Vonnová sa zaradila medzi legendy, smoliarka Zuzulová

Rebensburgová, Vonnová a GörglováRebensburgová, Vonnová a Görglová Zdroj: SITA

SOLDEN - Slovenskej zjazdárke Veronike Zuzulovej nevyšiel vstup do 46. ročníka Svetového pohára. V obrovskom slalome na ľadovci pri rakúskom Söldene padla v hornej časti trate, keď nedokázala skorigovať chybu v prechode medzi dvoma bránkami. Triumfovala Američanka Lindsey Vonnová, ktorá tak skompletizovala svoju zbierku superšampiónky - víťazstvo v pretekoch technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny bolo jediné, ktoré jej chýbalo k zjazdárskej dokonalosti.

So štartovým číslom 41 bola Zuzulová už desiatou pretekárkou, ktorej sa nepodarilo dokončiť jazdu na náročnom, selektívnom svahu, napokon v 1. časti súťaže zažilo nezdar celkovo 12 žien zo 63-členného poľa, medzi nimi i šampiónky tejto disciplíny Talianka Karbonová a Fínka Poutiainenová. Ďalšia Slovenka Barbara Kantorová s číslom 59 dosiahla 46. čas s mankom 5,43 s a postupová 30-ka do 2. kola jej bola vzdialená na 2 sekundy a 32 stotín.

Zuzulová doplatila na klasickú chybu v strmých previsoch, teda na prílišné zatlačenie vnútornej lyže, pravda to bol len dôsledok predchádzajúceho zaváhania. "Od štartu som chytila dobrý rytmus, ale keď som vošla do strminy, zdalo sa mi, že by som mala pridať. Chcela som trochu zrýchliť lyže, ale dostala som sa neskôr pod bránu. Potom som spadla a následne som počula moderátora, že škoda, že to bol dobrý medzičas. Samozrejme že nie je príjemné padnúť, ale zase na druhej strane som mala dobrý pocit a ten nie je zahodenie. Pre mňa bolo dôležité vidieť, ako som na tom oproti konkurencii."

V 1. kole zašla najlepšie Talianka Federica Brignoneová, strieborná medailistka z MS bola o 44 stotín rýchlejšia ako Rakúšanka Elisabeth Görglová. Tretia Nemka Viktoria Rebensburgová stratila 56 stotín, lenže v druhej jazde víťazka malého glóbusu z uplynulej sezóny ubrala z "plynu" a na Vonnovú jej chýbali celkovo 4 stotinky. Görglová spadla na tretiu priečku (+0,40) a Vonnovú, ktorá bola po 1. kole štvrtá so stratou 82 stotín, mohla odstaviť už iba súperka s týmto rozdielom k dobru. Avšak nedošlo ani k medzičasovému porovnaniu, keďže Brignoneová v piatej bránke prekrížila lyže a padla.

"Nemôžem tomu uveriť. Trénovala som dosť aj obrovský slalom a cítila som formu, ale že z toho bude víťazstvo, to je ozaj fantázia. Nebudem tajiť, že víťazstvo v tejto disciplíne patrilo medzi moje hlavné ciele, ale že sa to podarí hneď na úvod sezóny, tak to je ozaj sen. Ale je to super, toto mám za sebou a v obrovskom slalome už vôbec nemusím jazdiť pod tlakom. Môžem sa sústrediť na celý Svetový pohár, ktorý by som po vlaňajšej pauze rada opäť vyhrala. Je to radostný, veľmi radostný odpich do sezóny," vyhlásila 27-ročná Vonnová do televíznych kamier po svojom 42. triumfe v pretekoch SP.

Američanka sa stala len piatou ženou, ktorá v novej ére na vrcholnej scéne vyhrala všetky štyri špeciálne disciplíny i (super)kombináciu. Pred ňou sa to podarilo iba Švédkam Pernille Wibergovej a Anji Pärsonovej, Chorvátke Janici Kosteličovej a Rakúšanke Petre Kronbergerovej. Vonnová spoznala všetky pocity elitnej alpskej lyžiarky, teda zisky veľkých i malých glóbusov v SP a zlatých medailí na ZOH i MS.

Výsledky obrovského slalomu SP v Söldene: 1. Lindsey Vonnová (USA) 2:24,43 (1:10,25-1:14,18), 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,04 (1:09,99-1:14,48), 3. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,40 (1:09,87-1:14,96), 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,80, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,90, 6. Anna Fenningerová (Rak.) +1,24, 7. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,48, 8. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +1,53, 9. Taina Bariozóvá (Fr.) +1,81,  10. Julia Mancusová (USA) +1,86

Poradie v obrovskom slalome i celkové poradie SP: 1. Vonnová 100 b., 2. Rebensburgová 80, 3. Görglová 60, 4. Worleyová 50, 5. Pietiläová-Holmnerová 45, 6. Fenningerová 40.