Technológie iba pre bránkovú čiaru: Jastrabie oko a GoalRef

Jérome ValckeJérome Valcke Zdroj: internet

ZÜRICH - Pravidlová komisia IFAB schválila zavedenie technológií na pomoc futbalovým rozhodcom pri posudzovaní, či lopta prešla bránkovú čiaru. Využité budú prvýkrát oficiálne na majstrovstvách sveta klubov v decembri 2012 v Tokiu. Ak sa osvedčia, budú pomáhať aj budúci rok na Konfederačnom pohári a na majstrovstvách sveta 2014. Rozhodnutie padlo na zasadnutí Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA v Zürichu.

Schválenie od IFAB dostali dva systémy. Videosystém Hawk-Eye (Jastrabie oko), používaný už v tenise či krikete, a systém s čipom v lopte GoalRef. Oba systémy ale budú len poradné, definitívne rozhodnutie je na rozhodcovi. Aj naďalej bude možné v zápasoch využívať päť rozhodcov. 

Hawk-Eye je založený na systéme šiestich kamier, ktoré monitorujú každý pohyb lopty a plochu ihriska. 

GoalRef využíva elektronický senzor v lopte, ktorý bude zachytávať magnetické pole na bránkovej čiare. 

"Tieto firmy dokázali, že ten systém funguje dlhodobo. Ale neznamená, že je to konečné rozhodnutie. Budeme monitorovať vývoj technológií, a pokiaľ sa v budúcnosti nájdu iné fungujúce systémy, môže dôjsť k zmene," povedal generálny sekretár FIFA Jérome Valcke .

"Je ale potrebné upozorniť, že sa bavíme len o technológiách na bránkovej čiare, iných technológií sa naša debata netýka," odmietol Valcke úvahy, že je dnešné rozhodnutie ďalším krokom k tomu, aby sa v budúcnosti používalo video aj pre posudzovaní iných sporných situácií, ako sú ofsajdu, fauly, či hra rukou v pokutovom území.

Na schválenie IFAB čakali aj popredné svetové ligy vrátane anglickej Premier League, ktoré zvažujú, že už od budúcej sezóny budú využívať jeden zo systémov. Náklady na inštaláciu systému na štadión vychádzajú údajne na 250 tisíc dolárov (približne 200 000 eur).

FIFA a jej prezident Sepp Blatter dlho zavedenie videa odmietali, so stále pribúdajúcimi chybnými rozhodnutiami však nakoniec začali testovanie až desiatich rôznych systémov. Prvé testy však ukázali malú spoľahlivosť, preto sa všetko o ďalší rok odložilo. Medzi tým sa do zápasu začalo nasadzovať päť rozhodcov, pričom dvaja z nich mali na starosti bránkový priestor.

Technológia "dostala zelenú" až teraz. Ide o najväčšiu zmenu pravidiel futbalu od roku 1992, kedy bolo brankárom zakázané hrať rukou po prihrávke od spoluhráča.

Komisie IFAB sa skladá z FIFA a anglickej, škótskej, írskej a waleskej asociácie. FIFA má pri hlasovaní štyri hlasy, ostatné asociácie po jednom. K tomu, aby bol návrh schválený je potrebných celkovo šesť hlasov.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: ČTK, ts, youtube

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy