Čepelová pokračuje: Vyradila favorizovanú Garriguesovovú

Jana ČepelováJana Čepelová Zdroj: SITA

LONDÝN - Slovenská kvalifikantka Jana Čepelová (19) zvíťazila v zápase 2. kola na treťom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Wimbledone nad jasne favorizovanou Španielkou Anabel Medinovou-Garriguesovou (29) nasadenou ako dvadsiatou šiestou za 186 minút 6:7 (7), 7:6 (5), 6:3. Duel prerušili po druhom sete pre tmu.

Košičanka sa v 3. kole stretne s nedávnou líderkou renkingu, Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou, víťazkou Australian Open 2012.

Čepelová v úvode zápasu dvakrát stratila vlastné podanie, vždy však dokázala kontrovať rebrejkom. Za stavu 4:3 pre Slovenku Španielka požiadala o ošetrenie, pretože pociťovala nevoľnosť. Po návrate na dvorec stratila podanie a Čepelová išla servovať na víťazstvo v sete, Medinová Garriguesová však vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk, v ktorého dramatickej koncovke slávila úspech.

V druhom dejstve si skúsená Španielka po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0 a za stavu 5:2 bola blízko k postupu do 3. kola. Čepelová však skvele zabojovala, otočila na 6:5 a vynútila si tajbrejk, v ktorom mala navrch. Po druhom sete zápas prerušili pre tmu. V piatkovej dohrávke Čepelová v šiestom geme nepremenila dva brejkbaly, no nedeprimovalo ju to. Za stavu 4:3 hre prelomila podanie Medinovej Garriguesovej a pri vlastnom servise následne premenila v poradí druhý mečbal.

Čepelová žiarila spokojnosťou. " Som veľmi šťastná, že sa mi ťažký duel podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Prvýkrát sa mi stalo, že duel prerušili a dohrávalo sa až na druhý deň. Bolo to ťažké opäť ísť na kurt a rozohrávať sa, brala som to ako ďalší zápas. Dokázala som sa vyrovnať s ťažkými podmienkami a silným vetrom. Hrala som aktívnejšie ako súperka, čo rozhodlo o mojom triumfe. Vybojovala som si to sama, čo ma veľmi teší. Tréner Peter Huber mi pred dnešnou dohrávkou prízvukoval, aby som si dávala väčší pozor na returny. Povedal mi, že Medinová returnuje viac do krosu, dobre som sa na to pripravila. Veľká vďaka patrí mojim fanúšikom, ktorí ma opäť podporovali," povedala Čepelová, ktorá sa už teší na súboj s Azarenkovou. "Som veľmi zvedavá, na akom budeme hrať kurte. Do zápasu pôjdem uvoľnená, nemám už čo stratiť. Budem sa snažiť predviesť čo najlepší tenis."

Čepelová mala proti Medinovej-Garriguesovej pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 32:37, súperka 22:38. Slovenku nezastavilo ani 8 dvojchýb, Španielka ich urobil 9. Postupujúca bola efektívnejšia v kľúčových situáciách: premenila 6 z 12 brejkbalov, zdolaná len 5 z 19. Čepelová zvládla 14 z 18 zákrokov pri sieti, Medinová-Garriguesová iba 23 zo 45.

"Dnešná dohrávka bola ťažšia ako oba včerajšie sety. Po zvládnutí druhého setu totiž bola Janka dobre rozohraná a získavala prevahu na kurte, o čom svedčilo aj súperkino gesto: už nechcela v ten deň pokračovať v hre. Dnes boli ťažšie podmienky - dosť veterno, s čím sa lepšie vyrovnala Janka. Začiatok bol nervózny z oboch strán, Janka si podržala podanie v kritických momentoch na začiatku tretieho setu. Za stavu 4:3 využila zaváhanie Medinovej-Garriguesovej pri vlastnom podaní, keď Španielka sériou chýb prišla o servis. V deviatom geme potom Janka otočila nepriaznivé skóre 15:40 a dotiahla zápas do víťazného konca," uviedol Čepelovej tréner Peter Huber.

Fedcupová reprezentantka už má istotu 38 875 libier a 220 bodov do hodnotenia aj so zarátaním kvalifikácie (čo je viac ako hodnota finále na úrovni WTA International). Medinová-Garriguesová figuruje na 28. priečke vo svetovom rebríčku, nachádzala sa aj na 16. mieste.

Čepelová debutuje medzi seniorkami v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky. K 9. júlu by sa mala posunúť približne o 60 miest v rebríčku nahor, určite si utvorí nový renkingový rekord, doterajší totiž má na úrovni 177. priečky, teraz je na 178. stupienku.

Veľkú radosť z úspechu Čepelovej mal prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko: "Vždy som si myslel, že Janka je mimoriadny talent, čo potvrdzovala už v juniorskom veku. To, čo dosiahla na tohtoročnom Wimbledone, si zaslúži veľký obdiv a uznanie. Dokázala skvele zvládnuť náročnú trojkolovú kvalifikáciu i dva zápasy hlavnej súťaže. Proti skúsenej Medinovej Garriguesovej prehrávala v druhom sete už 2:5, no psychický náročnú situáciu zvládla a dokázala to otočiť. Potvrdila, že je to veľmi inteligentná hráčka a veľká bojovníčka. Janka má všetky predpoklady na to, aby sa výrazne presadila aj v ženskom tenise. Pevne verím, že wimbledonský úspech nie je posledným, ktorý v tomto roku dosiahla."

Jana Čepelová (SR) - Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.-26) 6:7 (7), 7:6 (5), 6:3

1. podanie (úspešnosť v %): 90 zo 142 = 63 % - 67 zo 115 = 58 %
využitie 1. podania: 58 z 90 = 64 % - 42 zo 67 = 63 %
využitie 2. podania: 21 z 52 = 40 % - 18 zo 48 = 38 %
esá: 0 - 1
dvojchyby: 8 - 9
víťazné údery: 32 - 22
nevynútené chyby: 37 - 38
body získané na príjme: 55 zo 115 = 48 % - 63 zo 142 = 44 %