Bakerov rozprávkový comeback pokračuje aj na RG

Brian BakerBrian Baker Zdroj: SITA

PARÍŽ - Americký tenista Brian Baker (27) ešte v januári hral na turnaji ITF s dotáciou 10 000 dolárov, teda na najnižšej seniorskej medzinárodnej úrovni, teraz už je v 2. kole grandslamového podujatia. Pri svojom vstupe na Roland Garros v Paríži zvíťazil nad skúseným Belgičanom Xavierom Malissom za 133 minút 6:3, 7:6 (1), 7:6 (5).

V 2. kole vyzve domáceho Gillesa Simona. Pred deviatimi rokmi bol vo finále miestnej juniorskej súťaže, v ktorom podľahol Švajčiarovi Stanislasovi Wawrinkovi.

Baker si dosiaľ naposledy zahral vo "veľkom pavúku" na vrcholnej úrovni na newyorských US Open 2005, kde v 1. kole zdolal šampióna z Roland Garros, Argentínčana Gastona Gaudia, a potom nestačil práve na Malissa. Následne bol viac ako päť rokov mimo diania, keď absolvoval päť operácií. Rodák z Nashvillu Baker momentálne figuruje na 141. priečke vo svetovom rebríčku, čo je jeho osobný rekord po prieniku do finále (ako kvalifikant) na minulotýždňovom podujatí ATP World Tour 250 v Nice. Predtým bol najvyššie na 172. mieste už v novembri 2004. Silvestroval až na 456. mieste.

Baker si vybojoval recipročnú voľnú kartu na RG 2012, keď v apríli nazbieral najviac bodov na dvoch challengerových turnajoch, ktoré národná asociácia USTA stanovila ako kvalifikačné. Bol v osemfinále v Sarasote a ako kvalifikant získal titul v Savannah.

"Je to prípad comebacku, aký v tenise zažijete málokedy. Nemôžem si pomôcť, ale mám z toho dobrý pocit," uviedol vtedy prostredníctvom Twitteru odborný analytik ESPN Darren Cahill.

"Vždy som sa chcel vrátiť, nikdy som neuvažoval inak. Otázkou však zostávalo, či moje telo bude súhlasiť," povedal Baker počas januárového turnaja v Sunrise.

Brian Baker (USA) - Xavier Malisse (Belg.) 6:3, 7:6 (1), 7:6 (5)

Florent Serra (Fr.) - Feliciano López (Šp.-15) 5:0 - skreč
Alexandr Dolgopolov (Ukr.-16) - Sergij Stachovskij (Ukr.) 7:6 (4), 4:6, 6:7 (4), 6:3 - prerušené pre tmu
Milos Raonic (Kan.-19) - Rubén Ramírez-Hidalgo (Šp.) 6:4, 6:2, 6:2
Marcel Granollers-Pujol (Šp.-20) - Joao Sousa (Portug.) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4
Andreas Seppi (Tal.-22) - Nikolaj Davydenko (Rus.) 6:3, 7:6 (5), 7:5
David Goffin (Belg.) - Radek Štěpánek (ČR-23) 6:2, 4:6, 2:6, 6:4, 6:2
Philipp Kohlschreiber (Nem.-24) - Matthew Ebden (Aus.) 6:4, 6:4, 7:6 (4)
Bernard Tomic (Aus.-25) - Andreas Haider-Maurer (Rak.) 7:6 (5), 6:3, 6:3
Viktor Troicki (Srb.-28) - Thomaz Bellucci (Braz.) 4:6, 6:3, 5:7, 6:3, 6:2
Kevin Anderson (JAR-31) - Rui Machado (Portug.) 7:6 (2), 6:7 (6), 4:6, 6:1, 11:9
Arnaud Clément (Fr.) - Alex Bogomolov (Rus.) 6:2, 3:6, 4:6, 7:6 (2), 5:4 - skreč
Santiago Giraldo (Kol.) - Alejandro Falla (Kol.) 5:7, 6:2, 6:4, 7:6 (4)
Tommy Haas (Nem.) - Fillippo Volandri (Tal.) 6:3, 0:6, 6:4, 4:2 - prerušené pre tmu
Malek Jaziri (Tun.) - Philipp Petzschner (Nem.) 6:3, 7:5, 7:6 (7)
Blaž Kavčič (Slovin.) - Lleyton Hewitt (Aus.) 7:6 (2), 6:3, 6:7 (4), 6:3
Michail Kukuškin (Kaz.) - Ernests Gulbis (Lot.) 6:4, 7:6 (4), 5:7, 2:6, 6:4
Jesse Levine (USA) - Benjamin Becker (Nem.) 7:5, 6:2, 6:4
Michael Llodra (Fr.) - Guillermo García-López (Šp.) 7:6 (5), 6:2, 3:6, 6:3
Paul-Henri Mathieu (Fr.) - Björn Phau (Nem.) 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:0
Leonardo Mayer (Arg.) - Olivier Rochus (Belg.) 6:3, 6:4, 2:6, 6:4
Adrian Ungur (Rum.) - David Nalbandian (Arg.) 6:3, 5:7, 6:4, 7:5