Bedmintonový škandál: Oba tímy chceli prehrať zápas

Rozhodca napomína oba tímyRozhodca napomína oba tímy Zdroj: SITA

LONDÝN - V bedmintonovom turnaji na olympijských hrách došlo ku škandálu, ktorý môže mať disciplinárnu dohru. V zápase ženskej štvorhry medzi čínskym a kórejským párom sa podľa agentúry SID snažili obe dvojice prehrať, aby mali lepšiu východiskovú pozíciu pre vyraďovacie boje.

V záverečnom zápase základnej skupiny hrala najvyššie nasadená čínska dvojica Wang Siao-li, Jü Jang proti Korejčankám Čung Kjong-un, Kim Ha-na. Všetky účastníčky vedeli, že sa v prípade víťazstva dostanú do polovice pavúka k inému čínskemu páru Tian Qing, Čao Jün-lej, čo nechceli.

Ani jeden tím sa preto nesnažil vyhrať, favorizované Číňanky napríklad len v prvom sete poslali deväťkrát košík do siete alebo mimo. Potom, čo rozhodca oba páry napomenul, začali brať zápas vážnejšie Kórejčanky a vyhrali 21:11 a 21:14.

Rozhodca napomína oba tímy

"Keby išlo o vyraďovacie zápasy, hrali by sme naplno. Hralo sa ale v skupine a tak sme sa rozhodli šetriť sily,"  vysvetlila Jü Jang.  "Na výsledku už nezáležalo. Mali sme istý postup z prvého alebo druhého miesta a najdôležitejšie zápasy prídu v play off,"  dodala.

Až osem badmintonistek napokon čelí obvineniam, že vo štvorhre úmyselne vypustili zápas. Hráčkam hrozia nešpecifikované tresty za "poškodenie mena športu a nevyvinutie maximálneho úsilia pre víťazstvo".

Podobná situácia sa opakovala v nasledujúcom zápase skupiny C medzi Kórejčankami Ha Čung-un, Kim Min-čung a Melian Jauhariovou a Greysiou Poliiovou z Indonézie. Oba páry boli pri zápase, ktorý skončil víťazstvom Kórejčaniek 18:21, 21:14 a 21:12, niekoľkokrát varované rozhodcom aj hlavným rozhodca olympijského turnaja Torstenom Bergom, aby nestrácali body úmyselne.

"Keby Číňanky hrali naplno, nič by sa nestalo. Takto sme urobili to isté, pretože sme nechceli hrať proti Korejkám. Nikto nechce naraziť na silného súpera," vyhlásil kórejský tréner Song Han-kuk, ktorý proti vystúpenia čínskej dvojice Wang Siao-li, Jü Jang podal protest. "Nemalo to nič spoločné s olympijským duchom. Ako mohol hrať prvý pár sveta tak zle a robiť také chyby?" uviedol.

Podľa trénera austrálskej reprezentácie Lasseho Bungaarda je však na vine systém olympijského turnaja, ktorý sa hrá po prvý raz od premiéry na hrách v roku 1992 v skupinách.

"Úplne chápem, prečo to urobili," vyhlásil. "Hráči by sa v prvom rade nemali do takej situácie vôbec dostať. Systém, v ktorom vám môže k medaile pomôcť aj prehra, je jednoducho zlý," dodal.

"Všetky by som ich diskvalifikoval, za to, čo tu predvádzali,"  rozčuľoval sa športový riaditeľ Nemeckého bedmintonového zväzu Martin Kranitz.

Komisia Medzinárodnej bedmintonové federácie už oznámila, že sa bude záležitosťou zaoberať.

Medzinárodný olympijský výbor sa prípadom zaoberať nebude a prípadné sankcie ponechal na posúdenie badmintonovej federácii. "Máme v tamojších funkcionárov plnú dôveru. Majú dosť skúseností na to, aby si s týmto prípadom poradili," vyhlásil hovorca MOV Mark Adams.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy