Serena zdolala Radwanskú, v Londýne už s 5. titulom

Serena Williamsová a Agnieszka RadwanskáSerena Williamsová a Agnieszka Radwanská Zdroj: SITA

LONDÝN - Americká tenistka Serena Williamsová sa 5. raz vo svojej kariére stala víťazkou na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne. Vo finále, ktoré po úvodnom sete na necelú polhodinu prerušili pre dážď, si poradila s Poľkou Agnieszkou Radwanskou 6:1, 5:7, 6:2.

Američanka si odnáša 1 115 000 libier, Poľke patrí 575 000 libier. Držiteľka už 14 titulov v singli na úrovni veľkej štvorky, 12 deblových a 2 mixových má v zápasoch na Majors, v ktorých si vybojovala vstupný set, bilanciu 191:4. Celkovo vo dvojhre na podujatiach takého kalibru stojí 218:34.

Serena Williamsová vo finále rovnako ako v semifinále s Azarenkovou a vo štvrťfinále proti obhajkyni titulu Češke Petre Kvitovej ťažila zo skvelého podania. Američanka hrala od začiatku zápasu agresívne, diktovala tempo výmen. Radwaňská, ktorá sa pre problémy s hornými dýchacími cestami nezúčastnila na piatkovej oficiálnej tlačovke, v úvode zápasu nebola vo svojej koži. Mala nízku percentuálnu úspešnosť prvého servisu, jej úderom chýbala potrebná razancia, čo bola voda na mlyn Američanky. Po dvoch brejkoch si Serena Williamsová v prvom sete rýchlo vybudovala náskok 5:0. Radwaňská síce odvrátila hrozbu "kanára", no jej súperka pri vlastnom podaní nezaváhala.

Zápas následne prerušili pre dážď, po 25-minútovej prestávke sa však obe aktérky vrátili na dvorec. Radwaňská získala úvodný gem druhého setu vo svoj prospech, no Serena Williamsová po spŕške es bleskovo vyrovnala na 1:1, v treťom geme po sérii víťazných returnov prelomila podanie Poľky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1. Radwanská však v ďalších minútach striasla zo seba nervozitu, obmedzila počet nevynútených chýb a podarilo sa jej otočiť na 5:4. Za stavu 6:5 využila slabšiu chvíľu Američanky a vynútila si tretí set. V rozhodujúcom dejstve Serenu Williamsovú naštartovala séria štyroch es vo štvrtej hre. Odvtedy už nestratila ani gem, za stavu 5:2 premenila pri vlastnom podaní po víťaznom bekhende hneď prvý mečbal.

Serena Williamsov

Krakovčanka, ktorej zjavne prospela pauza uprostred tretieho vzájomného duelu, by sa v prípade úspechu stala v pondelok 9. júla premiérovo jednotkou svetového rebríčka WTA. Napokon sa posunie "len" na 2. pozíciu a pred Rusku Mariu Šarapovovú sa po mesiaci vráti na vrchol renkingu Bieloruska Viktoria Azarenková. Serena bude na 4. poste.

Rados

"Vždy som chcela to, čo mala moja sestra," so smiechom uviedla Serena Williamsová na slávnostnom ceremoniáli na margo skutočnosti, že rovnako ako Venus teraz vlastní 5 wimbledonských primátov vo dvojhre. K zápasu povedala: "Bolo to fakt náročné. ´Aggie´ zahrala veľmi dobre. To jej aj dôvod, prečo už v takom mladom veku má takú skvelú kariéru. Ani nedokážem slovami opísať to, čo práve teraz cítim. Už som neverila, že ešte niekedy vyhrám Wimbledon. Bola som na nemocničnom lôžku, bojovala som s pľúcnou embóliou, no nevzdávala som sa. Tento titul venujem mojej sestre, mame, otcovi a všetkým blízkym, bez nich by som sa nikdy nedokázala vrátiť späť. Zo srdca vám ďakujem. Nech mi sestra prepáči, že sa po nej opičím."

"Mám skvelé spomienky na rok 2005, keď som tu triumfovala medzi juniorkami. Dnes som mala šancu pridať seniorský titul, ale nebol to môj deň," podotkla Radwanská a dodala: "Myslím si, že celkovo mám za sebou najlepšie dva týždne v živote. Potešil ma už postup do finále."

Agnieszka Radwansk

Poslednou 30-ročnou či staršou víťazkou medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka a grandslamového turnaja celkovo bola od sezóny 1990 Češka Martina Navrátilová.

"Už dlho opakujem, že mentálne som ako dvanásťročná či trinásťročná, takže sa to kompenzuje," na odľahčenie povedala Serena.

Serena Williamsová (USA-6) - Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) 6:1, 5:7, 6:2

1. podanie (úspešnosť v %): 42 zo 75 = 56 % - 72 z 99 = 73 %
využitie 1. podania: 34 zo 42 = 81 % - 44 zo 72 = 61 %
využitie 2. podania: 16 z 33 = 48 % - 10 z 27 = 37 %
esá: 16 - 2
dvojchyby: 4 - 5
víťazné údery: 55 - 13
nevynútené chyby: 35 - 14