VIDEO Mečbal pre Phoenix a St. Louis, prehra Bostonu

Zdeno Chára a tešiaci sa hráči Washingtonu v pozadíZdeno Chára a tešiaci sa hráči Washingtonu v pozadí Zdroj: SITA

NEW YORK - Hokejisti Washington Capitals vyrovnali stav konferenčného štvrťfinále s Bostonom na 2:2, keď vo štvrtkovom štvrtom súboji vyhrali 2:1. Rovnako druhé víťazstvo v sérii 1. kola dosiahlo New Jersey, ktoré zdolalo Floridu 4:0. Už len jedna výhra delí od postupu do semifinále Západnej konferencie hráčov Phoenixu, ktorí vyhrali v Chicagu 3:2 po predĺžení. Blackhawks nastúpili bez zraneného Mariána Hossu.

Pre zdravotné problémy chýbal v zostave St. Louis Jaroslav Halák, Blues vyhrali v San Jose aj druhý duel a po výsledku 2:1 vedú v sérii nad Sharks 3:1. Premiérový duel v tohtoročnom play-off odohral za San Jose Michal Handzuš. Na ľade strávil viac ako desať minút a Elliotta v bránke strelecky neohrozil.

O postupe St. Louis sa tak môže rozhodnúť už v sobotu. "Súper má kvalitné mužstvo, ktoré tvrdo bojuje. My sme dnes zahrali veľmi dobre a naši menej skúsení hráči sa rýchlo učia," myslí si Andy McDonald, autor víťazného gólu.

Hrdinom Capitals sa stal brankár Braden Holtby, ktorý ešte pred týždňom poznal atmosféru bojov v play-off len z televíznej obrazovky. Dvadsaťdvaročný gólman kryl vo štvrtok 44 striel hráčov obhajcu Stanleyho pohára. "Odohrali sme veľký zápas. Začína sa odznova a o sérii teraz rozhodnú dve víťazstvá," povedal Holtby.

Capitals sa vyrovnali aj so stratou prvého centra Nicklasa Bäckströma. Rozhodujúci gól zaznamenal tesne pred koncom II. tretiny Alexander Siomin. "Bola to skvelá strela, Tim Thomas nemal žiadnu šancu," komentoval Siominov presný zásah tréner Capitals Dale Hunter. Zo zatiaľ neznámeho dôvodu Ovečkin odohral za Washington v záverečnej dvadsaťminútovke menej ako dve minúty.

V prvej polovici druhej časti duelu sa pokúsil vo veľkej rýchlosti naraziť na mantinel slovenského kapitána Bostonu Zdena Cháru, ale neskôr to pravdepodobne oľutoval, keďže po tomto kontakte skončil na ľade. Vedenie NHL po zápase oznámilo, že po jednom z posledných vhadzovaní sa časomer spustil o 5,3 sekundy neskôr a prípadný gól niektorého zo súperov za tento časový úsek pred treťou sirénou by neplatil.

O výhre Phoenixu v Chicagu rozhodol podobne ako v treťom súboji aj vo štvrtom v predĺžení Mikkel Boedker. Všetky štyri duely play-off medzi Coyotes a Blackhawks sa rozuzlili až v nadstavenom čase, Coyotes pritom vo všetkých troch prípadoch triumfovali 3:2. Druhýkrát po sebe strelil v predĺžení gól Mikkel Boedker, pre ktorého sú to zatiaľ jediné dva presné zásahy, ktoré vo vyraďovacej časti NHL dosiahol.

"Vlastne ani neviem, ako sa puk dostal do bránky, ale veľmi sa z toho teším. Cítil som, že po tom puku musím ísť. Po celej akcii bol z toho napokon gól," uviedol po stretnutí dánsky útočník. Veľký podiel na triumfe Phoenixu mal brankár Mike Smith, autor tridsiatich úspešných zásahov.

Pri víťazstve nad Floridou dosiahol brankár Devils Martin Brodeur už 24. shutout v play-off v kariére, čo je rekord celej profiligy. Tridsaťdeväťročný gólman New Jersey sa odpútal od legendárneho Patricka Roya, ktorý v kariére v play-off zaznamenal čisté konto 23-krát.

"Dnes chytal vynikajúco. Ťažko to opísať slovami. Od úvodu predvádzal skvelé zákroky. Videli sme jeho sebavedomie a to nám dodalo ešte viac istoty na hokejky,“ povedal kapitán Devils Zach Parise. Martin Brodeur zneškodnil aj jeden pokus slovenského útočníka Tomáša Kopeckého.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Chicago - Phoenix 2:3 po predĺžení (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1) - stav série: 1:3
Góly: 51. Morrison (J. Toews, Hjalmarsson), 59. Michael Frolík (Bolland, Oduya) - 48. Doan (Ray Whitney), 48. Taylor Pyatt (Vermette, Vrbata), 63. Boedker (B. Gordon, Yandle)

San Jose - St. Louis 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) - stav série: 1:3
Góly: 59. J. Thornton (Couture, Burns) - 8. Crombeen (Berglund, Perron), 53. A. McDonald (Berglund, Perron)

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Washington - Boston 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) - stav série: 2:2
Góly: 2. Johansson (Laich), 39. Siomin (K. Aucoin, Ovečkin) - 14. Peverley (G. Campbell)

New Jersey - Florida 4:0 (0:0, 1:0, 3:0) - stav série: 2:2
Góly: 27. Parise (Zajac, Židlický), 43. S. Bernier (S. Gionta, Martin Brodeur), 44. Zajac (Clarkson, Salvador), 49. Kovaľčuk (Harrold, Salvador)

• Zdroj: SITA, TASR, nhl.com