VIDEO Päť dôvodov, prečo sú LA Kings šampiónmi NHL

Dustin Brown dvíha Stanleyho pohárDustin Brown dvíha Stanleyho pohár Zdroj: SITA

LOS ANGELES - Historický výkon v bránke, drancovanie na ľade súperov, najlepší prvý útok v play off, perfektná hra v oslabení a ideálne doplnenie kádra. Týchto päť dôvodov podľa oficiálneho portálu NHL rozhodli o tom, že v sezóne 2011/12 zdvihli nad hlavu Stanleyho pohár hokejisti Los Angeles Kings.

"Králi" zavŕšili zisk premiérového titulu v 45-ročnej histórii klubu na tretí pokus v noci na utorok. Do vyraďovacej časti vstúpili až ako ôsmy tím Západnej konferencie, na ceste do finále však vyradili tri najvyššie nasadené mužstvá, pričom prehrali pred vyvrcholením len dva zápasy. Hoci sa "diabli" z New Jersey po prvých troch finálových prehrách dvoma víťazstvami ešte nadýchli k obratu, Los Angeles triumfom 6:1 na domácom ľade ukončilo sériu vo svoj prospech.

Kľúčovou postavou v zostave Kings bol brankár Jonathan Quick, ktorý si za svoje výkony vyslúžil Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off. Dvadsaťšesťročný Američan nastúpil na všetkých 20 zápasov vyraďovacej časti, pričom vo finálovej sérii inkasoval iba sedem gólov zo 132 striel. Strieborný olympijský medailista zo ZOH 2010 vo Vancouvri si udržiaval konštantnú výkonnosť už v základnej časti, keď s desiatimi shutoutmi (najviac spomedzi všetkých brankárov v súťaži) vytvoril klubový rekord a jeho gólový priemer na zápas bol 1,95. Lepší mal už len kolega Jaroslava Haláka zo St. Louis Blues Brian Elliott (1,56). V nadstavbe dostal Quick v priemere len 1,41 gólu na zápas pri úspešnosti zákrokov 94,6 percenta.

Hoci si Quickove čísla podľa webu NHL zaslúžia uznanie, rekordné ťaženie tímu na súperových klziskách je niečo, čo sa možno už nikdy nezopakuje. Los Angeles prehralo v rámci 11 zápasov play off mimo domáceho stánku Staples Center len jediný, aj to až posledný v piatom finálovom zápase. Desiatimi triumfami vonku v rade vytvorili rekord súťaže, ktorý je o to cennejší, že každú zo štyroch sérií začínali Kings u súpera a zakaždým sa vrátili domov s vedením 2:0 na zápasy.

Suverénne najlepšou formáciou v play off z hľadiska produktivity a hodnotenie plus mínus bol prvý útok Los Angeles v zložení Anže Kopitar, Dustin Brown a Justin Williams. Kopitar s Brownom vyhrali kanadské bodovanie, keď zhodne zaznamenali osem gólov a 12 asistencií a so 16 plusovými bodmi boli najlepší aj v "tabuľke pravdy". Williams pridal osem plusiek a 15 bodov (4+11) a trojica tak s celkovým ziskom 55 bodov a 40 plusiek jasne tromfla elitnú formáciu Devils. Zach Parise, Travis Zajac a Iľja Kovaľčuk nazbierali spolu 48 bodov a 21 mínusiek, pričom odohrali o tri až štyri zápasy viac než ich konkurencii z LA.

Kým Devils boli najúspešnejším tímom v oslabení v základnej časti, Kings získali tento pomyselný titul vo vyraďovačke. Los Angeles neubránilo počas 20 zápasov len šesť z celkového počtu 76 presiloviek súpera, naopak v oslabení dosiahlo päť gólov. New Jersey inkasovalo v početnej nevýhode 22 gólov, z toho šesť vo finále a v oslabení strelilo jediný gól. Podľa nhl.com presilovka pomohla Los Angeles vyhrať šiesty finálový zápas, no k zisku Stanley Cupu mu pomohla hra v oslabení.

Los Angeles ťažilo v základnej časti, no predovšetkým v play off, z kompaktnosti tímu s minimom hviezd. Generálny manažér Dean Lombardi vo februári angažoval z AHL mladíkov Dwighta Kinga s Jordanom Nolanom a výmenou obrancu Jacka Johnsona do Columbusu za centra Jeffa Cartera získal nielen skvelého strelca (8 gólov v play off), ale tiež "nového" elitného zadáka, keďže nováčik Slava Vojnov sa udomácnil v druhej obrane a Johnsona nahradil viac než dôstojne. Ako sa neskôr ukázalo, všetci štyria hráči mali pre mužstvo mimoriadny prínos.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, nhl.com

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy