VIDEO Taliansko do finále ME, Nemecko zostrelil Balotelli

Mario Balotelli a Riccardo MontolivoMario Balotelli a Riccardo Montolivo Zdroj: SITA

VARŠAVA - Národný štadión vo Varšave spoznal druhého finalistu európskeho futbalového šampionátu. Turnaj vyvrcholí 1. júla 2012 v Kyjeve zápasom Taliansko - Španielsko. Rozhodol o tom triumf "Squadry" nad Nemeckom 2:1.

Začalo sa vo výbornom tempe, Cassano sa v 20. minúte výborne uvoľnil a ponúkol center Balotellimu, ktorý nezaváhal. Nemecko sa snažilo o okamžitú odpoveď, ale Taliani boli mimoriadne efektívni a po rýchlom brejku v 36. minúte a skvelej prihrávke Montoliva zakončil akciu nekompromisne opäť Balotelli.

Do druhého dejstva poslal Joachim Löw dvoch nových hráčov, to bolo jasným dôkazom, že Nemci sa nechceli vzdať. Taliani sa takmer výhradne zamerali na pozornú defenzívu. Nemecko už muselo hrať vabank, takže súper sa viackrát dostal do prečíslenia, ale Di Natale ani Marchisio v "tutovkách" neuspeli. Po ruke Barzagliho síce vykresal postupovú nádej z pokutového kopu Özil, ale na vyrovnanie už nezostal čas ani sily.

Nemecko - Taliansko 1:2 (0:2)
Góly: 90+2. Özil - 20. a 36. Balotelli. ŽK: Hummels - Balotelli, Bonucci, De Rossi. Rozhodcovia: Lannoy - Cano, Annonier (všetci Fr.), 56 000 divákov.

Nemecko: Neuer - Boateng (71. Müller), Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Özil, Podolski (46. Reus) - Gómez (46. Klose)

Taliansko: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Marchisio, Montolivo (64. Motta), De Rossi - Balotelli (70. Di Natale), Cassano (58. Diamanti)

V atraktívnejšom semifinálovom dueli nastúpili Nemci v základnej zostave opäť s Gómezom, do talianskeho dresu sa vrátil Chiellini namiesto zraneného Abatiho. Nemci mali ako prví dve šance. Najskôr po centri z rohového kopu Buffon zaváhal, lopta od Hummelsa už smerovala do siete, ale z bránkovej čiary ju odkopol Pirlo. Potom zasa Kroos poslal strieľaný center do päťky a od Barzagliho sa lopta odrazila takmer do vlastnej brány. Lenže v 20. minúte Hummels naivne vybehol v šestnástke na Casana, ktorý hoci tiesnený odcentroval a Balotelli hlavou zblízka otvoril skóre - 0:1. Nemcom začala viaznuť medzihra, ale hlavne kopili chyby v defenzíve. Jednu z nich ešte Montolivo nepotrestal, keď vo vápne zaváhal so zakončením. Súper odpovedal Khedirovou ďalekonosnou strelou z 28 metrov, ale Buffon bol pozorný. V 36. minúte Nemcom nevyšiel ofsajd-systém, keď sa vzadu zabudol Lahm, na dlhý pas od Montoliva si nabehol Belotelli a nekompromisnou strelou k žrdi zvýšil na 0:2.

Nemci urobili cez polčas dvojstriedanie Gómez-Klose a Podolski-Reus, ale výraznejšie sa to na ich hre neprejavilo. Po streleckých pokusoch Reusa a Balotelliho zahrávali Nemci priamy kop z 20 m. Buffon len s námahou a aj s pomocou brvna vytlačil zakrútenú loptu Reusa nad. V 67. minúte po brejku mohol definitívne rozhodnúť Marchisio, ale jeho prudká strela tesne minula žrď. Ten istý hráč sa ocitol sám pred Neuerom, ale jeho krížny pokus smeroval tesne vedľa. Taliani hrali umne. Snažili sa držať loptu, súpera aktívne atakovali a vôbec ho nepustili k jeho typickej hre. Nemci začali riskovať, na druhej strane v 82. minúte zakončil Di Natale svoje sólo strelou do bočnej siete. Zverenci trénera Löwa sa napokon dočkali kontaktného gólu. Hummelsová zblokovaná strela zblízka v sieti ešte neskončila, ale po prísne nariadenom pokutovom kope upravil konečné skóre z bieleho bodu Özil - 1:2.

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Bol to fantastický zápas. Moji zverenci do bodky splnili stanovenú taktiku. Nevyužili sme šance na strelenie tretieho gólu a v závere sme tŕpli, napokon sme to však dotiahli do úspešného konca. Balotelliho kariéra sa ešte iba rozbieha."

Joachim Löw, tréner Nemecka: "Museli sme sa vyrovnať s dvojgólovým mankom po prvom polčase a to bolo ťažké. Tento tím však ukázal srdce. V druhom dejstve sme si vytvorili šance, a ak by sme strelili gól skôr, mohol to byť celkom iný zápas. Je ťažké proti tímu ako je Taliansko otáčať zo stavu 0:2. Teraz prežívame veľké sklamanie, nemali sme urobiť niektoré z chýb. Musíme sa z toho do budúcnosti poučiť."

Philipp Lahm: "Je to veľmi, veľmi trpké. Pred oboma inkasovanými gólmi  sme spravili obrovské chyby. Proti takému kvalitnému tímu, akým je Taliansko, nás vyšli veľmi draho. V našom tíme sa skrýva obrovský potenciál, zatiaľ ho však nedokážeme pretaviť vo veľké víťazstvá."

Claudio Marchisio: "Keď hráte so srdcom, dokážete veľké veci. To sme dnes potvrdili. Tento úspech venujeme našim fanúšikom. Dúfam, že im toto víťazstvo zlepší náladu v strastiach života. Teraz nás čaká Španielsko a myslím si, že sme už potvrdili, že sme im vyrovnaným súperom. V skupine sme s nimi predsa remizovali. V semifinále sme dobre začali, vytvorili si príležitosti aj tlak. Ale poviem úprimne, urobili sme aj zopár chýb. Čaká nás krásna, dlhá noc."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, dailymotion