Španieli otočili duel s Ruskom, čaká ich finále s USA

Luis Scola a LeBron JamesLuis Scola a LeBron James Zdroj: SITA

LONDÝN - Basketbalisti Španielska sa druhýkrát za sebou prebojovali do finále olympijských hier. Po Pekingu, kde získali striebro, sa im to podarilo aj v Londýne, keď v semifinále porazili Rusko 67:59. Diváci sa môžu tešiť na reprízu finále poslednej olympiády, keďže Američania potvrdili úlohu jasného favorita proti Argentíne.

K výhre ich doviedla výborná druhá polovica, ktorú vyhrali o 19 bodov.  Španieli s Ruskom prehrali v základnej skupine (74:77) a tiež v semifinále to dlho vyzeralo na úspech zbornej. Už v druhej štvrtine to bolo o 13 bodov a zdalo sa, že Španieli nemajú svoj ​​deň. Ešte v 25. minúte prehrávali o deväť bodov, lenže potom zavelil Rudy Fernandez a Pau Gasol a náskok Rusov sa začal rýchlo rozplývať. Do záverečnej štvrtiny sa išlo za vyrovnaného stavu 46:46. Posledná časť už patrila jasne Španielsku, ktoré aj zásluhou dvoch trojok Josého Calderóna predviedlo sériu 14:1 a získalo desaťbodové vedenie, ktoré už nepustilo.

"Prvý polčas nám nevyšiel, bolo to akoby sa obruč pri našich strelách stále zmenšovala. Potrebovali sme sa viac uvoľniť a dať pár košov, aby sme sa rozbehli," povedal po zápase Pau Gasol z Los Angeles Lakers.

"Myslím si, že sme odohrali jeden z našich najlepších prvých polčasov vôbec," vyhlásil kouč Rusov David Blatt. "Mali sme iba tri straty, správne rozhodnutia a pekné akcie. V druhej časti sme od toho upustili, ale zásluhu má na tom aj kvalita súpera."

Rusi naďalej čakajú na svoju ďalšiu basketbalovú medailu, naposledy cenný kov získali v roku 1988.

Hlavná španielska hviezda Pau Gasol k výhre prispel 16 bodmi a 12 doskokmi. Ruská opora Andrej Kirilenko dal 10 bodov, v záverečnej štvrtine však zlyhal pri streľbe trestných hodov, keď dal len päť z desiatich. Celkovo mal úspešnosť streľby veľmi nízku (dva koše z 13 pokusov).

Basketbalisti Spojených štátov amerických zdolali výber Argentíny 109:83 a postúpili do finále turnaja, kde vyzvú v boji o zlaté medaily. Obhajcovia zlata spred štyroch rokov z OH v Pekingu Američania si rovnako ako Španieli "zopakujú" finálovú účasť. Zverenci trénera Michaela Krzyzewského počas celého priebehu semifinálového zápasu dominovali a postupne zvyšovali svoj náskok.

Finále je na programe v nedeľu 12. auguste o 16.00 SELČ.

Španielsko - Rusko 67:59 (9:12, 11:19, 26:15, 21:13)
Najviac bodov: P. Gasol 16, Calderón 14, Fernández 11 - Kaun 14, Ponkrašov a Kirilenko po 10

Argentína - USA 83:109 (19:24, 21:23, 17:27, 26:35)
Najviac bodov: M. Ginobili 18, Scola a Delfino po 15 - K. Durant 19, LeBron James a C. Anthony po 18

• Zdroj: SITA, TASR, ČTK