Talian Rossi víťazom Okolo Slovenska, Kováč ôsmy

Enrico RossiEnrico Rossi Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Talian Enrico Rossi sa stal víťazom 56. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré vyvrcholili záverečnou etapou z Bratislavy do Gabčíkova (135,4 km). Jazdec tímu Meridiana Kamen triumfoval pred Rusom Alexandrom Prišpetným a svojím krajanom a tímovým kolegom Davidom Rebellinom.

Zo slovenských cyklistov sa najlepšie darilo Marošovi Kováčovi, ktorý obsadil 8. miesto a potvrdil aj celkové prvenstvo v bodovacej súťaži.

Sobotňajšiu etapu odštartoval prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Prvú rýchlostnú prémiu na bratislavskom moste Apollo vyhral za výdatnej pomoci tímových kolegov vedúci jazdec bodovacej súťaže Slovák Maroš Kováč. Pokojný priebeh etapy osviežil únik dvojice Stig Broeckx a Nikolaj Mihajlov, ktorá si vybudovala náskok až 2:45 min. Pelotón však necelých 20 km pred cieľom oboch jazdcov pohltil a v záverečnom hromadnom špurte bol najrýchlejší Poliak Smolen.

Okrem Rossiho a Kováča si ďalšie tričká v jednotlivých súťažiach vybojovali Adrian Honkisz z Poľska ako najlepší vrchár a Čech Jan Hirt ako najlepší jazdec do 23 rokov. V súťaži tímov vyhrala Itera-Kaťuša, Dukla Trenčín Trek skončila ako najlepšie slovenské zoskupenie na 5. priečke.

Enrico Rossi (Tal.): "Je to pre mňa prvé väčšie víťazstvo na etapových pretekoch. Pôvodone som si nemyslel, že by som mohol zvíťaziť, lebo lídrom nášho tímu bol David Rebellin. Situácia sa však vyvinula inak, tím zmenil taktiku a všetci pracovali pre moje víťazstvo."

Maroš Kováč: "Prvé etapy ovplyvnila moja eufória z narodenia synčeka. Aj preto som nechýbal v únikoch v prvých dvoch etapách. Náš tím pred štartom prezentoval, že chceme aspoň jedno umiestnenie do 10. priečky, čo sa mi podarilo. Škoda však, že som nevyhral aspoň jednu etapu. Už sa teším na spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka o dva týždne v Púchove."

5. etapa: 1. Tomasz Smolen (Poľ./Bank BGZ) 2:52:44 h, 2. Michajlo Kononenko (Ukr./Kolss cycling Team), 3. Pavel Kočetkov(Rus./Itera-Kaťuša), 4. Tarik Chaoufi (Maroko), 5. Enrico Rossi (Tal./Meridiana Kamen Team), 6. Maurizio Biondo (Tal./Meridiana Kamen Team),...8. Maroš KOVÁČ (SR/Dukla Trenčín Trek), 14. Tomáš AŽALTOVIČ (SR), 24, Pavol POLIEVKA (SR), 30. Matej JURČO (SR/Whirlpool-Author) všetci rovnaký čas ako víťaz

Konečné poradie : 1. Enrico Rossi (Tal./Meridiana Kamen) 20:39:55, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus./Itera-Kaťuša) +53 s, 3. David Rebellin (Tal./Meridiana Kamen) +3:30 min, 4. Sergej Rudaskov (Rus./Itera-Kaťuša) +3:37, 5. Jan Hirt (ČR/Česko "23") +3:52, 6. Ricardo Zoidl (Rak./RC Arbö Wels) +3:59, 7. Maroš KOVÁČ (SR/Dukla Trenčín Trek) +4:07, ... 14. Pavol POLIEVKA (SR) +4:34, 18. Juraj SAGAN (SR) +4:40, 21. Marek ČANECKÝ (SR/Salcano Arnavutkoy) +4:41, 22. Roman BRONIŠ (SR/Dukla Trenčín Trek) +5:02, 28. Matej JURČO (SR/Whirlpool-Author) +5:43

Bodovacia súťaž : 1. Maroš KOVÁČ (SR) 31 b 2. Enrico Rossi (Tal.) 29, 3. Sergej Rudaskov (Rus.) 23.

Vrchárska súťaž: 1. Adrian Honkisz (Poľ.) 18 b, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus.) 10, 3. Maroš KOVÁČ (SR) 9.

Súťaž jazdcov do 23 rokov: 1. Jan Hirt (ČR) 20:43:47, 2. Stig Broeckx (Belg.) +34 s, 3. Lukasz Owsian (Poľ.) +49.

Poradie tímov: 1. Itera-Kaťuša 62:09:11, 2. Meridiana Kamen Team +0:11, 3. Whirlpool-Author +4:11