VIDEO Skvelý Sagan vyhral 3. etapu, Velits tretí!

Peter Sagan po triumfe v 3. etape
Peter Sagan po triumfe v 3. etape

BOULOGNE SUR MER - Slovenský cyklista Peter Sagan predviedol druhé víťazné gesto na pretekoch Tour de France, keď sa presadil v 3. etape z Orchies do Boulogne-sur-Mer (197 km). Úspech slovenských farieb zvýraznil 3. miestom Peter Velits. Prvýkrát v histórii skončili dvaja slovenskí cyklisti v najlepšej trojke na slávnych etapových pretekoch.

Žlté tričko lídra 99. ročníka si aj naďalej udržal Švajčiar Fabian Cancellara. Sagan si etapovým víťazstvom upevnil vedenie v súťaži aktivity o zelený dres. Žilinčan sa stal najmladším cyklistom od roku 1934 a Reného Vietta, ktorý v jednom ročníku Tour vyhral dve etapy.

"Posledné kilometre boli veľmi rýchle, udržať sa v popredí bolo naozaj náročné. Záver etapy nebol ľahký, nikam som sa neponáhľal a snažil sa nastúpiť v správnej chvíli. Napokon sa mi to podarilo. Je to niečo skvelé. Obrovská vďaka patrí celému tímu, ktorý počas celého dňa pracoval perfektne. Chcel by som si udržať zelený dres až do Paríža, ale bude to náročné," povedal v prvom televíznom rozhovore Peter Sagan, ktorý v cieľovej rovinke predviedol víťazný tanec.

Peter Sagan vyhral tretiu

"Po mojich víťazstvách v Kalifornii a vo Švajčiarsku som na Tour de France prišiel s nádejou na triumf v niekoľkých etapách. Teraz sa mi to už podarilo a som veľmi šťastný. Dnes som vedel, že šprintéri budú chýbať v samom závere a končilo sa to tak, že Basso a Nibali pracovali na mňa! Bassovi by som čistil topánky, ak by ma o to požiadal, takže naozaj mu ani nedokážem dostatočne vyjadriť vďaku," poznamenal Peter Sagan.

"Peter Sagan je neskutočný. V koncovke som sa snažil o nástup, ale skupina za mnou išla fantasticky. Zdolať Sagana v tomto stúpaní je nemožné," uviedol pre France2 Chavanel.

"Sagan má neuveriteľnú akceleráciu. Chvíľu som bol pri ňom a zrazu bol už niekde inde. V tomto dojazde sme ho nemohli zdolať. Peter je skutočne skvelý cyklista," pochválil v rozhovore pre France slovenského jazdca Fabian Cancellara.

Krátko po štarte unikla päťčlenná skupina, v ktorej opäť nechýbal Dán Michael Morkov. Líder súťaže vrchárov na 99. ročníku útočil zatiaľ v každej z etáp. Už po 8 km mala pätica na pelotón dvojminútový náskok. Okrem Morkova boli v popredí Ukrajinec Andrij Grivko, ktorý bol dlhé kilometre virtuálnym lídrom pretekov, keďže pred utorkom strácal na Cancellaru 38 sekúnd, Francúzi Sebastien Minard a Giovanni Bernaudeau a Španiel Ruben Peréz. Náskok vedúcej skupiny sa ustálil na 5 minút. Dlho sa na trati nič nedialo, na 79. km prišlo v pelotóne k hromadnému pádu, ale všetci jazdci pokračovali. Balík zvýšil aktivitu v Senlecques na 119. km, kde bola rýchlostná prémia. Bojovalo sa o 6. miesto a Mark Cavendish ukázal svoje kvality a znížil v bodovacej súťaži odstup na Petra Sagana, ktorý finišoval ôsmy, o dva body. Na 140. km prišlo k ďalšiemu pádu, po ktorom musel z pretekov ako prvý odstúpiť zranený Bielorus Konstantin Sivcov. Krátko na to mal defekt Peter Sagan, ale rýchlo sa vrátil do pelotónu. Rozhodovalo sa v záverečných 35 km, keď na pelotón čakalo päť horských prémií. Vpredu zostala štvorica jazdcov, ku ktorým sa rýchlo približovala hlavná skupina. Na 166. km prišlo k ďalšiemu pádu, po ktorom pravdepodobne so zlomenou kľúčnou kosťou skončil Španiel José Rojas. Vo zvlnenom teréne sa trhal pelotón na menšie skupiny a aj v popredí zotrvali už len Grivko a Morkov. V predposlednom kopci 7 km pred cieľom sa skončil aj pokus dánsko-ukrajinskej dvojice a pozornosť sa sústredila na záver.

Približne 5100 m pred cieľom nastúpil Francúz Sylvain Chavanel, ktorý bojoval o žltý dres lídra pretekov. Chavanelov pokus sa skončil 500 m pred páskou a začala sa veľká bitka. Skvele ju zrežíroval Peter Sagan, o jeho víťazstve bolo rozhodnuté už 50 metrov pred páskou.

 

Výborne finišoval aj Peter Velits, ktorého klasifikovali na 3. mieste. Medzi Slovákov sa dostal len Nór Edvald Boasson Hagen z tímu Sky. Cancellara skončil štvrtý a v priebežnom celkovom poradí aj naďalej vedie o 7 sekúnd pred dvojicou Bradley Wiggins, Sylvain Chavanel. Všetci traja slovenskí cyklisti sa posunuli vyššie v celkovej klasifikácii po tretej etape: Peter Sagan z 22. na 15. miesto s odstupom 23 sekúnd na lídra Cancellaru, Peter Velits z 93. pozície na 55. priečku (+2:09 min) a Martin Velits zo 174. na súčasné 100. miesto (+7:05 min).

Peter Velits sa vyhol pádom a do posledných metrov si dokázal udržať miesto na čele, ktoré nakoniec premenil na bronzovú priečku. "Etapa bola veľmi nervózna, išlo sa po úzkych cestách a fúkal vietor, preto bolo aj viacero pádov. Som rád, že som si celý čas udržal pozíciu vpredu a v závere som zašpurtoval, čo sa dalo. Zdolať Peťa Sagana a Hagena však nie je jednoduché, takže môžem byť spokojný. Síce to nie je víťazstvo, ale v tejto etape to bolo asi najlepšie, čo sa dalo dosiahnúť," uviedol Peter.

Pelotón teraz čakajú tri rovinaté etapy, takže o Petrovi Velitsovi asi príliš počuť nebude. "Dá sa predpokladať, že do cieľa pôjde zase celý balík a rozdajú si to špurtéri," uviedol pretekár stajne Omega Pharma-Quick Step, ktorý sa premiérovo postavil na pódium v etape Tour

3. etapa (Orchies - Boulogne-sur-Mer, 197 km): 1. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale 4:42:58 h, 2. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky, 3. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep, 4. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan, 5. Michael Albasini (Švaj.) Orica GreenEdge, 6. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing, 7. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale, 8. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel - Euskadi, 9. Bauke Mollema (Hol.) Rabobank, 10. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale všetci +1 s, ... 83. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +2:17 min

Poradie po 3. etape: 1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack-Nissan 14:45:30 h, 2. Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky Procycling +7 s, 3. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-QuickStep +7, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +10, 5. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Sky +11, 6. Denis Meňšov (Rus.) Kaťuša +13, 7. Cadel Evans (Aus.) BMC Racing +17, 8. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Cannondale +18, 9. Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin-Sharp +18, 10. Andreas Klöden (Nem.) RadioShack-Nissan +19,...15. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +23, 55. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +2:09 min, 100. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep +7:05.

Súťaž aktivity: 1. Peter Sagan (SR) 116 bodov, 2. Fabian Cancellara (Švaj.) 74, 3. Mark Cavendish (V. Brit.) 73, ... 10. Peter Velits (SR) 32

 


Zdroj:
TASR, SITA, youtube
Foto:
SITA

DISKUSIA