Obhajca titulu nemal v prvom finále nárok: Prešov si pripísal suverénne víťazstvo

Na snímke zľava útočí Nemanja Živković (Považská Bystrica), v bráne Mário Cvitkoič (Prešov) Na snímke zľava útočí Nemanja Živković (Považská Bystrica), v bráne Mário Cvitkoič (Prešov) Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

PREŠOV - Hádzanári Tatrana Prešov v prvom zápase finálovej série Niké Handball extraligy proti MŠK Považská Bystrica dominovali.

Zvíťazili 30:19, keď už po polčase viedli 17:9. Druhý duel je na programe v stredu 22. mája o 18.00 v Považskej Bystrici.

Považania sa držali do 21. minúty, keď Živkovič znížil na 8:10. Potom prišla päťgólová šnúra domácich a prešovskí hráči sa  odpútali na 17:9.

Dva góly Macháča priniesli v 34. minúte zníženie na 13:19, ale zverenci trénera Pavla Jana pokračovali v nastúpenom trende a necelú štvrťhodinu pred koncom už viedli dvojciferným rozdielom 26:16. Najvýraznejšie viedli "zeleno-bieli" v 55. minúte a to 30:18.

Niké Handball Extraliga - finále, 1. zápas (na 3 víťazné)
Tatran Prešov - MŠK Považská Bystrica 30:19 (17:9)

Zostavy a góly:
Prešov: Čupryna, Cvitkovič - Mitaľ, Fech, Chajan, Sako, M. Kovács, Fenár 4, J. Kravčák 4, Hozman 3, Kasatkin 6, M. Antl, Davidovič 3, Barros Araxá, L. Urban 5, Caballero Hernández 6/1.

P. Bystrica: Kovačin, Gálik - Živkovič 4/1, Š. Macháč 5, Bystrický, Petryčenko 1, Jurák 2, Ľ. Ďuriš 1, Ďurana 1, Urík, Štefina 1, M. Briatka 2, Vallo 2/1, Kvaššay, Žilinčík, Gardian

Pok. hody: 2/1 – 4/2, vylúčení: 4:5, ČK: 47. Bystrický (P. Bystrica) za faul, rozhodovali: Budzák a Záhradník
/stav série: 1:0/

hlasy po stretnutí /zdroj: RTVS a slovakhandball.sk/:
Pavol Jano, tréner Prešova: "Teší ma, že sme doma získali prvé víťazstvo. Mohli sme vyhrať aj vyššie, ale som spokojný s výsledkom, s obranou i s tým, ako k tomu chlapci pristúpili. Hrali sme to, čo sme chceli. Z môjho pohľadu sa dá hrať ešte rýchlejšie, ale niečo si musíme nechať aj do ďalších stretnutí."

Václav Straka, tréner P. Bystrice: "Myslím si, že zápas nebol veľmi kvalitný ani z jednej strany. Zrejme sa prejavila dlhšia pauza, tímy sa postupne rozohrávali. Nám začiatok vyšiel. Žiaľ, vinou nepremenených šancí sme sa nedostali do náskoku. Naopak, Tatran sa po úvodnej štvrťhodine upokojil. My sme školácke individuálne chyby kopili celý zápas. Nezabalili sme to, bojovali sme, ale na víťazstvo to nestačilo."

Košice uspeli v prvom dueli o bronz

Hádzanári HK Košice vstúpili úspešne do série o 3. miesto Niké Handball extraligy. Na palubovke HK Kúpele Bojnice zvíťazili tesne 27:26. Triumf režíroval Patrik Hruščák, ktorý dal osem gólov, dva zo sedmičky a postaral sa aj o rozhodujúci presný zásah.

Niké Handball Extraliga - o 3. miesto, prvý zápas /na 3 víťazstvá/:
HK Kúpele Bojnice - HK Košice 26:27 (11:10)
Najviac gólov: Meľnyk 6/1, Bogár a Blaho po 5 - Hruščák 8/2, Melich 7, Loch 5. Rozhodovali: Mandák a Rudinský, vylúčení: 5:9 na 2 min, ČK: 51. Šimko (Bojnice) za tri vylúčenia, 7 m hody: 2/1 - 2/2.
/stav série 0:1/

Záhoráci zdolali Topoľčany

Hádzanári tímu Záhoráci Stupava/Malacky zvíťazili v 4. kole Ligového pohára v skupine o 5.-8. miesto Niké Handball extraligy nad HK Agro Topoľčany 34:32. V druhom sobotňajšom stretnutí ŠKP Bratislava výhodu domácej palubovky nevyužil, so Štartom Nové Zámky prehral 20:21.

Ligový pohár o 5. – 8. miesto - 4. kolo:
Záhoráci Stupava/Malacky - HK Agro Topoľčany 34:32 (14:10)
Najviac gólov: Blaškovič 8, Ristič 7, Prevaj 5, S. Kovács 5/2 - D. Polák 9/4, Jovanovski 8, T. Krošlák, Gugolj a D. Michalka po 4. Rozhodovali: Haščíková a Kellner, 7 m hody: 2/2 – 5/4, vylúčení: 5:4, 200 divákov

ŠKP Bratislava - MHC Štart Nové Zámky 20:21 (9:9)
Najviac gólov: Beltrami 5, Féder 4, Gdovec 3 - Dévai 7/2, S. Valent 5, Matúš Kocák 4. Rozhodovali: Michal Nagy a Zubo, 7 m hody: 0 – 3/3, vylúčení: 4:3, 170 divákov