VIDEO Bayern v domácom finále, Real zlyhal v penaltách

Hráči Bayernu sa tešia z postupu do fináleHráči Bayernu sa tešia z postupu do finále Zdroj: SITA

MADRID - Strhujúci futbalový večer ponúklo druhé odvetné semifinálové stretnutie Ligy majstrov v Madride. Real vyhral nad Bayernom Mníchov v riadnom hracom čase 2:1. Rovnaký výsledok sa však zrodil aj v úvodnom zápase v bavorskej metropole a nasledovalo predĺženie. Ani v ňom sa už žiadna vážnejšia šanca nezrodila a musela rozhodnúť až penaltová "lotéria". V nej neuspeli až traja hráči Realu na čele s Cristianom Ronaldom a keďže hráči Bayernu boli úspešnejší, zahrajú si finále súťaže na vlastnom štadióne v Allianz Arene, kde 19. mája privítajú londýnsku Chelsea.

V Madride sa konalo v úvodnej časti hry ofenzívne futbalové divadlo vo vysokom tempe. Oba tímy sa opierali o kvalitnú medzihru a hlavne bleskový prechod do útoku. V 5. minúte Marcelo učebnicovou diagonálou našiel Di Maríu, ktorého strela z voleja síce nemierila medzi žrde, ale Alaba ju v páde zasiahol rukou a rozhodca Kassai nariadil pokutový kop. Cristiano Ronaldo sa nemýlil - 1:0. Po necelej štvrťhodine hry bolo už 2:0, keď sa na hranici šestnástky dostal k lopte nekrytý Ronaldo a s prehľadom zaznamenal svoj 10. gól v 10. zápase Ligy majstrov v tejto sezóne. Hostia v úvode nevyužili dve gólové šance. Najskôr Robben z päťky neusmernil medzi žrde ideálnu prihrávku od Alabu z ľavej strany, a po Gómezovej strele spoza šestnástky zobral Ribérymu gól z kopačky v poslednom momente dôsledný Khedira. Lenže v 26. minúte po Kroosovom centri do šestnástky zastavil Pepe Gómeza len za cenu faulu a následnú penaltu s dávkou šťastia premenil Robben - 2:1. Ešte v prvom polčase mohol zmeniť skóre Benzema, ktorý obišiel Boatenga, ale jeho technická strela tesne "lízala" žrď. Na druhej strane Gómez v dobrej pozícii trafil len nohu Casillasa a gólom neskončil ani priamy kop Robbena spoza šestnástky.

Druhá polovica duelu bola na gólové príležitosti skromnejšia. Na nebezpečnú hlavičku Gómeza, odpovedal na opačnej strane krížnou strelou Benzema, ale Neuer bol na mieste. Oba tímy hrali opatrnejšie, tempo hry pokleslo a hráčom už chýbala aj dynamika z prvého polčasu. Domácim sa nedarilo skórovať ani z priamych kopov. V jednom prípade však minul bránu a dvakrát jeho pokus spoľahlivo ukryl do "klbka" nemecký gólman. Až v 86. minúte sa po Robbenovej prihrávke na podnose dostal do čistej gólovej šance Gómez, ale 12-gólový kanonier zaváhal so zakončením a defenzíva bieleho baletu jeho pokus napokon zablokovala.

Na rad tak prišlo predĺženie. V úvodnej štvrťhodinke už obe strany vyčkávali na chybu súpera. Snažili sa hrať v pomalšom tempe, no bez ochoty riskovať. Real mal síce loptu častejšie pod kontrolou, ale vyloženú gólovú príležitosť si nikto nevytvoril. Aj v druhom pätnásťminútovom predĺžení pokračovala "šachová partia", na rad tak prišiel jedenástkový rozstrel, ktorý býva silnou stránkou nemeckého futbalu.

A hneď v prvých dvoch pokusov v sérii gólman Neuer chytil strelu Ronalda k žrdi a po tom do rovnakej strane aj pokus od Kaká. Lenže v tretej sérii nedal Kroos a domáci ožili, vzápätí Casillas reflexívne chytil nepresvedčivú penaltu Lahmovi. Domáci Sergio Ramos však vysoko prekopol a Schweinsteiger posunulu Bayern do domáceho finále.

Real Madrid (Šp.) - Bayern Mníchov (Nem.) 2:1 (2:1, 0:0) po predĺžení - 1:3 na pok. kopy /prvý zápas: 1:2/
Góly: 6. a 14. Cristiano Ronaldo (prvý z pok. kopu) - 27. Robben (z pok. kopu), ŽK: Pepe, Arbeloa, Granero - Alaba, Robben, Gustavo, Badstuber, rozhodoval: Kassai (Maď.)

Penaltový rozstrel: Alaba - dal, Ronaldo - nedal, Gómez - dal, Kaká - nedal, Kroos - nedal, Xabi Alonso - dal, Lahm - nedal, Sergio Ramos - nedal, Schweinsteiger - dal

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Sergio Ramos, Pepe, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di María (75. Kaká), Özil (111. Granero), Cristiano Ronaldo - Benzema (105. Higuaín)

Bayern Mníchov: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger, Gustavo - Robben, Kroos, Ribéry (95. Müller) - Gómez

"Som v pohode, cítim sa dobre. Taký je futbal. Tréner musí byť vyrovnaný, keď jeho zverenci zvíťazia, ale aj keď prehrajú,"  citovala oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA) pozápasové slová kouča Realu Madrid Josého Mourinha, ktorý ďalej pokračoval:  "Pred skvelým publikom odohrali chlapci fantastické stretnutie. Chýbalo nám iba viac produktivity a šťastia pri zakončení. Bol to dosť taktický zápas, za stavu 2:1 sa obidve mužstvá báli, že urobia veľkú chybu a príde rozhodnutie."

Charizmatický portugalský lodivod ešte doplnil:  "Moji hráči na trávniku tvrdo dve hodiny pracovali, hrali na hranici svojich možností. My sme mali v nohách náročný sobotňajší ligový šláger proti Barcelone, kým Bayern i Chelsea mohli počas víkendu šetriť niektorých hráčov. Napriek tomu gratulujem mníchovskému tímu k postupu a verím, že to bude aj vo finále skvelý zápas."

Kvalitu stredajšej odvety na San Bernabéu vyzdvihol aj brankár Realu Iker Casillas.  "Bol to veľmi vzrušujúci zápas. Keď dôjde k jedenástkam, vždy je to lotéria. Mrzí ma, že nie sme vo finále, ale hrali sme dobre a mali príležitosti. Penalty nás však poslali z hry."

Kormidelník Bayernu Jupp Heynckes pochopiteľne neskrýval radosť z postupu do finále.  "Bola to čarovná a magická noc. Prvých pätnásť minút nám síce nevyšlo, dostali sme dva góly, ale potom sme už na trávniku pôsobili lepším dojmom ako domáci. Chlapci odohrali senzačný duel a napokon sme sa zaslúžene tešili z triumfu. Fantastický výkon podal Neuer, dokázal chytiť dve jedenástky súpera, jedna išla vysoko nad bránku. Som nesmierne šťastný, je to ocenenie aj pre našich fanúšikov, ktorí nás povzbudzovali,"  skonštatoval pre uefa.com.

K slovám šéfa realizačného tímu sa pridal aj predseda predstavenstva Bayernu Karl-Heinz Rummenigge:  "Takýto zápas som ešte nezažil, a to som v profesionálnom futbale už štyridsať rokov. Stredajší duel absolútne prevýšil všetky moje zážitky z minulosti. Som šťastný a pyšný na Bayern, mužstvu musím zložiť poklonu a kompliment. Diváci videli v Madride špičkový duel."

Svoj názor prezentoval aj hrdina stretnutia Manuel Neuer:  "Všetci sme tvrdo pracovali a napokon sme sa dočkali. V oboch meraniach síl sme boli Realu minimálne vyrovnaným súperom, myslím si, že na konci sme si zaslúžili postúpiť. Pri jedenástkach zohráva veľkú úlohu aj šťastie, ktoré sa priklonilo k nám."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, footyroom