VIDEO 44 rokov čakania: Bláznivý záver, bláznivej sezóny

Fanúšikovia Citizens s veľavravným plagátomFanúšikovia Citizens s veľavravným plagátom Zdroj: SITA

MANCHESTER - Po 44 rokoch v tieni Manchestru United získal ich mestský rival City anglický futbalový titul. "The Citizens" však svoj tretí ligový triumf v histórii dosiahli mimoriadne dramatickým spôsobom, keď v zápase záverečného 38. kola Premier League prehrávali s Queens Park Rangers 1:2 ešte v 90. minúte a až dvoma gólmi v nadstavenom čase sa Džeko a Agüero postarali o trojbodový zápis.

Len víťazstvo zaručovalo zisk titulu bez ohľadu na výsledok Manchestru United, ktorý napokon zvíťazil na ihrisku Sunderlandu 1:0. V konečnom účtovaní bolo na tom lepšie mužstvo z Etihad Stadium, ktoré pri zhodnom počte bodov (89) zvíťazilo zásluhou lepšieho skóre (93:29, resp. 89:33).

"Nechcel by som to zakríknuť. Zisk titulu je fantastický, ale už teraz sa teším na ďalší," uviedol stopér Manchestru City Vincent Kompany, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča už uplynulého ročníka.  "Žiada sa mi povedať, že je to najkrajší moment v mojom živote, ale keby som mal byť úprimný, už nikdy by som to nechcel zažiť takýmto dramatickým spôsobom,"  doplnil Belgičan.

"Vedeli sme, že City sa podarilo vyrovnať v závere na 2:2. Po našom stretnutí sme všetci zišli z ihriska a všetko stíchlo, podľa kriku z vedľajšieho štadióna sme však vedeli, že dali ďalší gól a že získajú titul," smutne opísal situáciu obranca "červených diablov" Rio Ferdinand.

Niektorí fanúšikovia "The Citizens" opúšťali domáci štadión v závere duelu mysliac si, že titul je v nedohľadne. Už o niekoľko minút sa však s radosťou vracali do hľadiska, aby si vychutnali opojný pocit radosti.

"Bol to bláznivý záver bláznivej sezóny," povedal tréner Manchestru City Roberto Mancini.  "Zmenili sme históriu. Zdolali sme veľmi silný tím United. Verím, že budeme pokračovať vo víťazstvách. Zároveň však priznávam, že sa musíme ešte zlepšiť. Druhýkrát po sebe sme dostali najmenej gólov spomedzi účastníkov Premier League. Navyše, v tejto sezóne sme aj dali najviac gólov. Myslím si, že titul sme získali zaslúžene.  To, čo sa stalo, je samozrejme neuveriteľné. Ale výsledok zápasu je spravodlivý, pretože sme si zaslúžili vyhrať. Som ohromne pyšný na mojich hráčov, pretože chceli vyhrať majstrovský titul tak veľmi. Chceli vyhrať Premier League do poslednej sekundy sezóny a nakoniec to aj dokázali. A titul si samozrejme zaslúžia aj naši fanúšikovia.  Napriek tomu sa nesmieme uspokojiť a mali by sme stále napredovať," uzavrel Roberto Mancini.

"Premier League je najnáročnejšia súťaž na svete, ktokoľvek v nej triumfuje, zaslúži si to, " uznanlivo skonštatoval kouč United Sir Alex Ferguson a dodal: "Dosiahli to síce proti súperovi, ktorý hral oslabený o vylúčeného hráča a v piatich minútach nadstaveného času, no na koniec im musím zagratulovať." "Červení diabli" sú rekordérmi súťaže, keď získali ligový titul celkovo 19-krát, z toho 12-krát sa im to podarilo pod vedením Fergusona.

• Zdroj: SITA, TASR, dailymotion