Žilinský zázrak sa nekonal, chýbal ešte jeden gól

Situácia pred bránkou KR Reykjavík Situácia pred bránkou KR Reykjavík Zdroj: SITA

ŽILINA - Futbalisti MŠK Žilina vyhrali v odvete 2. predkola Európskej ligy nad islandským KR Reykjavík 2:0, ale zo súťaže vypadli. Po prehre 0:3 v prvom súboji sa zverenci trénera Ľubomíra Nosického, ktorý nahradil na poste odvolaného Pavla Hapala, s pohárovou Európou rozlúčili.

Tím kouča Runara Kristinssona sa v 3. predkole stretne s gruzínskym Dinamom Tbilisi, ktoré si vo štvrtok poradilo s waleským Llanelli AFC 5:0.

MŠK ŽILINA (SR) - KR Reykjavík (Isl.) 2:0 (1:0), prvý zápas: 0:3
Góly: 29. Majtán, 70. M. Ceesay, ŽK: 31. S. Angelovič, 44. Barčík, 66. M. Ceesay, 83. Ondráš - 32. Fridgeirsson, 37. Lúdviksson, 90.+ G. Jónsson, rozhodoval: Johnsen (Nór.)

MŠK: Dúbravka - Angelovič, Piaček, Ofori, Ondráš - Pečovský - Gergel (64. Střihavka), Barčík, Pich (81. Zlatkovič) - Majtán, Lietava (46. Ceesay)

Reykjavík: Halldórson - Lúdvíksson, Fridgeirsson, G. Sigurdsson, G. R. Gunnarsson - Gudjónsson - Finbogason, B. Sigurdsson, Arnarsson (76. A.O. Olafsson), Hauksson - Baldvinsson (83. G.O. Jonsson)

Hostia začali aktívne, často si menili posty, zmenšovali ihrisko a domácich nepustili do úvodného tlaku. Postupne však Žilina prevzala opraty zápasu, po Barčíkovom centri v 12. minúte tiahla hlavička Lietavu trafila iba pravú tyč bránky Halldórson. Islanďania sa sústredili na protiútoky, Dúbravka trochu neskoro v 14. minúte vybehol proti jedinému hrotovému útočníkovi Baldvinssonovi, našťastie ten nezakončil presne. V 19. minúte sa do veľkej šance dostal Gergel po prihrávke od Majtána, jeho strela ale minula bránu.

A tak domáci v snahe streliť dôležitý gól uspeli až v 28. minúte. Fantastickú prihrávku z hĺbky ihriska poslal na rozbehnutého Majtána Barčík a útočník domácich prehodil cez brankára KR loptu do siete. Po polhodine sa pod Dubňom rozpršalo a tým trpela presnosť kombinácií. Hostia sa sústredili na defenzívu, "šošoni" dobýjali okolie 16-ky súpera, no šance sa nerodili. V 36. minúte priniesol vzruch závar pred Dúbravkom, v nadstavenom čase zasa podobná situácia na opačnej strane, gól však už do polčasu nepadol.

Hneď na začiatku druhého dejstva vyslal bombu na Dúbravku B. Sigurdsson, ale domáci gólman kryl. Žilina stále útočila, v 52. minúte po rohu hlavičkoval nad Ofori. V 55. minúte si cestu do siete nenašla ani hlavička Majtána, hoci lopta na čiare Halldórsonovi vypadla. Domáci súpera v týchto fázach drvili, zahrávali viacero rohových kopov, v 58. minúte to skúšal zo šestnástky strelou Gergel, ale márne.

Druhý gól padol až v 70. minúte, keď sa s loptou preštrikoval do zakončenia striedajúci Ceesay a nezadržateľne skóroval. Domácich mohol o dve minúty nepríjemne schladiť Gudjónsson, ale z priameho kopu len napálil loptu do brvna. V 80. minúte nepresne strieľal Angelovič a hostia boli pod sústavným tlakom, po Majtánovom centri hlavičkoval vedľa Ceesay. Vysoký Ceesay sa vo vzduch dokázal presadzovať, no dve ďalšie hlavičky boli nepresné.

Žilina búšila, súpera zavrela v 16-ke, v 89. minúte ale ďalšia hlavička Majtána išla tesne nad, rovnako ako Barčíkova o pár sekúnd. Domáci gól, ktorý by im vybojoval predĺženie už nestrelili a z EL vypadli.

Ľubomír Nosický (tréner MŠK Žilina): "To, čo sme sľubovali, že budeme hrať na doraz, dáme gól a potom to necháme na osud, sme splnili. Hráči siahli na dno síl, záver bol veľmi hektický, jediné, čo sa nám nepodarilo je streliť tri góly, čo nás odsúva z tejto súťaže a sme z toho veľmi smutní."

Rúnar Kristinsson (tréner KR Reykjavík): "Som veľmi šťastný, že sme sa kvalifikovali ďalej, lebo sme hrali proti silnému súperovi. Základ tohto úspechu sme položili na Islande, čo ma prekvapilo. Dnes som veril, že môj tím dokáže ubrániť náskok, čo sa aj podarilo."

Miroslav Barčík (kapitán a stredopoliar MŠK Žilina): "K tretiemu gólu chýbal len kúsok, vypracovali sme si dostatok šancí, štandardných situácií. O postupe sa rozhodlo už na Islande, dnes sme mali na to, aby sme išli do predĺženia, ale bohužiaľ."

David Střihavka (útočník MŠK Žilina): "Začiatok sa nám veľmi nevydaril, čakal som, že tento zápas zvládneme, nepodarilo sa, takže som sklamaný. V prvom zápase bola chyba, že došlo k vylúčeniu a tomu, že sme dostali tri góly. Futbal je dnes kvalitný všade, aj keď takéto zápasy by sme mali zvládať."

Róbert Pich (útočník MŠK Žilina): "Výkon, ktorý sme predviedli určite nebol zlý, škoda toho jedného gólu, ktorý chýbal. Náladu pred ligovými zápasmi by to nemalo ovplyvniť. Chcel by som poďakovať aj fanúšikom, ktorí boli naozaj skvelí."

• Zdroj: TASR, SITA