Chmelár: Samaranchov prínos bol obrovský

František ChmelárFrantišek Chmelár Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch v stredu 21. apríla 2010 vo veku nedožitých deväťdesiatich rokov zomrel v Barcelone, kde ho deň predtým hospitalizovali pre vážne problémy so srdcom. Jeho zdravotný stav bol veľmi zlý a nedával dôvod na optimizmus.

 

Správa o úmrtí bývalého prvého muža svetového olympizmu zasiahla aj predsedu Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára. "Je to veľká strata pre olympijské hnutie. Samaranch bol tým človekom, ktorý sa výrazne pričinil o modernizáciu olympizmu. Zaviedol reformy, ktoré sa ukázali ako obrovský prínos. Najmä povolenie štartu na olympijských hrách profesionálnym športovcom bolo revolučným a prelomovým. Nastúpil do funkcie v zlom období. Olympijské hry bývali finančne stratovými podujatiami. Okrem toho vo svete športu boli veľké rozbroje. Hneď v roku 1980 prišiel bojkot olympiády v Moskve, o štyri roky neskôr to isté v Los Angeles. Napriek tomu to dokázal dostať do normálnych koľají a losangeleská olympiáda bola prvou ziskovou v histórii," vymenoval azda najväčšie zásluhy Juana Antonia Samarancha predseda SOV František Chmelár. 

 

On sám udržiaval s bývalým predsedom MOV čulé kontakty. "Prvýkrát sme sa stretli v Bratislave na pôde vtedajšieho Československého zväzu telesnej výchovy. Bolo to, myslím si, v roku 1987. Už vtedy na mňa zapôsobil mimoriadne príjemným dojmom. Po nástupe do funkcie predsedu Slovenského olympijského výboru som bol v Lausanne aj s mojím predchodcom Vladimírom Černušákom na prijatí u pána Samarancha. Spomínam si, že to bolo veľmi milé stretnutie. Na Slovensku bol celkovo dvakrát. Veľmi som si ho vážil. Bol jedným z tých, ktorí spájali olympizmus s umením, kultúrou, vzdelávaním a výchovou," zaspomínal si na svoje stretnutia s Juanom Antoniom Samaranchom František Chmelár.

 

Ohlasy svetových médií na úmrtie bývalého prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juana Antonia Samarancha:

 

AS (Šp.): "Jeho najväčším úspechom bol návrat znepriatelených táborov na olympijské hry po bojkotoch v Moskve 1980 a Los Angeles 1984. Pod päť kruhov zjednotil nepriateľov a ukončil smutnú fázu olympizmu."

Marca (Šp.): "Zomrel architekt modernizácie olympijských hier a veľký podporovateľ organizácie olympijských hier 1992 v Barcelone."

Times of India (India): "Na Juana Antonia Samarancha sa bude spomínať ako na muža, ktorý sformoval tvár moderného olympijského hnutia, transformoval ho do obrieho globálneho podniku, ktorý stelesňuje najlepšie prvky moderného športu."

New York Times (USA): "Samaranch počas svojej éry ukončil amatérsky podvod, ktorým profesionálnych športovcov hádzali často pod stôl v porovnaní s konkurentmi z východného bloku, ktorých podporoval štát. Aj jeho zásluhou prišli na olympijské hry najväčšie profesionálne športové hviezdy na čele s Michaelom Jordanom."

Kicker (Nem.): "Jeho prínos pre šport je nesporný. Bol najväčším modernizátorom v histórii MOV."

Svenska Dagbladet (Švéd.): "Samaranch bol kontroverzný a veľmi silný. Dal by sa prirovnať k olympijskému Bohovi. A jeho návrhy priniesli veľké zmeny olympijských hier."

iDnes.cz (ČR): "Samaranch pomohol počas svojej éry k celosvetovej popularizácii olympizmu a predovšetkým k finančnej záchrane MOV, ktorému sa predtým ekonomicky nedarilo najlepšie. Funkciu opúšťal v tieni korupčného škandálu s voľbou Salt Lake City za olympijské mesto v roku 2002."

Sovietskij Sport (Rus.): "Vďaka úsiliu Samarancha sa stali olympijské hry otvorené pre profesionálnych športovcov. V čase, keď MOV prežíval veľkú krízu pre korupciu, priniesol veľké reformy na zmenu organizácie."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy