Wiggins potvrdil dominanciu aj v olympijskej časovke

Bradley WigginsBradley Wiggins Zdroj: SITA

LONDÝN - Brit Bradley Wiggins (32) dosiahol po triumfe na Tour de France 2012 ďalší veľký úspech. Na olympijských hrách v Londýne sa stal víťazom cyklistickej časovky na 44 km.

V jazde proti chronometru mal čas 50:39,54 min a presadil sa s náskokom 42 sekúnd pred Nemcom Tonym Martinom. Bronz si vybojoval ďalší Brit a jeho pomocník na ceste za úspechom na Tour Christopher Froome.

Wiggins zvládol trať rýchlostným priemerom 52,113 km/h. Súčasne sa stal prvým Britom, ktorý získal sedem medailí na olympiáde. Predchádzajúcich šesť cenných kovov nazbieral v dráhovej cyklistike (2000 bronz v stíhacích pretekoch družstiev, 2004 zlato v stíhačke jednotlivcov, striebro v stíhačke družstiev a bronz v madisone a 2008 zlato v stíhačke jednotlivcov i družstiev). O jednu medailu predstihol Steva Redgravea, ktorý si vo veslovaní vybojoval päť zlatých a jednu bronzovú. Rodák z belgického Gentu je jediným cyklistom v histórii, ktorý získal zlaté medaily na OH na ceste i na dráhe a zároveň vyhral Tour de France.

Obhajca titulu a časovkársky špecialita Fabian Cancellara zo Švajčiarska obsadil siedmu priečku, keď mal problémy so zranením z pretekov z hromadným štartom.

Wiggins viedol od úvodného medzičasu a postupne zvyšoval svoj náskok na Martina. Po 18,4 km to bolo 11 sekúnd, o ďalších 11 km ďalej pridal 11 sekúnd navyše.

"Ani to nemohlo byť lepšie. Na pódium ma prepadla melanchólia, toto sa totiž už nedá prekonať. Určite sa dnes trošku opijem. Myslím, že si to zaslúžim," povedal Wiggins.

"Nedokážem opísať slovami, čo prežívam. Vyhral som olympijské zlato vo svojom vlastnom meste. Keď som triumfoval na dráhe, povzbudzovali ma a fandili mi tri či štyri tisícky divákov. Tu, v uliciach Londýna bola podpora niekoľkonásobne väčšia a bolo to neuveriteľné. Od rána som počúval, že môžem prekonať britský rekord v počte medailí. Nie je dôležité, že máte sedem kovov, ak ich nemáte v správnej farbe. Moje číslo je preto štyri. Chcem ho zvýšiť v Riu de Janeiro," povedal Wiggins.

"Neviem, či dnes mohol niekto konkurovať Wigginsovi. Tento rok je jeho športová forma neuveriteľná. Je najlepším britským cyklistom všetkých čias," uviedol v reakcii pre BBC Chris Boardman, ktorý vyhral cyklistické zlato v roku 1992 v Barcelone.

"Tento rok sa jednoducho Bradley nedal zdolať. Pre mňa je striebro ako zlato. Som šťastný, že som tu, a že som zdravý," uviedol Martin.

Smola znemožnila prehovoriť do poradia na prvých priečkach Španielovi Luisovi Leonovi Sanchezovi. Jedného z ašpirantov na medailu a tretieho muža časovky Tour de France zabrzdil technický problém s reťazou. Víťaz hromadných pretekov Alexander Vinokurov z Kazachstanu došiel na 23. mieste.

Časovka: 1. Bradley Wiggins (V.Brit.) 50:39,54 min, 2. Tony Martin (Nem.) 51:21,54, 3. Christopher Froome (V.Brit.) 51:47,87, 4. Taylor Phinney (USA) 52:38,07, 5. Marco Pinotti (Tal.) 52:49,28, 6. Michael Rogers (Austr.) 52:51,39, 7. Fabian Cancellara (Švaj.) 52:53,71, 8. Bert Grabsch (Nem.) 53:18,04