siegenthaler, Kukan, Marti, Fora - Kurashew, Hischier, Thüfkauf - Niederreiter, Jäger, Andrighetto - Simion, Senteler, Herzog - Sherwey, Haas, Ambühl

Nórsko: Arntzen - Johannesen, Solberg, Hansen, Nörstebö,  Krogdahl, Kasastul, Engebraten - Zucarello, E. Östrem Salsten, Thoresen - Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - Brandsegg-Nygard, Vesterheim, Steen - Rönnild, H. Östrem Ostrem Salsten, Martinsen

Hlasy aktérov (zdroj iihf, JOJ):
Romain Loeffel, útočník Švajčiarska: "Turnaj sme začali dobre, ale v prvej tretine sme po góle upustili z našej hry, príliš sme si to komplikovali a tak bolo 1:1. Potom sme opäť pridali a odohrali sme celkovo výborný zápas. Najmä preto, že sme zjednodušili niektoré herné činnosti."

Markus Vikingstad, útočník Nórska: "Dlho sme dokázali držať vyrovnaný priebeh. Hoci Švajčiari začali náporom, dokázali sme na ich vedúci gól odpovedať. Lenže prvá tretina nestačila na to, aby sme dnes uspeli."

Švajčiarom trvalo takmer 12 minút na využitie obrovskej hernej a streleckej prevahy. Nepomohla im ani presilovka, ktorú hrali zle. Až Andrighettova strela spoza obrancu po rýchlom kombinačnom prieniku našla svoj cieľ, ale tento moment favorita skôr pribrzdil.

Onedlho bolo po peknej akcii Nórov s prihrávkou spoza bránky vyrovnané a do konca tretiny mali ešte jednu veľkú šancu ísť do prekvapujúceho vedenia. Toho sa po návrate z kabín opäť dočkali Švajčiari a postupne sa v jasnej hernej prevahe rozstrieľali.

V závere zápasu sa uspokojili so štvorgólovým vedením a súperovi umožnili v jeho presilovke znížiť.