VIDEO Chorváti na úvod presvedčivo zdolali Írsko

Mario Mandžukič a jeho gólová radosť Mario Mandžukič a jeho gólová radosť Zdroj: SITA

POZNAŇ - Chorvátska futbalová reprezentácia zvíťazila v druhom zápase C-skupiny majstrovstiev Európy nad Írskom 3:1. V úvodnom súboji "céčka" medzi Španielskom a Talianskom sa zrodila remíza 1:1.

Skóre duelu v poľskej Poznani otvoril už v 3. min dosiaľ najrýchlejším gólom šampionátu útočník nemeckého Wolfsburgu Mandžukič. O vyrovnanie sa postaral stopér Leicesteru City St. Ledger. Ten tiež skóroval hlavičkou, keď poslal do siete center McGeadyho. Dve minúty pred koncom prvého dejstva naklonil misky váh na stranu "Vatrenov" Jelavič, ktorý vyťažil z nedôslednosti Stephena Warda po rohovom kope a bez problémov prekonal bezmocného Givena. Tretí gólový úder zasadil zverencom Giovanniho Trapattoniho krátko po začiatku druhej štyridsaťpäťminútovky opäť Mandžukič.

Tímy z C-skupiny sa opäť predvedú v akcii vo štvrtok 14. júna, keď si v Poznani zmerajú sily Taliani s Írmi (18.00) a Chorvátsko sa v Gdansku stretne so Španielskom (20.45).

Írsko - Chorvátsko 1:3 (1:2)
Góly: 19. St. Ledger - 3. a 49. Mandžukič, 43. Jelavič. Rozhodcovia: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Andrews - Modrič, Kranjčar, 43.000 divákov.

Írsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady (54. Cox), Whelan, Andrews, Duff - Doyle (53. Walters), Keane (74. Long)

Chorvátsko: Pletikosa - Srna, Čorluka, Schildenfeld, Strinič - Vukojevič - Rakitič (90.+1 Dujmovič), Modrič, Perišič (89. Eduardo) - Mandžukič, Jelavič (72. Kranjčar)

Skóre stretnutia otvoril už v 3. minúte Mario Mandžukič, ktorého hlavička z vnútra šestnástky aj vďaka šmykľavému terénu zaskočila írskeho brankára Givena - 0:1. Eufóriu Chorvátov schladil v 19. minúte taktiež hlavou St. Ledger, keď po priamom kope McGeadyho uspel v súboji so stopérom Čorlukom a Pletikosa bol na jeho zakončenie prikrátky - 1:1. Chorvátsky tím bol napriek tomuto momentu naďalej aktívnejší a častejšie sa dostával pred súperovu bránu. Svoju hernú prevahu korunovali zverenci Slavena Biliča dve minúty pred koncom polčasu, keď Jelavič využil zaváhanie írskej defenzívy a zoči-voči Givenovi nezaváhal.

Na začiatku druhého polčasu vniesol ešte väčšiu pohodu na chorvátske kopačky Mandžukič, ktorý v 49. minúte svojim druhým gólom a opäť hlavou zvýšil už na 3:1. Tréner Írov Giovanni Trapattoni zareagoval na nepriaznivý vývoj dvojitým striedaním, ani nový hráči Walters a Cox však nepriniesli želaný efekt. Chorváti pozorne strážili svoje vedenie a v 78. minúte mohol pridať štvrtý zásah po rýchlej akcii Rakitič, ale lopta tesne minula Givenovu ľavú žrď. Na opačnej strane mohol o dve minúty neskôr znížiť Andrews, Pletikosa si však s jeho pokusom poradil. Andrews nepremenil svoju tutovku ani v nadstavenom čase a Chorváti sa vďaka triumfu usadili na čele C-skupiny.

Slaven Bilič (tréner Chorvátska): "Nebojíme sa nikoho. Možno boli v niektorých okamihoch Íri lepším tímom, ale celkovo sme na ihrisku dominovali. Sme veľmi silní ako tím, veľmi dobre odolávame napätiu a tlaku. Boli veľmi dobré, že sme strelili rýchly gól, no súper má dobrých bojovníkov a nič nám nedaroval. Vedel som, že to bude ťažký zápas. Ešte stále nemôžem uveriť tomu, aký fantastický výsledok sme dosiahli."

Giovanni Trapattoni (tréner Írska): "O osude zápasu rozhodol druhý gól. Rozhodcovia tento okamih nezvládli, podľa mňa to bolo jasné postavenie mimo hry. Nebol to náš najlepší výkon, vieme hrať aj lepšie. Dnes sme dostali až tri góly a to sa nám nesmie stávať."

Ivan Rakitič: "Zaslúžili sme si vyhrať tento zápas, aj v ďalších stretnutiach musíme hrať svoju hru. Po tomto víťazstve máme veľkú šancu postúpiť do štvrťfinále, no vieme, že Taliansko a Španielsko sú veľmi silní súperi."

Sean St. Ledger: "Vždy je pekné streliť gól na veľkom turnaji, zápas sme však prehrali. Chorváti si zaslúžia uznanie, sú dobrí. Na druhej strane treba povedať, že také góly, aké sme inkasovali, bežne nedostávame. Čakajú nás ešte dva zápasy a musíme dať do nich úplne všetko."

• Zdroj: športky, SITA, TASR, dailymotion