Anglicko deklasovalo Moldavsko, Luxembursko trápilo Portugalsko

Roman Širokov, Craig Cathcard a Steven DavisRoman Širokov, Craig Cathcard a Steven Davis Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Ruskí futbaloví reprezentanti odštartovali kvalifikáciu na MS 2014 víťazstvom nad Severným Írskom 2:0. O triumf sa postarali góly Fajzulina a Širokova. V druhom zápase remizoval Izrael na pôde Azerbajdžanu 1:1.

Kazašskí reprezentanti odštartovali nešťastnou prehrou s Írskom 1:2. Domáci sa v Astane dostali do vedenia v 37. minúte zásluhou Nurdauletova a tesný náskok držali až do záverečných minút duelu. V 89. minúte ich však pripravil o triumf Robbie Keane, ktorý premenil jedenástku a o niekoľko sekúnd neskôr ich obral aj o jeden bod druhý gól ostrovanov z kopačky Kevina Doylea.

Nemci si bez problémov poradili s Faerskými ostrovmi 3:0, keď sa o dva góly postaral Mesut Özil a ďalší pridal Mario Götze.

Arménski reprezentanti zvíťazili v B-skupine nad Maltou 1:0. Chorváti v A-skupine začali tesným víťazstvom nad Macedónskom 1:0. V Cardiffe získali cenné tri body Belgičania, ktorí zdolali Wales 2:0. Rumunsko vyhralo v D-skupine nad Estónskom 2:0.

V šlágri prvého kola kvalifikácie sa zrodilo víťazstvo Holandska nad Tureckom 2:0. O úvodný gól sa postaral v 17. minúte kanonier Manchestru United Robin van Persie, v nadstavenom čase poistil domáci triumf mladík Narsingh.

Futbalisti Čiernej Hory odštartovali v H-skupine remízou s Poľskom 2:2. V tej istej skupine Angličania deklasovali vonku Moldavsko 5:0, dva góly si pripísal Frank Lampard.

Slovinsko prehralo v E-skupine doma so Švajčiarskom 0:2. Víťazstvami odštartovali boje o Brazíliu Albánsko i Island.

Hráči Bulharska a Talianska sa v Sofii rozišli remízou 2:2. Domácich poslal do vedenia po polhodine hry Manolev, no Taliani ešte do prestávky odpovedali dvoma rýchlymi gólmi Osvalda. O deľbu bodov sa v 66. minúte postaral Milanov.

O mierny šok sa postaral da Costa, keď po štvrťhodine poslal do vedenia Luxembursko v zápase s Portugalskom. Domáci sa ale tešili iba do 27. minúty, keď vyrovnal hviezdny Cristiano Ronaldo. Portugalci sa s futbalovým trpaslíkom natrápili, no Postigov gól z 54. minúty znamenal tesné, ale povinné víťazstvo.

Gruzínci začali víťazstvom v I-skupine nad Bieloruskom 1:0.

Francúzi potvrdili úlohu favorita triumfom 1:0 na pôde Fínska, jediný gól duelu dal v prvom polčase Diaby.

Andorra - Maďarsko 0:5 (0:2)
Góly: 12. Juhász, 32. Gera (z 11m), 54. Szalai, 68. Priskin, 82. Koman, ČK: 67. Vales (And.)

Holandsko - Turecko 2:0 (1:0)
Góly: 17. Van Persie, 90.+2 Narsingh