Kazachovia získali prvý bod na MS, obrali Američanov

Paul Šťastný pred brankárom KolesnikomPaul Šťastný pred brankárom Kolesnikom Zdroj: SITA

HELSINKI - Piatkový program 76. svetového šampionátu v ľadovom hokeji otvorilo stretnutie v Helsinkách. Hokejisti USA v "slovenskej" skupine zvíťazili nad outsiderom z Kazachstanu 3:2 až po predĺžení.

Američania síce dvakrát viedli, no zverenci Andreja Šajanova dvakrát odpovedali a vďaka nerozhodnému výsledku po 60 minútach získali do tabuľky prvý bod na šampionáte. Duel takmer vyústil do samostatných nájazdov, 22 sekúnd pred koncom pridanej päťminútovky ich však "odmietol" obranca Justin Faulk a svojím druhým gólom v stretnutí rozhodol o dvoch bodoch pre Američanov.

Kazachstan, ktorý získal vôbec prvý bod na šampionáte, si zahrá ďalší zápas v sobotu o 20.15 miestneho času (19.15 SELČ) s Kanadou, Američania sa najbližšie stretnú v nedeľu (16.15/15.15) s domácim Fínskom.

Kazachstan - USA 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1) Góly: 39. Puškarjov (Žailauov, Upper), 56. Žailauov (Puškarjov, Novopašin) - 35. Brown (Abdelkader), 45. Faulk (Goligoski), 65. Faulk (Pacioretty, Šťastný). Rozhodcovia: Levonen (Fín.), Lewis (Kan.) - Blumel (ČR), Schrader (Nem.), vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Kazachstan: Kolesnik - Novopašin, Šemelin, Jakovenko, Trošinskij, Savčenko, Litvinenko, Korabejnikov, Fadejev, Kolesnikov - Žailauov, Upper, Puškarjov - Krasnoslobodcev, Rymarev, Dudarev - Bumagin, Polišuk, Romanov - Voroncov, Spiridonov

USA : Bachman - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Šťastný, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Brown - Dwyer, Crabb, Thompson - Smith