Slovenských olympionikov skúšajú v Londýne horúce dni

Členka olympijského reprezentačného tímu slovenská  gymnastka Mária Homolová v olympijskej dedine Členka olympijského reprezentačného tímu slovenská gymnastka Mária Homolová v olympijskej dedine Zdroj: TASR

LONDÝN - Čo iné by sa vo Veľkej Británii malo rozoberať, než počasie? Posledné dni pred odštartovaním športovej slávnosti prekvapili poveternostné podmienky snáď každého. Čakanie na súťažné momenty je nielen pre slovenských olympionikov v týchto dňoch pomerne náročné - namiesto londýnskej hmly, prehánok a blata, ich už tri dni kvária na britské hlavné mesto skutočne netuctové kanikuly. Počasie prekvapilo všetkých a zrejme na diaľku aj architektov olympijskej dediny, ktorí príbytky neuspôsobili úplne na tropické pomery. Zvonku je ale domov športovcov veľmi živý, i keď 24 hodín pred otváracím ceremoniálom zďaleka nenaplnil svoje kapacity.

Londýnska olympijská dedina sa v jednom nelíši od jej predchodcov. Športovcov, tisícky dobrovoľníkov a príležitostne i zástupcov médií víta v dedine pestrofarebná scenéria, reprezentanti väčšiny krajín si dali záležať na výzdobe balkónov i okien, ktoré sú zrkadlom národných symbolov z každého kúta sveta. Neprehliadnuteľná je obrovská kubánska vlajka, siahajúca cez šesť poschodí, ktorá však nie je zrejme najlepším dôvodom na hlásenie sa k národnej hrdosti pre niektorých. Reprezentanti, ktorých izby "pokrýva" totiž sotva niečo uvidia z okna. V prvé dni sa v pozadí ozývajú aj hymny jednotlivých krajín, ktorých zástavy si v medzinárodnej zóne postupne nachádzajú svoje miesto aj oficiálne na olympijských stožiaroch. Na uliciach i pred budovami panuje čulý ruch, športovci sa fotia s piatimi kruhmi, replikou pochodne i v spoločnosti známejších kolegov.

"Slovenské" chodby na ôsmom a deviatom poschodí jednej z budov, zrejme nijak odlišné od ostatných, pôsobia ako kotly, v ktorých sa zhromaždil všetok horúci vzduch. Veľa na nežiaducom stave nezmení ani čerstvý vánok, miestami unikajúci z klimatizovaných výťahov. Keď sa ortuť teplomera v Londýne šplhá k tridsiatim stupňom Celzia, je to v olympijských príbytkoch na nevydržanie. Na izbách je dusno, v nich už klimatizácia chýba. Športovci a výprava si pomáhajú ako môžu, najčastejšie motivujú teplý vzduch k odchodu z izby prirodzenou metódou - cez otváranie okien, avšak nie s veľkými úspechmi. "Na izbách sa v noci nedá spať, lebo je veľmi teplo. Organizátori asi nerátali s tým, že teplota prekoná 20 stupňov, pre Angličanov je toto obrovský 'hic'. Ale vraj od pondelka už má byť zase 15 stupňov, tak to už pôjde lepšie aj so spánkom," preferovala návrat k "anglickej klasike" gymnastka Mária Homolová.

Až tak dramaticky sa na prekvapivé privítanie od počasia nepozerá ostrieľaný olympionik Jozef Gönci: "Spal som dobre, dokonca som si pozrel aj nácvik ohňostroja v noci, práve som sa pred ním zobudil. Na chodbách je naozaj teplo, ale to sa dá vyvetrať. Počasiu sa darí, i keď by nemuseli byť tak vysoké teploty, lebo sme pripravení na niečo iné. Mám za sebou prvý tréning, na strelnici to dá zabrať, pod kombinézou sa potíme. Dúfam, že teploty pôjdu dole."

Olympijská kantína je jednou obrovskou halou s neustále von a dnu sa hýbajúcou masou ľudí. Rozmery aj potrebuje, z ohlásených viac než 10.000 športovcov síce toľko isto v žiadny deň nepohostí, ale v nabité hodiny sa tu v jednom momente stravujú i tak tisíce. Jedlá sú zoradené pri stanovištiach "tematický", londýnsky repertoár pohostenia je široký - od ázijskej stravy až po stredomorské "plávajúce plody", od rýchleho občerstvenia až po klasickú anglickú zeleninu na x-spôsobov.

"Strava je úžasná, môžete si vybrať, čo len chcete," očaril Homolovú pestrý výber. Navyše jedáleň je aj prvotným uzlom stretávania sa športovcov zo všetkých končín, mnohí z nich sa z medzinárodnými megahviezdami fotia, alebo len prehodia zopár slov.

Jediný slovenský plavec na OH Tomáš Klobučník je len niekoľko desiatok hodín v medzinárodnej obci, ale stihol sa už osobne mihnúť na stredajšej večeri okolo Novaka Djokoviča. Ale: "Bol som príliš hladný, aby som sa s ním odfotil. Bola to prvá strava, ktorú som prijal v Británii. Snáď sa možnosť ešte zopakuje," priznal plavec s prezývkou "Kolož". Klobučník je zatiaľ bez izbového parťáka, obyvateľom olympijskej dediny je však iba chvíľu na to, aby od samoty smútil. "Som tu zatiaľ sám, je to bez problémov, neviem, koho dostanem na izbu. Keď sa tak pozriem na tú skriňu a príde športovec, ktorý toho potrebuje viac, budeme sa musieť potlačiť," oznámil prvé dojmy olympijský debutant. Horúčavou sa ale príliš nezaoberal, ako jeden z mála slovenských športovcov bol "načapaný" aj počas popoludňajšieho úpeku vo svojej izbe.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy