VIDEO Neuveriteľná golfová dráma o milióny dolárov

Bill Haas pri neuveriteľnom údereBill Haas pri neuveriteľnom údere Zdroj: SITA

ATLANTA - Americkému golfistovi Billovi Haasovi vyniesol víkendový turnaj Tour Championship v Atlante 11,4 milióna dolárov. Štedrú odmenu získal za triumf vo finálovom súboji FedEx Cupu a celkové víťazstvo v tejto celoročnej súťaži PGA Tour. O štedrý bonus sa stretol s krajanom Hunterom Mahanom v rozstrele, ktorý sa rozhodol až na tretej dodatočnej jamke.

Za samotný triumf na turnaji pre tridsiatku najlepších hráčov FedEx Cupu získal Haas 1,4 milióna dolárov, pre celkového víťaza bola pripravená desaťmiliónová prémia. V histórii golfu sa dodatočné play-off o viac peňazí doteraz nehralo.

Haas (29) nemal po svojom treťom turnajovom prvenstve slov, zvlášť potom, čo sa na druhej jamke rozstrelu zachránil v bitke o všetko skvelým odohraním loptičky napoly ponorenej vo vode. V postavení s jednou nohou vo vodnej prekážke Haas skvele poslal loptičku na green, kde zavŕšil rovnako ako Mahan par a vynútil si tretie predĺženie.

"Neuveriteľné, absolútne neuveriteľné. Som nesmierne šťastný," rozplýval sa Haas. Úspešným patom do paru na záverečnej jamke zarobil za jediný víkend viac ako za celú kariéru jeho prizerajúci otec Jay, víťaz deviatich turnajov. "Triasli sa mi ruky. Tá jamka sa mi zdala byť dvanásť stôp ďaleko (3,6 metra), pritom bola tak štyri stopy (1,2)," opísal pocity pred víťazným úderom.

Obaja rivali odohrali vo štvordňovej súťaži 272 rán (osem pod par), o tretie miesto sa s jedným úderom navyše podelili svetová jednotka Luke Donald z Anglicka, Kórejčan Čche Kjong-ču a Austrálčan Aaron Baddeley.

Doterajší líder FedEx Cupu Webb Simpson potreboval pri Haasovom triumfe k celkovému prvenstvu skončiť do 18. miesta, ale obsadil 22. pozíciu, ešte tesnejšie unikla desaťmiliónová prémia Donaldovi, ktorému by stačilo, keby sa o tretie miesto s nikým nedelili. Pred finálovým turnajom bol štvrtý, zatiaľ čo Haas až 25.

"Prišlo to nečakane. Neviem, koľkokrát by som musel hovoriť šťastie. Toľko vecí sa muselo prihodiť, aby som vyhral, ​​a ono sa to všetko stalo," povedal Haas.

Golfový turnaj Tour Championship v Atlante (dotácia 8 000 000 dolárov / par 70):
1. Haas 272 (68 +67 +69 +68) v rozstrele na 3. dodatočnej jamke, 2. Mahan (obaja USA) 272 (67 +68 +66 +71), 3. Donald (V. Brit) 273 (66 +68 +70 +69), Čche Kjong-ču (Kórea) 273 (68 +65 +70 +70), Baddeley (Austr.) 273 (68 +69 +64 +72), 6. Howell (USA) 274 (67 +71 +68 +68), Scott 274 (67 +65 +74 +68), Day (obaja Austr.) 274 (67 +67 +69 +71).

• Zdroj: ČTK, youtube