Phelps najúspešnejším olympionikom histórie: Úžasná kariéra

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA

LONDÝN - Americký plavec Michael Phelps (27) je najúspešnejším olympionikom histórie. Pätnáste zlato a celkovo devätnásu medailu získal v Londýne ako finišman štafety USA na 4x200 metrov voľný spôsob. Prekonal tak sovietsku gymnastku Larisa Latyninovú, ktorá v rokoch 1956 až 1964 nazbierala osemnásť olympijských medailí, z toho polovicu zlatých.

Jej bilanciu Phelps najprv vyrovnal striebrom na 200 metrov motýlik. Obhajca prvenstva pritom vo finále dlho viedol, ale nakoniec o päť stotín sekundy prehral s Juhoafričanom Chadom Le Closom (20). Na individuálne londýnske zlato tak Phelps musí čakať ďalej, bude mať ešte dva pokusy - na 100 metrov motýlik a polohovej dvojstovke.

"Bola to úžasná kariéra. Ale ešte ma pár pretekov čaká," uviedol Phelps, ktorý po hrách s plávaním skončí. Celkovo by mal v Londýne bojovať ešte o tri medaily.

Vo finále motýlkarskej dvestovky, ktorú pred Pekingom vyhral aj v Aténach, viedol Phelps na všetkých troch medzičasoch, ale v záverečnej päťdesiatke nedokázal čeliť Le Closovmu zrýchleniu. Rozhodol až posledný záber, do ktorého sa mohutne finišující Juhoafričan trafil presne, zatiaľ čo Phelps sa snažil využiť nabranú rýchlosť a k cieľovej stene dosplývať. Z osemnástej olympijskej medaily tak slávny Američan najprv žiadnu radosť nemal. Keď videl, že je druhý, so znechutenou grimasou odhodil čiapku a ľahko sa pousmial až na stupňoch víťazov pri slávnostnom ceremoniáli.

"Prial som si lepší výsledok. Bola to moja posledná dvestovka, takže by som ju rád vyhral," poznamenal Phelps.

Le Clos so zlatou medailou na krku juhoafrickú hymnu preplakal a výhru nad Phelpsom označil za splnenie svojho detského sna. "Vždy som chcel aspoň plávať s Phelpsom vo finále, a teraz som ho v ňom dokonca porazil! Bol a je to môj hrdina, dodnes ho zbožňujem. Nemôžem uveriť, že som nad ním naozaj zvíťazil. Nikto nemôže pochopiť, čo to pre mňa znamená ," vyhlásil dojatý Le Clos.

Chad Le Clos

Phelps sa tak nestal prvým mužom v histórii, ktorý by na OH vyhral niektorú plaveckú disciplínu trikrát za sebou. Šancu na to mal už v polohovej štvorstovke, ale v nej dohmatol až na štvrtom mieste.

V štafete na 4x200 metrov voľný spôsob však Ryan Lochte, Conor Dwyer a Ricky Berens pripravili Phelpsovi takmer štvorsekundový náskok a americký finišman si bez problémov doplával pre prvé londýnske zlato. V Aténach 2004 Phelps triumfoval šesťkrát, v Pekingu pred štyrmi rokmi získal rekordných osem zlatých. V Londýne zatiaľ vybojoval zlato a dve striebra, druhý bol aj v krauliarskej štafete na 4x100 metrov.

"Poďakoval som chalanom, že mi k tomu pomohli. Povedal som im, že potrebujem veľký náskok pred posledným úsekom a oni mi ho dali. Potom už som to len musel udržať. Chlapci mi umožnili tento skvelý moment," dodal Phelps.