Briti pobrali medaily v triatlone, Varga na 22. mieste

Richard VargaRichard Varga Zdroj: SITA

LONDÝN - Britský triatlonista Alistair Brownlee získal na OH 2012 v Londýne najcennejší kov výsledným časom 1:46:25 h pred Španielom Javierom Gomezom, ktorý za ním zaostal o 11 sekúnd. Bronz si v londýnskom Hyde Parku vybojoval jeho mladší brat Jonathan (1:46:56) a pre Britániu to znamenalo medailové double.

V pretekoch sa predstavil aj slovenský reprezentant Richard Varga, ktorý postupne zvládol 1500 metrov vo vode, 40 km na bicykli a 10-kilometrový beh vo výslednom čase 1:49:25 h a pri svojej olympijskej premiére tak zaknihoval solídne 22. miesto.

Po plaveckej časti figuroval na prvom mieste v čase 16:56 min. Do cyklistickej časti však vybiehal so sekundovou stratou na Španiela Javiera Gomeza, no držal sa v nej vo vedúcej 22-člennej skupine aj vďaka taktike, ktorú si naplánoval s domácimi triatlonistami Alistairom a Jonathanom Brownleeovcami. Napokon ju zvládol a na záverečnú bežeckú trať sa vydal zo štrnástej pozície (1:17:22). Dlho sa v nej držal na 18. pozícii, na malý moment bol i priečku vyššie, no napokon v záverečných metroch pred cieľom neudržal miesto v prvej dvadsiatke.

Varga ešte v marci 2012 utrpel únavovú zlomeninu členka, no napriek tomu si dokázal v máji, na posledných pretekoch MS v Madride, definitívne zabezpečiť miestenku na londýnsku olympiádu. Dvadsaťtriročný člen tímu J&T Sportteam Bratislava absolvoval záverečnú prípravu spoločne so spomínanými britskými súrodeneckými hviezdami triatlonu Brownleeovcami v St. Moritzi.

Bratislavský rodák bol po Pavlovi Šimkovi iba druhým slovenským pretekárom, štartujúcim pod piatimi olympijskými kruhmi. Ten si ako vôbec prvý Slovák odbil premiéru v Pekingu 2008, ale svoje preteky nedokončil po tom, čo v plaveckej časti dostal kopanec do hlavy a otraseného ho z vody museli vytiahnuť.

"Bolo vidno, že akú prácu v tréningu som za posledný rok absolvoval. Mohol som byť vpredu a tvrdiť muziku s najlepšími. Na behu sa musím zlepšiť, na začiatku som sa nechytil dobre, ale skončil som okolo 20. miesta, s čím som spokojný. Bojoval som o každé jedno miesto v poradí. Vnímal som aj ľudí zo Slovenska popri trati, som rád, že sem prišlo toľko ľudí," povedal po pretekoch slovenský triatlonista.

"Som rád, že je to za mnou. Bola to dlhá cesta, každý deň tvrdý tréning. Som spokojný s umiestnením pri prvom olympijskom štarte. Do Londýna som sa ledva dostal, v pretekoch som predbehol veľa kvalitných triatlonistov. Je to pre mňa dobrý výsledok. Dúfal som v umiestnenie do 20. priečky, ale v triatlone sa v tomto smere nedá veľmi kalkulovať. Ak urobím všetko najlepšie, som v dobrej forme, potom som spokojný," povedal Richard Varga.

"Po prvú bóju som si plával za svoje, aby som sa dostal dopredu. Potom som pozeral aj za seba, či sa pole trhá. Brownleeovci sa mali za mňa zaháknuť, čo sa podarilo a ťahali sme spolu," uviedol Varga. Britským triatlonistom pomáhal aj v cyklistickej časti. Vpredu bola najskôr päťčlenná skupina, ktorá sa neskôr rozrástla na 22 mien. "Chceli sme, aby vpredu bola malá skupina, ale 5 ľudí v nej bolo málo. Lepšie by bolo, keby tam boli ešte ďalší piati. Na rovine sme ťahali, čo to dalo, ale za nami bol väčší balík. Ak by bola iná trať, mierne kopcovitejšia s väčším počtom zákrut, potom by to bolo pre nás lepšie. Takticky sme to zvládli dobre. Straty energie sme minimalizovali striedaniami, čo sme mali natrénované. Ak sa išlo tempo, oddychoval som v skupine, ak sa spomalilo, išiel som dopredu a opäť sa snažil zrýchliť. Chceli sme ísť z tvrdého tempa na bežecký úsek," popisoval taktiku Slovák.

Záverečný beh už každý išiel za svoje. Pred jeho začiatkom bol Varga vo vedúcej skupine, postupne však na najlepších strácal. V cieli zaostal za Alistairom Browleem o rovné 3 minúty. Vo finiši bojoval o 19. miesto spoločne so Španielom Mariom Molom, Hirokacu Tajamom z Japonska a Dmitrijom Poľanským z Ruska, v šprinte ich však nepredstihol. "Bežecky som dosiahol asi najlepší svoj čas. Rus patrí do najlepšej svetovej trojky, súperi dokážu vyhrávať popredné triatlony. V behu som už išiel za seba. Postupne som sa snažil stupňovať tempo. Urobil som jednu chybu a zle som si obul tenisky. Po šiestich km som musel zastaviť a upraviť si to. Stratil som pár sekúnd, možno ma stáli dvadsiatku," doplnil Varga a potom spokojne skonštatoval: "Tréning s Brownleeovcami mi dal veľa, bol pre mňa výrazným výkonnostným skokom. Vďaka nemu som si mohol v Londýne užívať chvíle v popredí pretekov a bojovať s najlepšími. Som spokojný ja i Brownleeovci."

V Hyde Parku bola skvelá atmosféra. Pretekárov povzbudzovalo vyše 200-tisíc divákov. "Bolo to naozaj neuveriteľné. Všetci povzbudzovali, bolo to skvelé. Navyše som tu mal svojich fanúšikov, ktorým ďakujem za podporu. Cítil som sa ako doma. Niečo podobné sa dá zažiť asi len v Hamburgu, kde sa chodí na preteky majstrovstiev sveta pozerať pol milióna ľudí," doplnil Richard Varga.

Triatlon: 1. Alistair Brownlee (Brit.) 1:46:25 hod., 2. Javier Gomez (Šp.) 1:46:36, 3. Jonathan Brownlee (Brit.) 1:46:56, 4. David Hauss (Fr.) 1:47:14, 5. Laurent Vidal (Fr.) 1:47:21, 6. Jan Frodeno (Nem.) 1:47:26, 7. Aleksander Brjuchankov (Rus.) 1:47:35, 8. Sven Riederer (Švaj.) 1:47:46... 22. Richard VARGA (SR) 1:49:25

Richard Varga s číslom 18

Richard Varga

Richard Varga

Richard Varga

Richard Varga

Richard Varga

Richard Varga

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy