Nadvláda Španielska, obhajoba titulu po debakli Talianska

Iker Casillas dvíha nad hlavu trofej pre víťaza ME 2012Iker Casillas dvíha nad hlavu trofej pre víťaza ME 2012 Zdroj: SITA

KYJEV - Štrnásty európsky šampionát vo futbale je minulosťou. Vyvrcholenie turnaja sa uskutočnilo na štadióne v ukrajinskom Kyjeve. Predstavili sa v ňom obhajcovia titulu zo Španielska, ktorých chceli zosadiť z trónu reprezentanti Talianska. Napokon sa naplnili papierové prognózy, Španieli deklasovali svojho súpera 4:0 a ako prvý tím v histórii dokázali zopakovať triumf na majstrovstvách Európy. "La Furia Roja" zároveň ako prvá zvíťazila na troch veľkých podujatiach po sebe, keďže má na konte aj titul svetového šampióna z roku 2010.

Tréner Španielov Vicente del Bosque zostal verný svojmu hernému štýlu a jeho tím sa aj v rozhodujúcom súboji predstavil bez typického útočníka. Veľké dôvody na zmeny nemal ani kouč Talianov Cesare Prandelli, dôveru na hrote dostal semifinálový hrdina Mario Balotelli.

Úvodný tlak Španielov vyústil do otváracieho gólu v 14. minúte, kedy Fábregas prenikol po pravom krídle, spätnou prihrávkou našiel Silvu a ten hlavou skóroval. Taliani sa snažili o okamžitú odpoveď, snahu o vyrovnanie naštartoval v 29. minúte individuálnou akciou Cassano. V ďalších minútach sa Taliansko usadilo na polovici súpera, ale k výraznejšej šanci sa nedostalo. Španieli pozorne bránili a vyčkávali na rýchly protiútok. Dočkali sa v 41. minúte, Alba si vymenil loptu so Xavim a únik zakončil obstrelením Buffona.

Veľkú šancu znížiť mal striedajúci Di Natale v 51. minúte, Casillas bol pozorný. Od 62. minúty hrali zverenci Prandelliho iba s deviatimi hráčmi v poli, keď sa tesne po príchode na trávnik zranil Thiago Motta a Taliani už mali vyčerpanú kvótu striedaní. Od toho momentu sa naplno prejavila dominancia úradujúcich majstrov sveta, ktorí smerovali za obhajobou európskeho titulu. Šesť minút pred koncom stretnutia sa do streleckej listiny zapísal po Xaviho kolmici striedajúci Fernando Torres a o ďalšie štyri minúty spečatil výsledok takisto striedajúci Mata.

Španielsko - Taliansko 4:0 (2:0)
Góly: 14. Silva, 41. Alba, 84. Torres, 88. Mata. Rozhodcovia: Proenca - Miranda, Santos (všetci Port.), ŽK: Pique - Barzagli, 64 000 divákov.

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva (59. Pedro), Fábregas (75. Torres), Iniesta (87. Mata)

Taliansko: Buffon - Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (21. Balzaretti) - Pirlo - Marchisio, Montolivo (57. Motta), De Rossi - Balotelli, Cassano (46. Di Natale)

Úradujúci kontinentálni šampióni boli v repríze vzájomného duelu zo základnej C-skupiny (1:1) od začiatku aktívnejším i lepším tímom. Do prvej veľkej šance sa dostal v 10. minúte po Fábregasovom priťuknutí Xavi, ktorý poslal loptu tesne nad brvno Buffonovej brány. O štyri minúty neskôr sa však už Španieli tešili z vedúceho gólu, keď sa Fábregas natlačil až pred bránu a Silva poslal jeho spätnú prihrávku hlavou za bezmocného talianskeho gólmana - 1:0. Taliani sa snažili o čo najrýchlejšiu odpoveď, no Balotelliho pokus bol nepresný a so strelami Cassana si Casillas poradil. Španieli udreli druhýkrát krátko pred prestávkou, keď Xavi ideálne načasoval prihrávku na šprintujúceho ľavého obrancu Albu a ten zoči-voči Buffonovi nezaváhal - 2:0.

Krátko po zmene strán sa Fábregas preštrikoval až pred Buffona, no tiesnený už nedokázal účinne zakončiť. Kontaktný gól mal na kopačke v 51. minúte striedajúci Di Natale, no Casillas jeho prudkú strelu dokázal skrotiť. "La Furia Roja" napriek tomuto momentu držala opraty duelu pevne v rukách, pričom rýchlymi a presnými kombináciami spôsobovala svojmu súperovi veľké problémy. Po hodine hry postihlo striedajúceho Mottu svalové zranenie a keďže taliansky kouč Prandelli už predtým vyčerpal všetky tri možnosti k striedaniu, jeho mužstvo dohrávalo duel iba o desiatich. V pohode hrajúci Španieli nepustili Taliansko ani do náznaku tlaku a naopak striedajúci Torres v 84. minúte svojim tretím gólom na šampionáte zvýšil už na 3:0, pričom sa stal historicky prvým hráčom, ktorý skóroval v dvoch finále ME. Torres sa vzápätí pričinil aj o konečný rezultát 4:0, keď pripravil gólovú pozíciu ďalšiemu hráčovi z lavičky Matovi.

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Uvedomujeme si, že sme dosiahli historický zápis. Máme z toho veľkú radosť. Myslím si, že väčšinu času sme mali zápas pod kontrolou a boli lepším tímom než Taliani. Odohrali sme skvelý turnaj, po ktorom môžeme oslavovať. Španielsko môže byť spokojné a sme hrdí na to, že sme ľudom priniesli radosť."

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Od začiatku bolo vidieť, že súperi sú sviežejší. My sme minuli veľa energie počas uplynulého týždňa. Nepočínali sme si zle, ale fyzicky sme sa naozaj trápili. Celkovo to bol pre nás fantastický turnaj a mojim zverencom chcem k nemu pogratulovať."

Jordi Alba: "Moji spoluhráči písali v posledných rokoch históriu a dnes som k ďalšiemu veľkému úspechu prispel prvýkrát aj ja. Je to moja prvá veľká trofej. Iba ťažko tomu môžem uveriť. Pred finále som rodine a kamarátom povedal, že dám gól a napokon sa mi to splnilo. Fantázia!"

Gianluigi Buffon: "Myslím si, že sme dnes nehrali tak dobre, ako v minulých zápasoch. Španieli boli jednoducho lepší."

Iker Casillas: "Dokázali sme podržať loptu a vytvoriť si dostatok príležitostí, fungovalo nám to aj v defenzíve. Väčšina z nás je vzrastom nižšia, no odviedli sme dobrú prácu. Titul je výsledkom práce celého tímu."

Leonardo Bonucci: "Dostali sme výprask. Prehrať sa dá aj vo finále, ale takto to bolí. Chýbalo nám väčšie nasadenie, akoby sme neboli stopercentne odhodlaní zvíťaziť."

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA, dailymotion