MS V HOKEJI 2024 Svetové hviezdy si zgustli: Američania strelili dvojciferný počet gólov

Hráči USA oslavujú gólHráči USA oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovič

OSTRAVA - Hokejisti USA sa postarali o prvé dvojciferné víťazstvo na MS v Ostrave, keď v nedeľňajšom zápase B-skupiny deklasovali Kazachstan 10:1. Zároveň si ním zabezpečili istotu postupu do štvrťfinále ako druhý tím B-skupiny MS po Švédsku.

Útočník Johnny Gaudreau získal päť kanadských bodov za gól a štyri asistencie a stal sa historicky najproduktívnejším hráčom hráčom USA na MS. Nazbieral na nich už 43 bodov, čím o bod prekonal Patricka Kanea. Darilo sa aj kapitánovi Bradymu Tkachukovi, ktorý mal bilanciu 3+1.

V pozícii jedného z hlavných rozhodcov viedol duel Slovák Tomáš Hronský, jedným z dvojice čiarových bol Oto Durmis. Američania uzavrú účinkovanie v základnej skupine v utorok od 16.20 zápasom proti Lotyšsku, Kazachov čaká v pondelok od 20.20 duel proti Poľsku, ktorý rozhodne o zostupujúcom z ostravskej vetvy turnaja.

B-skupina:

USA - Kazachstan 10:1 (4:0, 3:0, 3:1)
Góly: 5. Boldy (Nelson, Hughes), 8. Tkachuk (Werenski, Gaudreau), 17. Nelson (Sanderson, Boldy), 19. Tkachuk (Werenski, Gaudreau), 22. Brindley (Kessel, Kunin), 24. Boldy (Gaudreau, Tkachuk), 32. Kunin (Boldy, Werenski), 46. Tkachuk (Boldy, Gaudreau), 46. Hayes (Petry), 51. Gaudreau (Boldy) - 47. Orimbekov. Rozhodcovia: Brander (Fín), Hronský – Durmis (obaja SR), Nyquist (Švéd.), vylúčení: 2:7 na 2 min., presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, 8468 divákov

USA: Nedeljkovic - Jones, Werenski, Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kessel - Boldy, Nelson, Gaudreau - Caufield, Pinto, Tkachuk - Zegras, Hayes, Farabee - Brindley, Kunin, Eyssimont

Kazachstan: Bojarkin (41. Šutov) - Gajtamirov, Beketajev, Orechov, Danijar, Dichanbek, Koroljov, Breus - Bymarev, Orimbekov, Starčenko - Michajlis, Muchametov, Paňukov - Muratov, Šulga, Savickij - Rachmanov, Boiko, Asetov

Američania mali od začiatku zápas pevne v rukách a na prvý gól nečakali dlho. V 5. minúte dorazil puk Boldy, o tri minúty Tkachuk v presilovke tečoval strelu Werenského a v 17. nepokrytý Nelson dorazil puk za kazašského brankára. Z predbránkového priestoru sa krátko na to presadil aj Tkachuk, ktorý zvýšil na 4:0.

Kazachovia fyzicky nestíhali, Američania v druhej tretine naďalej dominovali a Brindley, Boldy a Kunin potvrdili ich suverénny prejav ďalšími tromi gólmi. V bránke Kazachov nastúpil do tretej tretiny Šutov, ktorý inkasoval trikrát po zásahoch Tkachuka, Hayesa a Gaudreaua, ktorý spečatil prvý dvojciferný výsledok šampionátu. Ešte pred ním sa Kazach Orimbekov zmazal čisté konto brankára Nedeljkovica. O dominancii zámorského tímu svedčal aj pomer striel - 58:14.

Hlasy (iihf):

Johny Gaudreau, útočník USA, v zápase 1+4: "Stať sa rekordérom je niečo výnimočné. Pre mňa je cťou hrať za USA. Kedykoľvek dostanem šancu reprezentovať, vždy si to vážim. Tento turnaj je dôležitý, aj keď doma z neho nebude taký humbuk. Chodí naň veľa kvalitných hokejistov a my sa z neho chceme vrátiť s medailou. Cítime veľkú hrdosť a túžbu uspieť."

Dmitrij Breus, obranca Kazachstanu: "Americký tím je veľmi rýchly, fyzický a má veľa kvalitných hráčov. Takéto zápasy sú dôležité pre rozvoj našich hráčov. Musíme si z neho vziať iba dobré veci."