Nadal sa chystá prepísať dejiny, Ferrerovi nedal šancu

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: SITA

PARÍŽ - Rafael Nadal nasadený ako druhý sa stal prvým finalistom Roland Garros v Paríži. V úvodnom semifinále, ktoré za stavu 6:2, 4:1 s dvojitým brejkom v jeho prospech prerušili na hodinku pre dážď, si Nadal poradil v derby s krajanom Davidom Ferrerom v ich jubilejnom 20. vzájomnom zápase za 106 minút suverénne 6:2, 6:2, 6:1. Na tomto ročníku ešte nestratil ani set.

Ferrer držal s Nadalom krok iba do stavu 2:2. "Antukový kráľ" potom získal štyri gemy v rade a prvý set sa stal jeho korisťou. Nadal postupne úplne ovládol centrálny dvorec Philippa Chatriera a v druhom dejstve si po dvoch brejkoch vybudoval náskok 4:1. Zápas potom na hodinu prerušili pre dážď, no prestávka vôbec nevyviedla Nadala z tempa. Druhý set dotiahol do úspešného konca, v treťom sa po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0 a s prehľadom postúpil do finále. Za stavu 5:1 premenil po víťaznom forhende pri podaní Ferrera hneď prvý mečbal.

Niekdajší líder svetového rebríčka ATP Nadal si v nedeľu od 15.00 h vo finále zmeria sily s úspešným z nasledujúceho semifinále medzi srbským lídrom renkingu Novak Djokovič a miestnym šampiónom spred troch rokov Rogerom Federerom zo Švajčiarska.

Nadal je šampiónom z medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2005 - 2008 a 2010 - 2011. Ak teraz získa svoju siedmu miestnu trofej, osamie na čele historickej štatistiky tohto podujatia, momentálne sa delí o prvenstvo so Švédom Björnom Borgom.

"Proti Ferrerovi som odohral najlepší zápas na tohtoročnom Roland Garros. Je mi Davida ľúto, pretože by si tiež zaslúžil byť vo finále. Je to jeden z mojich najlepších priateľov na okruhu ATP, do ďalšieho priebehu sezóny mu želám len to najlepšie. Nečakal som, že dnes to pôjde tak hladko. V Barcelone i v Ríme to bol s Davidom veľký boj. Je fantastické, že som to zvládol v troch setoch a že som v ďalšom parížskom finále. Celý život tvrdo pracujem na tom, aby som si mohol vychutnať takéto chvíle," povedal Nadal v prvom interview priamo na kurte.

Rafael Nadal (Šp.-2) - David Ferrer (Šp.-6) 6:2, 6:2, 6:1

• Zdroj: TASR, SITA