VIDEO Halák inkasoval len raz, Montreal prehral

Jaroslav Halák zachraňuje puk pred dobiedzajúcim CrosbymJaroslav Halák zachraňuje puk pred dobiedzajúcim Crosbym Zdroj: SITA

MONTREAL - V utorkových tretích zápasoch 2. kola play-off NHL uspeli v oboch konferenciách hosťujúce tímy. Na Východe Montreal podľahol favorizovanému obhajcovi trofeje Pittsburghu 0:2 a tím "tučniakov" sa v sérii ujal vedenia 2:1. Ešte väčší krok k postupu urobili na Západe hráči San Jose, ktorí zvíťazili v Detroite 4:3 po predĺžení, v sérii vedú už 3:0 a v ďalšom súboji na ľade lanského finalistu Stanley Cupu budú mať už postupový mečbal.

Slovenský brankár Jaroslav Halák opäť predviedol v bránke Montrealu svoj vysoký štandard, keď pustil za seba len jednu z 24 striel súperových hráčov. Ibaže tentoraz mu vpredu nepomohli jeho spoluhráči a prvou hviezdou zápasu sa stal brankár Pittsburghu Marc-Andre Fleury, ktorý zneškodnil všetkých 18 domácich pokusov. V treťom súboji Canadiens a Penguins vo vypredanom Bell Centre (21 273 divákov) dve tretiny nepadol gól, no potom v 42. min v presilovej hre prekonal Haláka ruský kanonier Jevgenij Malkin a druhý gól pridali hostia už počas záverečnej power-play do opustenej bránky.

"Som šťastný, že mi to tam padlo a verím, že to nebolo poslednýkrát v tejto sérii, čo som skóroval," komentoval pre nhl.com Malkin a ku gólovej akcii ešte dodal: "Bolo to o rýchlom posúvaní puku. Prvé dve presilovky v zápase sme neodohrali dobre. Potrebovali sme to zrýchliť a to sa potom aj presne stalo. Je to jednoduché, keď z toho padne gól."

Halák k jedinej gólovej situácii, ktorú v zápase nedokázal vyriešiť, pre zámorské médiá poznamenal: "Bol tam drobný výhľad, ale puk som videl až na konci. Možno som tomu gólu mohol aj zabrániť. Teraz sa však už nedá nič robiť. Musím si udržať koncentráciu a byť pripravený na ďalší zápas."

Tréner Canadiens Jacques Martin k nevyužitej domácej šanci na víťazstvo podotkol: "Bol to súboj, keď tím, ktorý skóruje ako prvý, má veľkú príležitosť vyhrať celý zápas."

V druhom súboji dňa v Detroite viedli domáce „červené krídla“ na začiatku druhej tretiny už 3:1, ale potom sa „žraloci“ zo San Jose zahryzli do súpera a troma gólmi otočili vývoj vo svoj prospech. Rozhodujúci presný zásah prišiel v 8. min predĺženia z hokejky Patricka Marleaua.

Pokiaľ chcú "červené krídla" ešte v sérii uspieť, nemôžu si už dovoliť zaváhať ani raz. "Bolí to, ale ešte stále nie je koniec. Nesmieme si prestať veriť," vyznal sa brankár Detroitu Jimmy Howard.

Skúsený obranca Brian Rafalski doplnil: "Treba vyhrať najbližší zápas, nič iné nás nezaujíma."

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Montreal - Pittsburgh 0:2 (0:0, 0:0, 0:2) - stav série: 1:2

Góly: 42. Malkin (Gončar, Goligoski), 60. Dupuis (Kunitz, Eaton). Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 18:24, brankári: HALÁK - Fleury. Diváci: 21 273.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Detroit - San Jose 3:4 po predĺž. (2:1, 1:0, 0:2 - 0:1) - stav série: 0:3

Góly: 14. Holmström (Franzén, Lidström), 19. Cleary (Miller, Zetterberg), 22. Zetterberg (Filppula, Rafalski) - 20. Setoguchi (Pavelski, Clowe), 47. Thornton, 54. Couture (Mitchell, Vlasic), 68. Marleau (Thornton). Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:33, brankári: Howard - Nabokov. Diváci: 20 066.

• Zdroj: SITA, nhl.tv