VIDEO Druhá prehra Slovenska s Dánskom, rozhodli nájazdy

Peter Mikuš a Kirill StarkovPeter Mikuš a Kirill Starkov Zdroj: SITA

KOŠICE - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala aj v druhom prípravnom stretnutí s Dánskom v Košiciach. Po výsledku 1:3 prišla tentokrát prehra v samostatných nájazdoch 3:4. V prvej tretine síce gól nepadol, ale v druhom dejstve sa s nimi doslova "roztrhlo vrece." Diváci v Steel aréne však videli až tri v slovenskej sieti. Presné zásahy slovenského tímu si pripísali Juraj Mikúš a Peter Mikuš.

Skóre otvoril Morten Green, ale Mikúš a Mikuš zabezpečili vedenie. Dáni však nezložili zbrane a otočili Starkovom a Lassenom, ktorý sa v presadil v početnej prevahe o dvoch hráčov. V 52. minúte vyrovnal druhým gólom v zápase Mikúš a keďže do konca riadneho hracieho času už gól nepadol, muselo sa predlžovať. Slováci prežili aj hru v trojici pri vylúčení Radivojeviča a nasledovali nájazdy. V nich mali viac šťastia Dáni a zaznamenali v rámci Euro Hockey Challenge aj druhú výhru. O osude stretnutia rozhodol Jakobsen.

O týždeň čakajú na slovenský tím dve stretnutia v ruskom meste Jaroslavľ proti domácemu výberu.

Slovensko - Dánsko 3:4 po samostatných nájazdoch (0:0, 2:3, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 32. J. Mikúš (Surový), 33. P. Mikuš (Lušňák), 52. J. Mikúš (Vydarený, Hovorka) - 27. Green (Lassen), 35. Starkov (Lykkeskov), 38. Lassen (Gronvaldt) - rozhod. samostatný nájazd premenil Jakobsen. Rozhodovali: Kubuš, Lauff - Gajan, Korba, vylúčení: 7:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 2458 divákov

Slovensko: Hudáček - Starosta, Baranka, Vydarený, Kudroč, Grman, P. Mikuš, Sersen, Stehlík - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa - Surový, J. Mikúš, Hovorka - Ružička, Bližňák, Lušňák - Sýkora, Kytnár, Špirko

Dánsko: Andersen - Gronvaldt, Pedersen, Kristensen, Lassen, Bruggisser, Damgaard - Karvinen, Jakobsen, Morten Madsen - Starkov, Morten Green, Lykkeskov - Storm, Moller, Poulsen - Svendsen, Carlsen, Nordentoft

Slováci vstúpili do zápasu aktívnejšie a už v 4. minúte pohrozil pri početnej výhode o jedného hráča Cibák, no Anderson dobre zasiahol. Po ňom to pred bránkou hostí skúšal Sýkora a v 6. minúte nebezpečne vystrelil od modrej čiary Marcel Hossa. Dáni dobre vykrývali priestor pred svojim brankárom a do zakončenia sa dostali až v 8. minúte, keď sa pred Hudáčkom ocitol osamotený Jakobsen, no presilovku našťastie pre domáci výber nevyužil. V 13. minúte skúšal prekvapiť Andersona strelou od modrej čiary obranca Starosta, stav sa však nemenil. Krídelník štvrtého slovenského útoku Ján Sýkora v 16. minúte nebezpečne vystrelil, dánsky gólman opäť podržal svoj tím. V záverečnej minúte prvej tretiny mal gól na hokejke Marcel Hossa, ale pred bránkou súpera nepochodil.

Druhú tretinu odštartovala v 23. minúte šanca Ružičku, na opačnej strane preveril Hudáčka dánsky obranca Gronvaldt. Severania pohrozili pri vylúčení Surového najprv nebezpečnou strelou Karvinena, no po ňom už namieril presne kapitán Green, ktorý dorazil za Hudáčkov chrbát vyrazený puk - 0:1. Slováci však nezložili zbrane a v priebehu minúty otočili priebeh stretnutia vo svoj prospech. Najprv v 32. minúte zužitkoval prihrávku Surového Juraj Mikúš a po ňom prekonal Andersona strelou od modrej čiary Peter Mikuš - 2:1. Dáni nerezignovali a v 35. minúte ich vrátil späť do zápasu Starkov, ktorý šikovne tečoval strelu Lykkeskova - 2:2. Misky váh na ich stranu opäť naklonil obranca Lassen, ktorý zužitkoval početnú výhodu o dvoch hráčov - 2:3. V závere druhej časti hry už mali šance iba severania, Hudáček si však poradil so zakončeniami Lykkeskova i Gronvaldta.

Do záverečného dejstva vstúpili obidve mužstvá s cieľom skórovať, na strane slovenského výberu to skúšal Špirko, na opačnej strane Madsen, ale ani po ich príležitostiach sa stav nezmenil. Dáni pokračovali v organizovanej hre predovšetkým pred svojim gólmanom a vyrážali do protiútokov. Hráči s dvojkrížom na hrudi postupne stupňovali tlak a v 52. minúte vyrovnal Juraj Mikúš, ktorý dorazil puk za Andersenov chrbát po strele Vydareného - 3:3. Štyri minúty pred koncom mal gól na hokejke Gronvaldt, ale Hudáček veľmi dobre zasiahol. Do konca zápasu gól nepadol a na rad prišlo predĺženie. V ňom gól diváci nevideli a o všetkom rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých mali pevnejšie nervy Dáni, keď zápas rozhodol Jakobsen.

Per Bäckman (tréner Dánska): "Dnes sme mali viac problémov. Slováci hrali intenzívnejšie, ale aj my sme predviedli dobrý duel. Som spokojný s dvojzápasom na Slovensku, je to pre nás prísľub do budúcnosti."

Vladimír Vůjtek: "Dnes sme podali oveľa lepší výkon ako v piatok. Od začiatku sme sa snažili hrať vo vyššom tempe. Nebolo to ešte ideálne, ale mali sme lepšie kombinácie, mali sme miestami tlak. V čase, keď sme získali vedenie, sme mali duel zlomiť, ale urobili sme chyby. Potom sme doťahovali ťažko aspoň na predĺženie. Výkon lepší, ale výsledok skoro rovnaký. Veľa sa na gól nadrieme a ľahko inkasujeme."

Juraj Mikúš: "Dnes sme hrali lepšie ako včera, ale opäť sme sa nevyhli chybám v obrane. Boli sme vylučovaní a súper mal dobré presilovky. Bol tam optický tlak, ale musíme lepšie brániť. Myslím si, že nie sme ani proti Dánom veľký favoriti. Dve prehry nie sú tragédia, ale je to škoda, pretože sme boli lepší."

Peter Mikuš: "Keby sme mali tretieho Mikuša z Kanady, možno by sme vyhrali. Je to pre mňa prvý reprezentačný gól a práve v Košiciach, kde som hrával. Som rád, že to bolo práve tu, ale škoda prehry. Keby sa vyhralo, bolo by to lepšie."

Július Hudáček: "Musím byť pripravený aj na takéto zápasy, keď budeme hrať proti Francúzsku či Kazachstanu. Súper využil dve presilovky, ktoré v modernom hokeji rozhodujú, tam sa otočil zápas. Dáni nám ukázali, ako sa má hrať presilovka. Máme ešte dosť času, aby sme sa zlepšili."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR