Bolt zlatý aj na 200 m, totálna dominancia Jamajky

Usain Bolt
Usain Bolt

LONDÝN - Jamajský šprintér Usain Bolt získal na OH v Londýne zlatú medailu v behu na 200 metrov. Štyri dni po svojom olympijskom triumfe na stovke zabehol čas 19,32 sekundy.

Totálnu prevahu Jamajčanov podčiarkli ďalšie dve medailové pozície - na striebornej priečke skončil opäť Yohan Blake (19,44) a bronz bral Warren Weir (19,84). Naposledy stáli v tejto disciplíne na stupňoch víťazov bežci z jednej krajiny v roku 2004 - Američania.

Bolt výborne odštartoval a zo zákruty vybiehal jasne prvý. V závere si už iba kontroloval svoju pozíciu a mierne vypúšťal. Po dobehu sa začala na ploche veľká jamajská party, Bolt absolvoval čestné kolo v spoločnosti svojich krajanov. Divákom predviedol svoje typické gestá, jednému z fotografov zobral fotoaparát a snímal gestá Blaka.

Usain Bolt

V cieli pobozkal londýnsku atletickú dráhu a potom rozdával úsmevy na všetky strany: "Nechal som tu celé moje srdce. Toto je to, čo som chcel dosiahnuť a podarilo sa! Som na to patrične hrdý."

Legendárny Američan Carl Lewis je okrem Bolta jediným atlétom, ktorý vyhral olympijskú stovku dvakrát za sebou v rokoch 1984 a 1988 a len štyri stotiny sekundy ho delili v roku 1988 od double aj na dvojnásobnej trati.

"Tento chlapík je momentálne na úplne inej planéte," konštatoval v cieli štvrtý Wallace Spearmon z USA o Boltovi.

Momentálne najrýchlejšieho muža sveta ale ešte nechce medzi úplne legendy zaradiť šéf MOV Jacques Rogge. Podľa neho musí svoje kvality ukázať ešte aspoň na dvoch olympiádach, a tak ako Carl Lewis zbierať medaily na štyroch OH po sebe : "Boltovu kariéru môžeme hodnotiť na jej konci. Nechajme ho suťažiť na troch, štyroch hrách a potom môže byť legenda. Teraz je iba ikonou."

Štvrtkový finálový čas je štvrtým najlepším v histórii na 200 m. Bolt bežal pred štyrmi rokmi v Pekingu za 19,30 s a pred tromi rokmi vo finále MS v Berlíne za 19,19 s, čo je stále platný svetový rekord. Druhý najlepší čas histórie drží Blake, ktorý vlani v septembri v Bruseli finišoval za 19,26 s. Bolt vo štvrtok dosiahol rovnaký výkon ako bol niekdajší svetový rekord Michaela Johnsona z finále olympijských hier 1996 v Atlante.

"Dosiahol som to, čo som chcel. Celú sezónu som sa na tieto preteky pripravoval. Som teraz legenda, som najväčší žijúci atlét. Som v rovnakej kategórii ako Michael Johnson. Keď som vyrastal, sledoval som ho, ako prekonáva svetové rekordy. Je to skvelý športovec. Dvojstovka bola napokon ťažšia, ako som očakával. Pri výbehu zo zákruty som cítil veľký tlak súperov a musel som sa sústrediť až do konca. Teraz ma čaká štafeta, chcem sa v nej zabaviť a dosiahnuť najlepší výsledok. Je úžasné, čo sme dokázali s krajanmi Blakom a Weirom. Jamajka je najlepšia šprintérska krajina na svete. Svetu som ukázal, že som najlepší. Teraz si to chcem vychutnať. Toto sú moje chvíle, nikdy na nich nezabudnem. Dráha sedem bola pre mňa v posledných dňoch veľmi dobrá. Viem, že teraz sa od šťastia zblázni aj môj tréner," povedal v mixzóne Usain Bolt.

"Tieto chvíle sú špeciálne pre celú Jamajku. Usainovi musím len zablahoželať. Je neuveriteľný," ocenil víťaza jeho priateľ a tréningový partner Yohan Blake.

200 m: 1. Usain Bolt (Jam.) 19,32 s, 2. Yohan Blake (Jam.) 19,44, 3. Warren Weir (Jam.) 19,84, 4. Wallace Spearmon (USA) 19,90, 5. Churandy Martina (Hol.) 20,00, 6. Christophe Lemaitre (Fr.) 20,19, 7. Alex Quinonez (Ekv.) 20,57, 8. Anaso Jobodwana (JAR) 20,69

Jamajsk


Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA