SOV hodnotil: Dojem kazí absencia zlata, ale nesklamali sme

Člen výkonného výboru SOV Zdenko Kríž, generálny sekretár SOV Jozef Liba, prezident SOV František Chmelár, vedúci výpravy Ľubor Halanda a atašé slovenskej výpravy Ján TelenskýČlen výkonného výboru SOV Zdenko Kríž, generálny sekretár SOV Jozef Liba, prezident SOV František Chmelár, vedúci výpravy Ľubor Halanda a atašé slovenskej výpravy Ján Telenský Zdroj: SITA

LONDÝN - Slovensko prvýkrát na letných olympijských hrách v ére samostatnosti nezískalo zlatú medailu. Slováci vybojovali v Londýne štyri cenné kovy, ale na najvyšší nedosiahli. Oslavovalo sa striebro Zuzany Štefečekovej a bronzy Danky Bartekovej, Petra a Pavla Hochschornerovcov a Michala Martikána. Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár prvýkrát hodnotil účinkovanie výpravy v Slovenskom dome v Londýne.

"Sme bez zlata, čoho výsledkom je obraz menšej úspešnosti celej výpravy. Až na malé výnimky sa naši športovci snažili podať maximálne výkony na úrovni svojich súčasných možností. Viniť niekoho z odfláknutia by bolo veľmi neobjektívne. Chcem sa zastať športovcov. Ak nie sme spokojní s ich výkonmi, len veľmi ťažko je viniť z neuspokojivých výsledkov iba ich. Ale nadšení teda nie sme,“ uviedol František Chmelár.

Slováci sa k zlatu niekoľkokrát približovali. Doterajšie zlaté medaily v letnej verzii získavali len vodní slalomári. Tentoraz tento zo slovenského pohľadu najúspešnejší olympijský šport odchádzal z Londýna „iba“ s dvoma bronzami.

"Zlato je v súčasnom športe veľmi vysoko, dosiahnuť titul olympijského šampióna je stále ťažšie a ťažšie. Konkurencia sa rozširuje, je silnejšia. Musí nastať súhra všetkých pozitívnych okolností, aby talent dosiahol na najvyššiu métu,“ priznal František Chmelár a pokračoval: "Vo vodnom slalome sme mali doteraz vďaka čunovskému kanálu veľkú výhodu. Od olympijských hier v Sydney sa postavilo asi 50 moderných a náročných vodných umelých kanálov. To dalo možnosť mnohým ďalším krajinám sa dôkladne pripraviť na olympijské súťaže. Ani vo vodnom slalome už nie je jednoduché víťaziť. Nechcem však tým povedať, že nemáme na to, aby sme v budúcnosti zvíťazili. Musí však okrem talentu nastať aj zhoda mnohých ďalších okolností.“

František Chmelár počas záverečnej

Štyri medaily, veľa, alebo málo, dôležitý je uhol pohľadu. František Chmelár si zvolil porovnávaciu metódu: "Hovoril som aj so šéfmi iných výprav, s Belgičanmi, Rakúšanmi, Turkami a ďalšími a z hľadiska efektivity sú na tom horšie, aj Austrália s velikánskou výpravou sa nad svojou skromnejšou bilanciou zamýšľa."

Výsledky Slovákov na OH sú reálnym obrazom diania v športe v krajine pod Tatrami. Ten je od roku 1989 finančne podvyživený. Slovensko neustále zaostáva v podmienkach v porovnaní s vyspelým svetom. Stále sa iba hovorí o koncepcii športu, ale chýba výraznejšia podpora zo strany štátu či sponzorov. V budúcnosti sa situácia musí zmeniť. Ak chcú byť slovenskí reprezentanti úspešní na olympijských hrách, musia mať oveľa lepšie podmienky, materiálne zabezpečenie i podporu.

"V slovenskom športe sa musí niečo zmeniť, aby sme znova chytili druhý dych a opäť pripravili úspešných športovcov na ďalšie olympiády a súťaže. Znova musíme obrátiť pozornosť na tých, ktorí majú nielen talent, ale najmä chuť ťažko pracovať. Za svetom zaostávame v mnohých oblastiach, musíme sa s tým popasovať,“ uviedol František Chmelár.

Záverečn

Na výlete niektorí slovenskí športovci v Londýne vraj neboli. "Nemám dôvod súhlasiť s takýmto názorom, naopak, každý z našich športovcov sa snažil podať čo najlepší výkon. Niekomu sa to nepodarilo, príčiny môžeme hľadať, ale tvrdiť niečo o výletníkoch by bolo veľmi zavádzajúce," skonštatoval Chmelár na margo zákulisných informácií, že viacero športovcov si Londýn užívalo aj z inej, ako športovej stránky. 

"Celkovo sme neoslnili, nie je to veľká sláva. Určite sme však ani nesklamali. Výkony slovenských športovcov sú odrazom podmienok, ktoré naša spoločnosť vytvára pre nich za posledných dvadsaťtri rokov. Ak sa to nezlepší, ťažko očakávať lepšie výkony. Chýba nám materiálna základňa, metodika, nedržíme krok so svetom,“ obzrel za účinkovaním Slovákov vedúci slovenskej výpravy Ľubor Halanda.

Podľa neho sa opäť potvrdilo, že športovcom musia pomáhať skúsené realizačné tímy. Bez ich podpory je v súčasnom športe k úspechom veľmi ďaleko.

"Športovcov musíme zabezpečovať najkvalitnejšími kádrami. Potvrdilo sa to napríklad u Lucie Klocovej v behu na 1500 m. Ak by tu nebol skúsený tréner Bezdíček, ktorý rýchlo zareagoval a podal protest, možno by nebola ani vo finále. Nesmieme zanedbávať manažment okolo špičkových športovcov,“ podotkol Ľubor Halanda, ktorý ocenil vystupovanie Slovákov v olympijskej dedine i mimo nej: "Niektorí mohli dosiahnuť lepšie výkony. Videli sme však, že do cieľa prichádzali vyčerpaní, bojovali v rámci svojich možností."

"V obrovskom komplikovanom veľkomeste všetko klapalo vďaka tisíckam dobrovoľníkov," hodnotí František Chmelár a dodáva: "Vždy pomohli, ak boli výhrady v doprave, treba tu žiť a Londýn pochopiť. Každá olympiáda bola v niečom iná, v niečom výnimočná. V Atlante som nebol, no viem, že sa na ňu nahrnulo najviac ponôs. Londýnsku by som priradil k najkvalitnejším."

Funkcionári musia doma pripraviť návrh zmien v slovenskom športe. Veľa vecí je nevyhnutné vylepšovať, inak Slovensko so svetom nedokáže držať krok. V súčasnosti dostávajú možnosť hovoriť do koncepcie športu, môžu pripravovať návrhy na jej zlepšenie.

"Uvidíme sa, čo sa podarí a do čoho nás politici pustia. Máme možnosť hovoriť, ako bude vyzerať šport v budúcnosti. Podmienky fungovania slovenského športu sa musia zmeniť. Nejde iba o peniaze, ale celkovo o podmienky. Musíme však aj definovať, ako majú byť financie využívané, aby šport fungoval efektívnejšie či už na úrovni reprezentácie alebo masového športu,“ doplnil František Chmelár, podľa ktorého sa príprava na olympijské hry 2016 do brazílskeho Ria de Janeiro začína už hneď po príchode z Londýna.

Záverečn

"Asi je pravda, že prešľapujeme. Maľujeme výkričníky, no treba niečo urobiť, čo konkrétne vymyslíme na slovenské možnosti, to bude naša prvoradá úloha po návrate. Ponúka sa niekoľko príčin, prečo v najsledovanejších a najpopulárnejších chýbame. Nemôžeme ísť extenzívnou cestou, ale intenzívnou. Aj Maďari majú tri nosné športy a získali osem zlatých a niekoľko strieborných a bronzových, v plávaní, šerme, kanoistike. To isté robia s nami porovnateľné krajiny, trebárs Holanďania, Dáni. Nemôžeme sa uberať cestou Číny, USA, Ruska, ani Veľkej Británie," načrtol možnú cestu prezident SOV. 

Peking s tromi zlatými a s bilanciou 3-2-1. Londýnska zbierka v porovnaní pôsobí príliš skromne, najchudobnejšie v samostatnej histórii.

"Otázka je, čo je reálny obraz nášho športu. V Pekingu bola realita s tromi zlatými, v tom čase obdivuhodná, vyplynula z reálneho, nie z nejakého digitálneho sveta, vďaka športovcom z mäsa a kostí. Teraz je realitou, že čo vtedy stačilo, dnes nestačí," povedal Chmelár a na záver informoval o odmenách pre najlepších:  "Aj hneď po prílete sme schopní dodržať naše záväzky. Nechceme im však posielať odmeny na konto, ale spoločensky na slávnosti uznať ich umenie."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy