VIDEO Halák s prehrou, päť asistencií Slovákov

Jaroslava Halák inkasoval dva gólyJaroslava Halák inkasoval dva góly Zdroj: internet

NEW YORK - Slovenského hokejového útočníka Mariána Gáboríka vyhlásili za druhú hviezdu sobotného zápasu kanadsko-americkej NHL, v ktorom jeho New York Rangers zvíťazil na ľade St. Louis 2:1.

Trenčiansky odchovanec prispel k víťazstvu "jazdcov" jednou asistenciou. Proti nemu stál v bránke domácich Jaroslav Halák, ktorý zlikvidoval 22 z 24 streleckých pokusov hostí, ale prehre svojho tímu nezabránil. Do bodových štatistík sa zapísali aj ďalší slovenskí hokejisti. Michal Handzuš v drese Los Angeles dvakrát asistoval pri góloch "kráľov" vo víťaznom dueli nad Columbusom 6:4. Zdeno Chára z Bostonu raz prihrával na gól "medveďov" na ľade Montrealu, ale domáci zvíťazili 3:2 po predĺžení. Chára strávil na ľade vyše 28 minút. Milan Jurčina sa tešil z asistencie aj víťazstva svojich newyorských Islanders na ľade Colorada 4:3 po predĺžení.

Philadelphia si víťazstvom nad New Jersey (2:1) vybojovala vedúcu priečku tabuľky Východnej konferencie. Pittsburgh totiž nestačil na Minnesotu (0:4) a "letci" sa dostali na čelo Východu práve na úkor "tučniakov". Slovenský obranca v službách víťazného tímu Andrej Meszároš si svoje osobné štatistiky nevylepšil a pripísal si iba jeden mínusový bod. Ani jeden z jeho štyroch streleckých pokusov si nenašiel cestu do siete.

V hodine dvanástej sa v sobotu "zobudili" hráči Montrealu - ešte 3 min pred koncom riadnej hracej doby totiž Canadiens prehrávali s Bostonom 0:2. V 58. min však naštartoval domácich Scott Gomez, aby 48 sekúnd pred klaksónom tretej tretiny poslal duel do predĺženia Brian Gionta. V nadstavenom čase rozhodol o druhom bode pre najúspešnejší klub histórie profiligy Max Pacioretty. Ten však víťazný presný zásah oslávil svojským spôsobom - so zdvihnutými rukami totiž vrazil do slovenského kapitána hostí Cháru, ktorý to nenechal iba tak. Pri následnej mele sa za svojho spoluhráča postavil obranca Canadiens Hal Gill, ktorý sa pustil do najlepšieho obrancu profiligy spred dvoch rokov. Pästnej výmene však zabránili rozhodcovia a obaja "kohúti" si vyslúžili 10-minútový osobný trest

Tretiu výhru v rade zaznamenali proti St. Louis "jazdci" z New Yorku (2:1). Naopak, "bluesmani" v treťom súboji po sebe neokúsili chuť víťazstva. Zverenci Johna Tortorellu dokázali pokoriť St. Louis v riadnej hracej dobe prvýkrát po vyše 10 rokoch, naposledy sa tak stalo 22. novembra 2000.

Svoj 30. kariérny shutout vychytal proti Pittsburghu gólman Minnesoty José Theodore, ktorý zneškodnil 26 pokusov Penguins. Tridsaťšryriročný Kanaďan mal však uľahčenú prácu, proti nemu totiž nestál kapitán "tučniakov" Sidney Crosby. "S jeho momentálnou formou valcujeme súperov. Je na vrchole," uviedol na margo gólmana tréner "divochov" Todd Richards. Hviezda Pittsburghu Crosby vynechal pre otras mozgu druhý zápas a nastúpiť by pravdepodobne nemal ani v najbližších dvoch dueloch v pondelok proti Bostonu a v stredu proti Montrealu.

Svoju úspešnú 4-dňovú cestu naprieč Kaliforniou spečatili hráči Nashvillu v sobotu víťazstvom nad San Jose (2:1). V stredu si poradili s Anaheimom, vo štvrtok pokračovali vo víťaznom ťažení proti Los Angeles. "Predátori" s Marekom Svatošom v zostave si pripísali už piatu výhru v rade. "Vedeli sme, že nám tento súper nič nedaruje. Pekk (gólman Pekka Rinne - pozn.) nám však dopomohol a daroval nám šancu," povedal kapitán Predators Shea Weber.

Najšťastnejším mužom kádra Los Angeles po výhre nad Columbusom (6:4) bol pravdepodobne Jack Johnson. Obranca si v zápase pripísal tri asistencie a hneď po stretnutí ohlásilo vedenia "kráľov" predĺženie zmluvy s týmto 23-ročným Američanom. Rodák z Indianapolisu podpísal sedemročné predĺženie kontraktu, počas tohto obdobia si zarobí 30,5 milióna dolárov. Samotný hráč podpísal zmluvu v sobotu, čím ukončil vyše dvojmesačné rokovania.

"Vôbec mi to nerobilo starosti," okomentoval Johnson dlhé čakanie na kontrakt a pokračoval: "Vašou úlohou je každú noc podávať dobré výkony. Všetko ostatné sa už vyrieši a postará samo o seba. Hovorili sme o mnohých možnostiach a situáciách. Nemal som s tým žiadny problém. Snažili sme sa nájsť dohodu, ktorá bude férová a výhodná pre obe strany."

Philadelphia - New Jersey 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 9. Van Riemsdyk (J. Carter), 15. Briere (Giroux, Timonen) - 29. Greene. Vylúčení: 4:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:35, brankári: Boucher - Hedberg (15. Martin Brodeur). Diváci: 19 859.

Colorado - New York Islanders 3:4 po predĺžení (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 1. Hejduk (Galiardi, Foote), 2. Kočí (O'Byrne, Philippe Dupuis), 60. Hejduk (Fleischmann, Shattenkirk) - 6. Colliton (Sim, MacDonald), 13. Comeau (JURČINA, Hillen), 24. Colliton (Bailey, Comeau), 64. Tavares (Hillen, Moulson). Vylúčení: 4:3, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:27, brankári: Anderson - Poulin. Diváci: 15 171.

Pittsburgh - Minnesota 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Góly: 14. Kobasew (M. Koivu, Brunette), 19. Havlát (Bouchard, Brodziak), 47. Clutterbuck (O'Sullivan, Cullen), 58. Brodziak (Havlát). Vylúčení: 5:4, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:37, brankári: Fleury - Theodore. Diváci: 18 263.

Ottawa - Tampa Bay 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 38. Z. Smith (Winchester, Shannon) - 42. A. Hall (Moore), 46. St. Louis (Stamkos, R. Malone). Vylúčení: 6:4, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 32:27, brankári: Elliott - Roloson. Diváci: 19 698.

Washington - Florida 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Góly: 26. Fehr (M. Green, Perreault), 54. M. Green (Fehr, Ovečkin), 57. Ovečkin (Knuble, Nicklas Bäckström) - 4. Santorelli (Kulikov, Booth), 59. Dadonov (Booth, Weiss). Vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:27, brankári: Varlamov - Clemmensen. Diváci: 18 398.

Montreal - Boston 3:2 po predĺžení (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Góly: 58. Gomez (Darche), 60. Gionta (Wisniewski, Pacioretty), 64. Pacioretty (Subban, H. Gill) - 25. P. Bergeron (Wheeler, Marchand), 33. P. Bergeron (Recchi, CHÁRA). Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Moen na 5 min za bitku, H. Gill na 10 min za nešportové správanie - McQuaid na 5 min za bitku, CHÁRA na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:29, brankári: Price - T. Thomas. Diváci: 21 273.

Phoenix - Buffalo 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 33. Upshall (Aucoin, Ekman-Larsson) - 27. Leopold (Myers, Vanek), 64. Stafford (Leopold). Vylúčení: 2:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:32, brankári: LaBarbera - R. Miller. Diváci: 13 905.

San Jose - Nashville 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 25. Couture (Clowe) - 14. Legwand, 47. S. Kosticyn (Hörnqvist, Goc). Vylúčení: 0:2, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:26, brankári: Niemi - Rinne. Diváci: 17 562.

St. Louis - New York Rangers 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 23. Winchester (Brewer, Boyes) - 30. Stepan (Zuccarello, Dubinsky), 36. Avery (GÁBORÍK, Dubinsky). Vylúčení: 5:5, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:24, brankári: HALÁK - Biron. Diváci: 19 150.

Vancouver - Detroit 1:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 33. D. Sedin (Kesler, H. Sedin) - 41. Franzén (Zetterberg, Rafalski), rozhodujúci sam. nájazd premenil Hudler. Vylúčení: 5:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:33, brankári: Luongo - Howard. Diváci: 18 860.

Los Angeles - Columbus 6:4 (3:0, 1:1, 2:3)
Góly: 3. D. Brown (Kopitar, Doughty), 10. Martinez (J. Johnson, Sturm), 16. Stoll (Doughty, R. Smyth), 28. Stoll (Sturm, J. Johnson), 57. R. Smyth (J. Williams, HANDZUŠ), 60. J. Williams (J. Johnson, HANDZUŠ) - 34. Calvert, 47. Nash (Voráček, Stralman), 51. Ťutin (Vermette, Umberger), 58. Nash (Voráček, Russell). Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Clifford - Dorsett obaja na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 36:34, brankári: Quick - Garon. Diváci: 18 118.

• Zdroj: TASR, SITA, nhl.com