Prológ TdF pre Cancellaru, P. Velits 12., Sagan 53.

Fabian CancellaraFabian Cancellara Zdroj: SITA

LIEGE - Švajčiar Fabian Cancellara sa stal víťazom úvodného prológu na 6,4 km v Liége na 99. ročníku cyklistických pretekov Tour de France.

Z tria Slovákov skončil najlepšie Peter Velits, ktorý za Švajčiarom zaostal o 17 sekúnd a obsadil 12. miesto. Peter Sagan po chybe v strednej časti trate, keď v jednej zo zákrut po šmyku takmer spadol, skončil na 53. priečke s odstupom 24 sekúnd, Martinovi Velitsovi patrila 126. pozícia (+36 sekúnd).

"S výsledkom i dosiahnutým časom som spokojný. Samozrejme, ešte krajšie by bolo, ak by som skončil do desiatky. Nemôžem však povedať, že by výkon bol zlý. Vždy sa však dá ísť lepšie. Dokázal som zájsť prakticky rovnaký čas ako najväčší favoriti na celkové poradie. Trať mi celkom sadla, nebola až tak veľmi technická, ako sa očakávalo. Pred prvou etapou človek nedokáže odhadnúť, na čom je. Čakajú nás ešte zaujímavé preteky," povedal Peter Velits.

Cancellara sa stal len druhým cyklistom histórie Tour, ktorý si v úvodný deň podujatia vybojoval po piatykrát žltý dres lídra. Vyrovnal tak rekord Bernarda Hinaulta. Paradoxne, prvý si vybojoval pred ôsmimi rokmi v Liége. Úvodné jazdy proti chronometru vyhral aj v Londýne 2007, Monaku 2009, v Rotterdame 2010 a v sobotu opäť v Liége. V nedeľu sa v etape z Liége do Seaingu (198 km) do žltého dresu lídra Tour de France oblečie 22-krát v kariére.

Krátky, ale technicky náročný prológ absolvoval rýchlostným priemerom 53,2 km/h. Trať dlhú 6,4 km zvládol za 7:13 min. O 7 sekúnd zdolal Bradleyho Wigginsa z tímu Sky. Brit už v úvodnom prológu naznačil svoju veľkú ambíciu vyhrať tohtoročné preteky. Wiggins mal skvelú druhú časť trate. Tretí skončil s rovnakým sedemsekundovým odstupom Sylvain Chavanel z Francúzska. Obhajca prvenstva Cadel Evans stratil na Cancellaru 17 sekúnd rovnako ako Peter Velits.

"Tour som nemohol ani lepšie začať. Po aprílovej zlomenine kľúčnej kosti som mal veľkú motiváciu. Je to skvelé, som šťastný. Sústredil som sa len na svoj výkon. Dnes som sa cítil veľmi dobre. Som špecialista na tieto prológy a dnešok to potvrdil," povedal Cancellara.

Prológ (Liége - Liége, časovka na 6,4 km):
1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan 7:13 min, 2. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky +7 s, 3. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +7, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC +10, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +11, 6. Brett Lancaster (Aus.) Orica GreenEdge +11, 7. Patrick Gretsch (Nem.) Argos - Shimano +12, 8. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +13, 9. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing +13, 10. Andrij Grivko (Ukr.) Astana +13, ... 12. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +17, 53. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +24, 126. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +36.

• Zdroj: SITA, youtube