VIDEO 99. ročník TdF: Dvaja favoriti, trio Slovákov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: internet

PARÍŽ - Organizátori 99. ročníka prestížnych cyklistických pretekov Tour de France pripravili pre pelotón niekoľko obzvlášť náročných horských etáp, no na rozdiel od predchádzajúcich rokov stavili viac na časovky. Oproti vlaňajšej edícii zvýšili ich dĺžku o polovicu a práve to by mohlo rozhodnúť o celkovom víťazovi. Tie sú v programe dokonca tri. Za tri týždne prejdu pretekári celkovo 3497 kilometrov.

Tohtoročné preteky sa zapíšu aj do histórie slovenskej cyklistiky, prvýkrát v histórii budú na štarte traja Slováci. Peter Sagan sa predstaví v tíme Liquigas-Cannondale a Peter a Martin Velitsovci zasa v zoskupení Omega Pharma-QuickStep. 

Prvá časovka je na programe hneď v úvodom prológu v sobotu 30. júna v meste Liege. Belgicko uvidí aj ďalšie dve rovinaté etapy a až v tretej sa pelotón presunie na územie Francúzska. Na trati z Orchies do Boulogne-sur-Mer čakajú na pretekárov aj prvé mierne skúšky v kopcoch, keď absolvujú štyri horské prémie 4. kategórie a dve tretej. Úvodný týždeň sa však už tradične ponesie v duchu hromadných finišov a naháňačiek prvotriednych špurtérov o body do súťaže aktivity. O zelený dres chce zabojovať aj Sagan, ktorý sa sústredí práve na úvod Tour.

Prvá vážnejšia previerka vrchárov je naplánovaná na 7. etapu z Tomblaine do La Planche des Belles Filles. Po 190 km a dvoch stupákoch 3. kategórie príde výstup do cieľa vo výške 1035 m so sklonom 8,5 až 14 percent. Aj deviaty deň je zameraný viac pre vrchárov, potom už nasleduje druhá časovka na 41,5 km z Arc-et-Senans do Besanconu a po nej prvý voľný deň.

Prvá naozaj horská etapa príde 11. júla a s ňou aj prémia mimo kategórie na Col du Grand Colombier. Nasledujúca bude ešte ťažšia a mala by už prehovoriť do podoby konečného poradia. Pelotón vyštartuje z Albertville a musí sa popasovať s vrchmi La Madeleine (2000 m n. m.), La Croix de Fer (2067, oba mimo kategóriu) a Le Mollard (1638, 2. kategória) kým sa dostane na finálový výstup na La Toussuire (1705, 1. kategória) v Savojských Alpách. V ďalších dvoch dňoch si jazdci trošku oddýchnu a presunú sa na juh do Pyrenejí, kde pred druhým voľným dňom musia zvládnuť ešte jednu horskú etapu.

Kráľovská 16. časť príde na rad 18. júla. Pretekári sa môžu "tešiť" na 197 kilometrov dlhú trasu z Pau do Bagneres-de-Luchon cez najznámejšie pyrenejské kopce Col d'Aubisque, slávny Col du Tourmalet, Col d'Aspin a Col de Peyresourde.

O celkovom víťazom by však mala rozhodnúť až predposledná etapa - individuálna časovka na 53,5 kilometra z Bonneval do Chartres. Záver už tradične patrí exhibičnej jazde na parížske Elyzejské polia.

Na trati bude pre doping chýbať dvojnásobný šampión Alberto Contador, takže na post najväčších favoritov prestížnych pretekov sa posunuli obhajca trofeje Cadel Evans z Austrálie a Bradley Wiggins z Veľkej Británie. Na štarte bude chýbať aj ďalší z adeptov na triumf Andy Schleck, luxemburský jazdec si zlomil kosť v oblasti panvy. 

Jazdec stajne Sky Wiggins (32) má za sebou neuveriteľnú sezónu. Trojnásobný olympijský šampión na velodróme, ktorý v minulosti jazdil Tour ako súčasť prípravy na dráhu, je v životnej forme. Tento rok ako prvý cyklista v histórii triumfoval na pretekoch Paríž-Nice, Tour of Romandie aj Criterium du Dauphine.

"Už ako 12-ročný som sníval, že vyhrám Tour, no nikdy som si nemyslel, že sa to stane skutočnosťou. Na tento moment som čakal veľmi dlho a spravím všetko pre to, aby som triumfoval. Tímová príprava bola výborná a s našou formou máme veľkú šancu uspieť," vyhlásil Wiggins, ktorý sa v náročných kopcoch môže oprieť o pomoc výborných austrálskych vrchárov Chrisa Frooma, Michaela Rogersa, či Richieho Porteho.

Naopak, Cadelovi Evansovi (35) sa v prebiehajúcej sezóne až tak nedarilo, keď s Wigginsom prehral aj na Criterium du Dauphine (tretí celkovo) a s obhajobou titulu to bude mať veľmi ťažké.

"Úvod sezóny mi príliš nevyšiel, nedosiahol som výsledky, čo na mňa vyvíja istý tlak, no na druhej strane je to aj motivácia. Mám okolo seba dobrý tím a telo, ktoré je schopné to zvládnuť," uviedol jazdec stajne BMC Racing.

"Každý sa ma pýta, či dokážem vyhrať druhýkrát. Keď Lance Armstrong vyhral po prvýkrát, pýtali sa ho na to isté. A potom vyhral piatykrát. A pýtali sa znovu, či dokáže vyhrať šesťkrát. A nakoniec to dokázal sedemkrát. To je predsa podstata nášho športu," povedal Evans. Priznal však, že k pretekomk pristupuje trochu inak, ako keď išiel s túžbou konečne získať prvý titul. "Nemôžem povedať, že by som mal menšie ambície, ale sú iné. Predtým, než som prvýkrát vyhral Tour, tak som sa sám seba pýtal, ako to dosiahnuť. Teraz si len hovorím: Len zopakuj to, čo sa ti už podarilo," uviedol Evans.

Sám favorizuje Wigginsa. "U mňa je teraz číslom jeden a hlavným ašpirantom na víťazstvo. Londýn navyše nasleduje hneď krátko po Tour, takže pre neho to je naozaj veľký rok," pripomenul Evans, ktorý sa na olympiáde predstaví aj ako líder austrálskeho tímu.

Favorizovanej dvojici chcú skomplikovať situáciu ďalší pretekári zo širšieho okruhu favoritov na celkový triumf. Rus Denis Menčov má na konte už dva tituly z Vuelty a jeden na Giro d'Italia, je veľmi dobrý vrchár a okrem toho aj silný v časovke, čo môže byť v rozhodujúce. Jeho nevýhodou je však slabší tím Kaťuša. Belgičan Juergen van den Broeck obsadil pred dvoma rokmi výborné štvrté miesto a teraz by ho veľmi rád ešte vylepšil. Bez šance nie sú ani lídri stajne Liquigas-Cannondale Vincenzo Nibali a Ivan Basso. Je však otázne, ako sa podelia o vedúcu pozíciu v tíme a či si budú pomáhať. Na zozname sú aj Španiel Samuel Sanchez, Američan Levi Leipheimer, či Holanďan Robert Gesnik.

Spod Tatier vyrazili na francúzske cesty až traja zástupcovia, pričom Sagan a Martin Velits si na najsledovanejšom cyklistickom podujatí odkrútia premiéru. Každý z nich bude mať na Tour úplne odlišné úlohy. Kým Peter Velits by sa mal pokúšať o čo najlepšie umiestnenie v celkovom poradí, jeho brat Martin skôr o úniky v mierne kopcovitých etapách a Peter Sagan je zase najväčší favorit na hromadné špurty v prvej polovici podujatia.

"Pre mňa bude najmä ten prvý týždeň pretekov, keď sú na programe rovinatejšie etapy. Chcel by som získať aspoň dve víťazstvá a ak sa podarí zelený dres. Sedieť by mi mal hneď prvý úsek v Liege, čo sú zákruty a iba sedem kilometrov. No a pre mňa je ladený aj druhý deň," uviedol jazdec stajne Liquigas, ktorý má v prebiehajúcej sezóne na konte už 12 etapových triumfov a naposledy sa tešil z titulu na majstrovstvách Slovenska. V boji o zelený dres mu budú konkurovať najmä Brit Mark Cavendish či Nemec Andre Greipel.

Peter Velits sa postaví na svoj štvrtý štart. Každý rok sa zlepšuje a vlani obsadil v celkovom poradí veľmi dobré 19. miesto. To by chcel teraz ešte vylepšiť: "Keď to porovnám s vlaňajšom, tak sa cítim lepšie. Najlepší test bolo Okolo Švajčiarska. Minulý rok som sa tam trápil a nebol som spokojný. Navyše som bol v situácii, že som musel tímu dokázať, že na Tour patrím, z čoho bol aj väčší stres. Teraz to bolo lepšie, aj keď výsledkovo to tak vôbec nevyzerá. No pocity boli veľmi dobré. Dobrý signál bola aj časovka," uviedol pretekár stajne Omega Pharma - Quick Step.

Na Tour čaká na pretekárov až 101,4 kilometrov tratí proti chronometru. Vlani to pritom bolo iba 65,5 a v roku 2009 iba 60,9 km. "Horské etapy nerozhodnú o víťazovi, iba vyselektujú favoritov. O žltom drese sa bude rozhodovať práve v časovkách," tvrdí Evans. 

Organizátori zo spoločnosti ASO tentoraz zaradili do itinerára "len" tri etapy s náročným cieľovým stúpaním. Slávne kopce L´Alpe d´Huez, Galibier, Mont Ventoux či Izoard tentoraz chýbajú, ale preteky sa opäť nevyhnú obávanému pyrenejskému Tourmaletu. Novým kopcom bude Mur de Peguere, ktorý má sklon často až 18 %, čo je v histórii Tour rarita.

"V programe je síce menej horských finišov a viac časoviek, ale predpovedať víťaza je veľmi náročné," povedal šéf pretekov Christian Prudhomme.

Program Tour de France 2012:
Sobota 30. júna - prológ: Liége - Liége (6,4 km)
Nedeľa 1. júla - 1. etapa: Liége - Seraing (198 km)
Pondelok 2. júla - 2. etapa: Vise - Tournai (207,5 km)
Utorok 3. júla - 3. etapa: Orchies - Boulogne-sur-Mer (197 km)
Streda 4. júla - 4. etapa: Abbeville - Rouen (214,5 km)
Štvrtok 5. júla - 5. etapa: Rouen - St. Quentin (196,5 km)
Piatok 6. júla - 6. etapa: Epernay - Metz (207,5 km)
Sobota 7. júla - 7. etapa: Tomblaine - La Planche des Belles Filles (199 km)
Nedeľa 8. júla - 8. etapa: Belfort - Porrentruy (157,5 km)
Pondelok 9. júla - 9. etapa: Arc-et-Senans - Besancon (časovka na 41,5 km)
Utorok 10. júla: voľný deň v Macone
Streda 11. júla - 10. etapa: Macon - Bellegarde-sur-Valserine (194,5 km)
Štvrtok 12. júla - 11. etapa: Albertville - La Toussuire/Les Sybelles (148 km)
Piatok 13. júla - 12. etapa: St. Jean de Maurienne - Annonay (226 km)
Sobota 14. júla - 13. etapa: St. Paul Trois Chateaux - Le Cap d'Agde (217 km)
Nedeľa 15. júla - 14. etapa: Limoux - Foix (191 km)
Pondelok 16. júla - 15. etapa: Samatan - Pau (158,5 km)
Utorok 17. júla: voľný deň v Pau
Streda 18. júla - 16. etapa: Pau - Bagneres de Luchon (197 km)
Štvrtok 19. júla - 17. etapa: Bagneres de Luchon - Peyragudes (143,5 km)
Piatok 20. júla - 18. etapa: Blagnac - Brive la Gaillarde (222,5 km)
Sobota 21. júla - 19. etapa: Bonneval - Chartres (časovka na 53,5 km)
Nedeľa 22. júla - 20. etapa: Rambouillet - Paríž/Elyzejské polia (120 km)

Najdôležitejšie momenty Tour de France 2011

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: SITA, TASR, youtube

Súvisiace články

Staršie správy

Videá