Guédé a Šebo tvárami kampane proti rasizmu

Karim GuédéKarim Guédé Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalová Únia ligových klubov s občianskym združením Ľudia proti rasizmu odštartovali v októbri celoeurópsku iniciatívu Akčné týždne FARE. V rámci nej sa nadšenci futbalu spájajú proti intolerancii a prejavom rasizmu.

"Vzhľadom na neustále prejavy intolerancie na našich štadiónoch túto iniciatívu vítame a sme radi, že sa môžeme pripojiť k myšlienke futbalu pre všetkých. Sme presvedčení, že naše aktivity povedú k zvýšenej miere znášanlivosti tak u širokej verejnosti, ako aj medzi priaznivcami futbalu a k uvedomeniu si toho, že na ihrisku sú si všetci rovní," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident ÚLK Dušan Tittel.

 

"Prajeme si, aby z našich tribún zmizlo problémové správanie a agresivita, ktorá poškodzuje dobré meno Corgoň ligy ako najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, ale aj popularitu samotného futbalu. Diváci majú právo sledovať zápasy na štadiónoch bez toho, aby sa cítili ohrození," dodal Arndt Jaworski, výkonný riaditeľ marketingového partnera ligy UFA Sports Slovakia.

 

"Naše plány sú z roka na rok rozsiahlejšie a teraz pokrývajú celé Slovensko. Prehodnotenie postojov istej časti verejnosti ale aj samotných fanúšikov bude totiž dlhodobejším procesom, ktorý  nemôže zotrvať iba na lokálnej úrovni. Pevne veríme, že naša činnosť bude mať silný pozitívny ohlas," povedal Michal Zálešaák, koordinátor futbalového projektu FARE v OZ Ľudia proti rasizmu. 

 

Najväčšou akciou v rámci tohto projektu bude nedeľňajší (16. októbra) turnaj za účasti 12 mužstiev na bratislavskej Mladej Garde, kde sa stretnú na futbalovom trávniku futbaloví nadšenci. Medzi nimi budú okrem vyslanca OZ ĽPR Aliho Lembakoaliho aj tímy "migrantov", českej, maďarskej, rómskej aj židovskej menšiny, tím ÚLK či novinári. ÚLK okrem toho plánuje v 13. kole Corgoň ligy symbolicky podporiť kampaň počas zápasov nesením banneru hráčmi a ukázaním symbolickej červenej karty rasizmu. V novembri sa potom v mestách, kde sa hráva Corgoň liga, zúčastnia hráči a zástupcovia vedenia jednotlivých klubov besied na školách, na ktorých sa budú so študentmi rozprávať o tejto problematike.

 

Tvárami kampane sa symbolicky stali slovenskí reprezentanti a hráči majstrovského Slovana Bratislava Filip Šebo a Karim Guédé, ktorý sám má africké korene.

 

"Som rád súčasťou tohto projektu. Sám som hrával v zahraničí, najmä vo Francúzsku sú tieto veci veľmi citlivé. Mám veľa priateľov medzi futbalistami tmavej pleti," povedal Šebo, ktorý po návrate zo zahraničia na Slovensko vidí istý pozitívny posun v probléme rasizmu na slovenských futbalových trávnikoch: "Teraz je to lepšie, ako to bolo v minulosti."

 

Podobný názor má aj veľvyslanec kampane Alias Lembakoali. "Sám mám viacero zlých skúseností, keď som hrával ešte veľký futbal. Nadávali mi do opíc a hádzali na ihrisko banány. Som súčasťou tohto programu už štyri roky a môžem povedať, že je to už lepšie. Chodím na futbal a teraz sa chlapci čiernej pleti už nemusia stretávať s podobnými vecami," skonštatoval bývalý hráč Interu Bratislava či Púchova.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy