Štadión Pavla Demitru v havarijnom stave, na obzore investor

Trenčiansky zimný štadiónTrenčiansky zimný štadión Zdroj: TASR

TRENČÍN - Zimnému štadiónu Pavla Demitru v Trenčíne hrozí, že ho mesto zatvorí. Dôvodom je zastaraná čpavková chladiarenská technológia, ktorá je v havarijnom stave. Na možné úniky tejto nebezpečnej látky mesto upozornila správa bezpečnostného technika ako aj civilná ochrana.

"Po všetkých revíziách, ktoré sme urobili, po tom, čo sme nedostali dokumentácie najmä chladiarenských zariadení a po niekoľkých mesiacoch diskusií, čo so štadiónom, musím skonštatovať, že štadión je v havarijnom stave. Momentálne je tam uložených 12 ton čpavku a v prípade, že by sa stala nejaká tragédia, tak je ohrozených takmer 10 000 ľudí v Trenčíne, lebo to by sme museli okamžite toľko ľudí evakuovať,“ tvrdí primátor mesta Richard Rybníček.

Za takýchto okolností odmieta spustiť výrobu ľadu. "Nikto si nevezme na zodpovednosť, aby nám povolil otvoriť štadión,“ dodal.

Výmena chladiarenskej techniky by stála 500-tisíc až 600-tisíc eur, mesto však tieto peniaze nemá. Rybníček vidí záchranu budovy v novom slovenskom investorovi, ktorý už o štadión prejavil záujem. Ten je podľa neho ochotný okamžite po získaní štadióna vymeniť celú ľadovú plochu, chladiarenské zariadenie, mantinely a ďalej do neho investovať. Na Slovensku by tak mohla vzniknúť tretia hokejová aréna.

"Ako má Bratislava svoju arénu zo štátnych peňazí, ako majú Košice svoju hokejovú arénu z daňových úľav pre U.S. Steel Košice, tak si myslím, že Trenčín si zaslúži rovnako kvalifikovanú arénu a my sme momentálne získali kontakt s investorom, ktorý je ju ochotný vybudovať,“ tvrdí Rybníček.

Rádovo podľa neho pôjde o päťmiliónovú investíciu v priebehu niekoľkých rokov. Predaj budovy chce primátor mestským poslancom predostrieť na júnovom zastupiteľstve.

Na zimnom štadióne je 12 ton čpavku. "Normálne zimné štadióny, kde sú novšie technológie, majú tak okolo 2,5 tony. Na samotné chladenie plochy stačí približne jedna tona,“ uviedol autorizovaný bezpečnostný technik na úseku civilnej ochrany obyvateľstva Miloš Kment.

Ako ďalej dodal, keby vznikla troj-až štvorcentimetrová trhlina na potrubiach alebo nádrži, za tri minúty by uniklo strašné množstvo čpavku. Pásmo priameho ohrozenia by bolo cez 800 metrov.  "To je strašné množstvo, je to vyše 600 kilogramov za minútu. Ohrozených by bolo až do 10 000 ľudí. Ak by došlo k havárii v čase hokejového zápasu, to číslo by bolo oveľa vyššie. To je dosť veľké riziko. Na základe zistených skutočností sme mestu Trenčín odporučili bezodkladné odstránenie zistených chýb. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia a životov obyvateľov mesta," zdôraznil Kment.

Na prevádzku štadióna mesto ročne dáva 400-tisíc eur. Ak by štadión predalo, časť z týchto peňazí by šlo na financovanie detí a mládeže. Podľa mesta sú len dve možnosti – získať investora, prípadne predať štadión, alebo ho jednoducho nechať zatvorený.

Generálny manažér Dukly Trenčín Andrej Kollár bol celou situáciou o štadióne zaskočený. "Ja ani neviem, čo sa deje. Neviem, na čo mám reagovať. Najskôr si to musím pozrieť, keď si to prečítam, tak potom k tomu Dukla stanovisko zaujme,“ povedal.

Mesto prevzalo zimný štadión od hokejového klubu Dukla Trenčín v októbri minulého roka. Odvtedy ho má vo svojej správe.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy